• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • Ban Trump - Newsletter Artura Kurasińskiego

Ban Trump - Newsletter Artura Kurasińskiego

Twitter na stałe usunął konto Donalda Trumpa (niemniej w Internecie nic nie ginie). Facebook zawiesił jego konto do czasu inauguracji nowego prezydenta USA Joe Bidena. Zarówno Apple, jak i Google usunęły ze swoich sklepów z aplikacjami Parlera ze względu na terrorystyczne treści.

Zarówno Apple, jak i Google zawiesiły aplikację Parler (z której korzystali głównie zwolennicy Trumpa) ze względu na charakter zamieszczanych tam treści nakłaniających do działań terrorystycznych. Amazon wymówił Parelerowi hosting co oznacza koniec (na dłuższy moment) serwisu www. Discord oraz Reddit również usunęły konta i wątki związane z Prezydentem Trumpem.

CEO Parlera żali się publicznie na łamach Fox News, że jego serwis został “zniszczony” i “odcięty od sieci” jak i pozbawiony wsparcia technicznego (jak i prawnego):

“They all work together to make sure at the same time we would lose access to not only our apps, but they’re actually shutting all of our servers off tonight, off the internet. They made an attempt to not only kill the app, but to actually destroy the entire company. And it’s not just these three companies. Every vendor from text message services to email providers to our lawyers all ditched us too on the same day.”

A samo zamieszanie z Parlerem doprowadziło do groteskowej sytuacji - aplikacja Parlor stała się z trendujących appek pod kątem ilości pobrań (w wyniku mylenia jej z Parlerem).

Jak do tego odniósł się odchodzący Prezydent? Trump zapowiedział stworzenie własnej platformy społecznościowej. A jego stronnicy zapowiedzieli większy lobbing na rzecz powstrzymania rozwoju największych spółek technologicznych poprzez zmianę sekcji 230 ustawy Communications Decency Act.

Żaden dostawca ani użytkownik interaktywnej usługi komputerowej nie może być traktowany jako nadawca lub autor jakichkolwiek informacji dostarczonych przez innego dostawcę informacji.

A oprócz tego ma innego problemy na głowie bo Demokraci chcą ponownie spróbować postawić Trumpa w stan oskarżenia (po raz drugi w jego kadencji).

Co doprowadziło do takich kroków ze strony platform? Była to reakcja na atak tłumu na Kapitol w konsekwencji słów Trumpa, które padły na Twitterze oraz dalszej zachęty do podjętych działań wystosowaną przez jego Ivankę Trump (oficjalnie mianowaną dordczynię Prezydenta). W skasowanym tweecie córka Trumpa napisała:

"American Patriots - any security breach or disrespect to our law enforcement is unacceptable," she wrote in the tweet. "The violence must stop immediately. Please be peaceful."

W wyniku wdarcia się do budynku Senatu oraz towarzyszących temu zamieszek zmarło 5 osób. Zdjęcia przedziwnych osób, które niszczyły, kradły i dewastowały święte dla amerykańskiej demokracji miejsce obiegły świat.

Wielu dziennikarzy obserwujących na żywo co działo się w Waszyngtonie porównywało to do wydarzeń z upadłych, afrykańskich państewek.

Wielką ironią losu będzie los tych osób, które zostana zidentyfikowane i poddane karze albowiem Prezydent Trump po zamieszkach związanych z Black Lives Matters zmienił prawo w USA w 26 czerwca 2020 roku - wg nowelizacji ataki na pomniki i budynki o wartości historycznej mają być surowo karane.

I just had the privilege of signing a very strong Executive Order protecting American Monuments, Memorials, and Statues - and combatting recent Criminal Violence. Long prison terms for these lawless acts against our Great Country!

Komentatorzy podkreślali też różnicę w podejściu policji wobec osób protestujących po zamordowaniu George’a Floyda. Innymi słowy – osoby czarnoskóre zachowujące się w ten sposób prawdopodobnie zostałby zastrzelone albo potraktowane gazem łzawiącym i siłą zatrzymane. W przypadku protestujących zwolenników Trumpa do zatrzymania ich posłużono się kilkoma osobami ochraniającymi budynek.

Parler był promowany jako jedyna platforma mając za główny cel wolność wypowiedzi („free speech”) co zachęcało wszelkiej maści ekstremistów jak i tych, którzy byli blokowani w innych mediach i serwisach aby szukali miejsca gdzie mogą głosić swoje hasła (dobrym przykładem jest prawnik Lin Wood, który nawoływał na swoim koncie na Parlerze do postawienia Bidena przed plutonem egzekucyjnym).

Tak zdecydowane działania wobec Trumpa i Parlera oznaczają nowy rozdział w batalii o Internet, wolność słowa, rolę państwa jak i dalsze losty największych firm technologicznych (również tych chińskich ponieważ co raz częściej tworzą swoje wersje lokalne).

Z jednej strony można się cieszyć, że „lame duck” (termin jakim się określa odchodzącego Prezydenta) Donald Trump został na finiszu swojej prezyndentury został ukarany pozbawienie swojej najgroźniejszej broni – możliwości głoszenia swoich myśli za pomocą mediów społecznościowych.

Z drugiej należy zadać pytanie – dlaczego dopiero teraz? Dlaczego konto Trumpa na Twitterze zostało zamknięte (a oznaczane dopiero w zeszłym roku, że zawiera treści kłamliwe) kiedy Prezydent USA codziennie kłamał i nawoływał do nienawiści (w sumie w czasie doliczono się ponad 20 tysięcy fałszywych informacji autorstwa Trumpa)?

Czy to przypadek, że wszystkie te firmy podjęły działania w dniu, w którym Demokraci zapewnili sobie kontrolę nad Senatem a za moment fotel Prezydenta obejmie Joe Biden, który wydaje się kontynuować walkę z BigTech?

Czy wygrał strach osób, które kontrolują Facebooka, Google czy Twittera przed kolejnymi procesami i podziałem czy zdrowy rozsądek i chęć zaprowadzenia porządku?

I najważniejsze pytanie: czy takie działanie oznacza, że Twitter i Facebook (oraz reszta firm) zaczną bardziej wnikliwie przyglądać się temu, co dzieje się w innych częściach świata?

Dlaczego? Bo Facebook i Twitter potraktowały swój ojczysty kraj zupełnie inaczej niż resztę świata. W przypadku rzezi muzułmańskich Rohindża w Birmie Facebook na początku nie chciał robić nic, a potem zwalał winę na…małą ilość moderatorów mogących czytać posty w języku zawierające mowę nienawiści. Kiedy w wyniku śledztwa ONZ wskazało na portal Zuckerberga jako kluczowy w publikowaniu hejtu oraz. Jednocześnie Facebook finałowo odmówił dostępu do zapisów rozmów i postów osób związanych z birmańską armią i służbami wojskowymi.

Zuckerberg potrafi jednak działać kiedy chce. W roku 2016 jego portal usunął post premiera Norwegii na temat cenzury reportażu wojennego. Sam Facebook oraz Instagram potrafią zablokować konto kobiety, która udostępniła swoje zdjęcie na którym karmi dziecko piersią.

Jak bardzo przytomnie zauważa Gosia Fraser problemem (od dawna) nie jest moderacja treści, ale centralizacja Internetu.

„Taką też rolę powinno przyjąć państwo, ściągając z firm technologicznych obowiązki „arbitra sumień” i „wielkiego cenzora”. To administracja poszczególnych krajów bądź instytucje międzynarodowe (takie jak Unia Europejska) za pośrednictwem swoich organów powinny ścigać tych, którzy dopuszczają się przestępstw poprzez publikowanie w Internecie treści naruszających prawo.”

Na tle wydarzeń wydaje się jasnym, że trend deplatformizacji (w tym rozumieniu: zakazania możliwości korzystania z serwisów i aplikacji w celu głoszenia treści zakazanych prawem) będzie następował.

Bardzo ciekawy tekst omawiający kwestie moderacji platform stworzył Bartosz Paszcza.

„Dzisiaj potrzebujemy przejąć społeczną kontrolę nad moderacją treści. Nie oznacza to odebrania platformom możliwości moderacji i scedowania jej na jakieś Ministerstwo Prawdy. Platformy powinny pełnić rolę pierwszego elementu tego procesu, jednocześnie jednak powinny publicznie przedstawić informacje o podjętych decyzjach, wraz z podaniem konkretnych przyczyn i stworzeniem ścieżek odwoławczych. Powinniśmy stworzyć również pewien odpowiednik „sądów dwudziestoczterogodzinnych”, do których może odwołać się obywatel, który czuje się pokrzywdzony decyzją platformy. Wreszcie społecznie odpowiedzialny proces powinien brać pod uwagę lokalny kontekst: nie tylko ten czysto prawny, ale też społeczno-kulturowy„

Innymi słowy rozumiemy już, że decyzja o blokowaniu kont czy treści nie może zostać oddana tylko samym platformom ponieważ te kierują się swoimi interesem (w dużym skrócie: zyskami). Musimy wypracować mechanizmy na poziomie państwa. Koncerny nie działają bowiem w sposób demokratyczny (liderzy takich firm jak Apple czy Facebook nie są wybierani w powszechnych wyborach) i nie są zainteresowane dobrem społecznym.

W Europie głos w sprawie zabrała Angela Merkel przekazując za pomoc swojej rzeczniczki:

“The fundamental right [of freedom of expression] can be interfered with, but along the lines of the law and within the framework defined by the lawmakers. Not according to the decision of the management of social media platforms,” government spokesperson Steffen Seibert said.”

Należy przypomnieć, że Niemcy okiełznały Facebooka kilka lat temu nakazując usuwanie treści z tego serwisu, które łamią niemieckie prawo. Na tle działań amerykańskich sądów i instytucji Europa, która od dłuższego czasu nakłada kary na największe amerykańskie koncerny technologiczne (i wprowadziła RODO) wygląda jak krok w rozsądną stronę (kontroli wolności wypowiedzi przez państwa, a nie korporacje)

Głos zabrał sam Aleksiej Navalny (którego nie można posądzić o sympatię do Trumpa) który zaprezentował swoje zdanie stwierdzając, że Twitter dokonał cenzury a jednocześnie pozwala publikować kłamstwa i fake newsy innym głowom państw (tutaj wskazał Putina i Prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro).

Bo w samo sedno mediów społecznościowych wdrukowana jest kontrola oraz manipulacja. To jest fundament ich działalności i ciężko oczekiwać od nich samych samoregulacji w tym zakresie.

Algorytmy, sztuczna inteligencja jaką projektują włodarze serwisów społecznościowych ma wyzwalać konkretne zachowania – głównie zakupowe.

Dlatego platformy społecznościowe takiej jak Facebook czy Twitter (ale również jak i firmy budujące szeroko rozumiany Internet jak Google i Apple) powinny być regulowane a ich działalność kontrolowana przez państwa.

W naszym (obywateli) interesie.

PS Tymczasem w Polsce Zbigniew Ziobro chciałby przegłosować prawo, które zakazuje portalom społecznościowym moderacji dopóki o danym przypadku nie zdecyduje sąd. Czyli znają polskie realia czekają nas miliony spraw sądowych ciągnących się latami.

Artur Kurasiński

PS Tutaj możesz wesprzeć mój newsletter. Wyceniłem koszt miesięcznego wsparcia (4 wydania) na 12 złotych. Jeśli uznasz, że to co pisze i wiedza jaką przekazuję ma dla Ciebie sens to zapraszam do wspierania. Dziękuję!

Trochę kultury dla odmiany :) Recenzja "Sound of Metal"

Pierwszy porankowy podcast 2021 to rozmowa z Arturem Kurasińskim, obserwatorem trendów technologicznych, który kilka lat temu wydał komiks edukacyjny „Róża, a co chcesz wiedzieć?”, będący komentarzem do sytuacji wykluczania dziewczynek z udziału w rozwoju technologicznym. Pretekstem spotkania z Kędziorem i Rasem był sukces zbiórki na wydanie drugiej części komiksu, która ukaże się na wiosnę, ale ta rozmowa dotknęła też istoty influencerstwa, zakazu korzystania z dmuchaw oraz szaleństwa negowania wszystkiego.

🔥 REKLAMA NA BLOGU I W NEWSLETTERZE 🔥

Wiele osób pyta się o możliwość zareklamowania swojego biznesu czy usługi w tym newsletterze albo na blogu. Więc jeśli chcesz zamieścić reklamę w tym newsletterze i dotrzeć do bardzo wartościowej grupy odbiorców to zapraszam! Cena: 850 zł netto (4 edycje, jeden pełen miesiąc).

O tym newsletterze: najpopularniejszy newsletter technologiczny w Polsce. Stworzyłem już 209 wydań przez 4 lata. Obecnie subskrybuje go 5883 osób (głównie menadżerowie, prezesi i osoby odpowiedzialne za zarządzenie w firmach i startupach).

Format reklamy: tytuł, wstęp + grafika z linkiem (tutaj zobacz przykład).

Blog - zapraszam po szczegóły tutaj. Polecam ofertę zamieszczenia artykułu w cyklu “Biznes Hackers” (zobacz przykład tutaj) za 2000 zł netto

Napisz do mnie i ustalimy szczegóły: [email protected]

Parler has been hacked - hit by a massive data scrape. Security researchers collected swaths of user data and leaked it online.

Bitcoin owners are getting rich because the cryptocurrency has soared. But what happens when you can’t tap that wealth because you forgot the password to your digital wallet?

Ucz się przemawiać na konferencji w formie podcastu!

Umiejętności prezentacyjne przydają się każdemu. W zarządzaniu, sprzedaży, marketingu, życiu. Co chwilę przed kimś występujemy czy to na żywo, czy online.

Czasem przygotowani, czasem nie. Czasem jesteśmy zadowoleni ze swoich prezentacji, a czasem przebiegają nam przez głowę krytyczne myśli. Ale niezależnie od wszystkiego, możemy nauczyć się prezentować lepiej. Używać ciekawszego języka, opowiadać bardziej porywające historie, skuteczniej angażować publiczność.

Audiokonferencja Lekkomówni powstała właśnie po to, żeby ekspertki i eksperci w dziedzinie wystąpień publicznych mogli przekazać Ci swoją wiedzę i podzielić się doświadczeniem. A najlepsze jest to, że wystąpienia będą dostępne w formie podcastu. Ruszamy już 5 lutego. Wejdź na stronę lekkomowni.pl i zarejestruj się już teraz.

LG has confirmed its Rollable phone is real and coming in 2021. The device has a screen that extends from a phone size to a small tablet.

The actions taken by Big Tech have a resonance that goes beyond the context of domestic U.S. politics. Even if they were right, they will still push the world to Internet 3.0.

Crypto investors "should be prepared to lose all their money"

"Britain's top financial services regulator, the Financial Conduct Authority, on Monday warned that investments and lending products related to Bitcoin and cryptocurrencies come with “very high risks.”

"The FCA is aware that some firms are offering investments in cryptoassets, or lending or investments linked to cryptoassets, that promise high returns. Investing in cryptoassets, or investments and lending linked to them, generally involves taking very high risks with investors’ money. If consumers invest in these types of product, they should be prepared to lose all their money."

— U.K. Financial Conduct Authority"

With a 60" OLED screen, hidden panels, built in lighting, and haptics is this a vision of gaming's future?

‘It’s a great time to be a Spark AR creator’ – these words by Sue Young from Spark AR team remain true, despite everything that went wrong in 2020. To sum up this last year, we’ve listed a few highlights and takeaways, summed up what we’d achieved at Lenslist, and invited Spark AR creators to …

NUDA W FERIE? KUP KOMIKS + LEKCJE KODOWANIA

REKLAMA

Jestem autorem tego komiksu i bardzo się cieszę, że pierwsza część jest dostępna dla wszystkich, którzy chcą dać swoim dzieciom fajną treść dotyczącą technologii, nauki i postępu.

Od tego komiksu wszystko się zaczęło - dzieciaki i rodzice pokochali przygody Róży i jej zmagania z technologią. Samochody autonomiczne, tworzenie gier komputerowych, serwisy społecznościowe i co najważniejsze: 10 lekcji programowania w Scratchu - rozrywka i nauka w jednym.

136 stron wspaniałych przygód i treści naukowych. Ten komiks edukacyjny był bestsellerem w 2019 roku a teraz powraca!

Czy Twoje dziecko pyta się czasami jak:

  • Napisać grę komputerową?

  • Jak używać poczty internetowej?

  • Jak działa sieć komputerowa?

  • Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?

  • Czym są autonomiczne samochody?

  • Czy roboty zastąpią ludzi?

Jeśli tak, to właśnie jest książka dla Twojego dziecka! Znajdziesz w niej na powyższe pytania a waszym przewodnikiem będzie Róża, która przeżywa przygody, uczy się i jest ciekawa świata — zupełnie jak Twoje dziecko! Dodatkowo w komiksie znajdziesz aż dziesięć darmowych lekcji programowania w języku Scratch

Co Twoje dziecko dzięki temu komiksowi?

  • Nauczy się programować

  • Pozna najnowsze trendy technologiczne

  • Zdobędzie wiedzę o robotach i pojazdach autonomicznych

  • Dowie się na temat internetu i serwisów społecznościowych

  • Będzie umiało zadbać bezpieczeństwo w sieci

  • Rozbudzi w sobie ciekawość świata i technologii!

Microsoft patent plans to digitally reincarnate people as chat bots from their social media output, with their own "voice fonts" and 2D/3D images.

Presentations by Benedict Evans: Standing on the Shoulders of Giants, The

End of the Beginning and Mobile is Eating the world.

New year, new recurring subscriptions you've probably forgotten about. Here's how keep track of them.

Tesla short sellers, caught on the wrong end of a $38 billion hit in 2020, suffered "the largest yearly mark-to-market loss" Ihor Dusaniwsky of S3 Partners...

A 10-year-old app with a similar name to Parler has reached the top of the app store download charts. Coincidence? We think not.

Since launching in 2019, Nixit has saved more than 42 million period products from going to landfill.

JEDYNY NA ŚWIECIE APOLLO FLIGHT PLAN!

REKLAMA

Rekonstrukcja i rewitalizacja legendarnego plakatu NASA przedstawiającego skomplikowany plan lotu na Księżyc dla misji Apollo. Wyjątkowy produkt dostępny wyłącznie na Astrography na dwóch podłożach: Fine Art Giclée (kolekcjonerski papier archiwalny) oraz Plakat Giclée (wersja na cieńszym papierze). Produkt wysyłany w tubie (bez ramy).

Since launching in 2019, Nixit has saved more than 42 million period products from going to landfill.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, jak CD Projekt pracuje nad poprawkami do gry i czy spółka pomaga przy reklamacjach wniesionych przez niezadowolonych klientów. Organ nie wyklucza podjęcia dalszych kroków.

The future is looking bright for renewables. Fossil fuels? Not so much.

2020 is a very strange year and a dumpster fire in many respects. Everything is still holding together but it feels like the news we get are just progressively more absurd. Similarly is the case

App Store spending was $1.8 billion in the last week of 2020, up from $1.42 billion the previous year —an increase of 27% vs. an increase of 16% from the previous year. On 1/1/2021 App Store spendi…

Epic Games plans to convert Cary Towne Center in Cary, N.C., into offices and recreation space.

Millions of new jobs will emerge in health care and tech as society ages and digital transformation changes the nature of work.

SuperData, firma analityczna należąca do grupy Nielsena podsumowała 2020 r. Z ich wyliczeń wynika, że CD Projekt Red zd…

Commentary: Livestream or video shopping, which has its roots in China, is becoming increasingly popular worldwide.

A local report from the Korea Economic Daily that said Apple suggested the tie-up and Hyundai Motor was reviewing the terms.

Company dismisses reports it is forcing users to agree to share info with the social network

Pocket is great to use just for yourself, but if you've ever wanted to make it into a social experience, here's how to do that.

In 1995, a WIRED cofounder challenged a Luddite-loving doomsayer to a prescient wager on tech and civilization’s fate. Now their judge weighs in.

This surprisingly good photo service has flown mostly under the radar since 2014.

The satellite would burn up without releasing harmful substances when it comes back to Earth

Wiadomości na temat nowych serwisów internetowych, portali społecznościowych

Waymo will no longer use the term “self-driving” to describe the technology it has been developing for more than a decade, opting instead for “autonomous.” The Alphabet company said that this seemingly small shift is an important effort to clarify what the technology does and doesn’t do. It’s also been viewed as an attempt to […]

In the wake of Facebook’s purchase of Oculus, can this revolutionary technology triumph anew?

Twitter and Facebook face the gravest Trump crisis yet, and this time, I think it is time to act.

Federal officials have discussed expanding a blacklist of companies off limits to U.S. investments over concerns about ties to Chinese authorities.

Employees admitted to using stolen passwords and URL guessing to access confidential data.