• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • Co będę robił w wakacje? | TECHNOFOBIA | Newsletter Artura Kurasińskiego

Co będę robił w wakacje? | TECHNOFOBIA | Newsletter Artura Kurasińskiego

Psst! Chcesz posłuchać tego wstępniaka? Na dole, pod tekstem masz link do wersji audio!

Długo czekałem na ten moment i wygląda na to, że uda mi się uciec na dwa miesiące wakacji. Czekałem i planowałem tę przerwę już dawno temu, ale cóż – pojawiła się pandemia i trzeba było wszystkie plany wyjazdowe odłożyć.

Nie zakładam, że nie będę dotykać komputera i telefonu przez ten czas. Nie oszukuję się już. Zaakceptowałem, że świat nie zatrzyma się na czas mojego urlopu. Poza tym kocham grzebać i być na bieżąco, więc ograniczę do minimum kontakt, ale będę trzymał na pulsie we wszystkich spółkach i projektach.

Pamiętam, jak wielokrotnie doradzano mi, żeby skupił się na jednej rzeczy albo jednym projekcie. Żebym zostawił wymyślanie projektów i projekcików, bo odciąga mnie to tylko i uniemożliwia osiągnięcie lepszych wyników. 

Nie przeczę – pewnie gdybym skupił się przez na przykład pół roku na jednym zadaniu, wyniki byłyby wspaniałe. Sęk w tym, że ja nie chcę tak działać. Sprawia mi ogromną (największą?) radość fakt tworzenia. Nie umiem przejść obojętnie obok biznesowej okazji.

I tak, większość z nich (99%?) schrzanię, rozgrzebię, zniechęcę się szybko i porzucę. Ale przynajmniej spróbuję. Wiem, z perspektywy większości osób czytających ten tekst brzmi to idiotycznie.

No, ale ja tak już mam. Tego nawyku nie umiem i chyba nie chcę się już pozbyć.

Zapewne wziął się on z tego, że wiele razy w moim dorosłym życiu widziałem, jak walą się moje i cudze projekty, a podświadomie chciałem się przed taką sytuacją obronić. Jedna praca w korpo? Nie, ja wolę mieć kontrolę nad moim życiem i pracę nad kilkoma rzeczami w jednym momencie. 

Coś się sypie w jakimś projekcie? Wskakuję i gaszę pożar. Udało się? To mogę skupić się na pomocy w innej spółce.

Kontrola nad moim życiem, moim decyzjami jest dla mnie fundamentalna. Również nad tym, ile prowadzę projektów i ile dzięki temu zarabiam. To jest moja decyzja i moje ryzyko.

Efekt uboczny? Zawsze jest coś do zrobienia. Cały czas. Do tego dochodzi życie rodzinne, przyjaciele i znajomi, czytanie, granie oraz oglądanie. Działam przez 12-14 godzin na dobę (szczególnie uwielbiam pracować późno w nocy) – to jest mój sposób na robienie wielu rzeczy naraz. 

Tak, bardzo dużo pracuję. Tak, daje mi to radochę i poczucie spełnienia. Tak, dzięki temu robię bardzo różne projekty i zaspokajam swój głód tworzenia.

Dlatego też wypoczynek jest dla mnie kluczowy – coraz częściej (peselu nie oszukam) czuję, że moje „baterie” z roku na roku coraz szybciej się wyładowują. Muszę robić coraz częściej „dłuższe weekendy”, podczas których staram się odpocząć. W moim wypadku jest to robienie tych rzeczy, których nie udaje mi się zrobić w czasie „normalnych” tygodni.

Czyli leżę, myślę (wreszcie mogę włączyć moje myślenie „wizyjne”, dające mi możliwość tworzenia bardzo dalekich i często bezczelnych planów) i czytam. Dużo czytam. Staram się zazwyczaj wziąć ze sobą około 14 książek na dwa tygodnie. 

Jedna książka dziennie (o objętości 250-300 stron) to raptem kilka godzin leżenie na plaży. Wspomniałem o plaży? Musi być słońce, plaża, kawałek „czegoś mokrego” (może być basen) i spokój.

O rany, jak bardzo potrzebuję tego odpoczynku!

Tym bardziej że to było bardzo wyczerpujące półrocze. Ruszyłem z postpandemicznego przestoju z piskiem opon – poustawiałem wiele procesów w swoich spółkach (na fali „nowego bezładu” zostałem zmuszony do powołania nowej spółki Edukomiks, dedykowanej wydawaniu książek), udało się uzyskać ponad 2 mln złotych do różnych projektów od aniołów biznesu, unormować i podkręcić sprzedaż w Astrography, zaczęliśmy wysyłać pierwsze pudełka naszej gry hybrydowej „Beyond Humanity – Colonies”.

Dodatkowo świetnie nam idzie w spółce gamedevowej Bearded Brothers Games, w której tworzymy bardzo fajne dwie gry oraz mój ukochany, role-playingowy projekt Never Ending Dungeon (który niebawem zadebiutuje na STEAM-ie w wersji alpha).

No, ale to przecież za mało – więc jestem w trakcie pisania dwóch książek (jedną oddaliśmy właśnie po poprawkach do wydawcy) oraz kończenia scenariusza bardzo fajnego słuchowiska (które jak wszystko wskazuje ukaże się w Audiotece).

Dzięki słuchowisku zrealizuję swój pomysł, nad którym pracowałem przez kilka lat. Może wyjdzie z tego coś więcej? Kto wie.

Nie będę was zamęczał listą książek, którą biorę ze sobą (są wśród nich stare tytuły sprzed kilku lat, bardzo niskich lotów „czytadła”, jak i parę książek, których wstydzę się publicznie przyznać, że je czytam). 

W zamian podrzucę listę książek, które w ciemno mogę polecić jeśli chodzi o startupy, biznes i innowacje.

Podaję odnośniki do wersji anglojęzycznych, ponieważ nie chce mi się sprawdzać, czy wyszły (i gdzie) polskie odpowiedniki, a poza tym polecam czytanie po angielsku (również z powodów licznych problemów z polskimi wersjami). Ważne! Linki nie są referalami, nie zarabiam na nich.

Co zatem polecam przeczytać w te wakacje? Absolutne klasyki!

Absolutny klasyk. Napisana przez Bena Horowitza – legendę Doliny Krzemowej jak i współzałożyciela jednego z największych i najbardziej wpływowych funduszy VC: Andreessen Horowitz. W tej książce (która wyszła w 2014 roku, czyli w zupełnie innych czasach pod kątem rynkowym i politycznym) przeczytacie o tym, jak ciężko jest nie tyle stworzyć, ile prowadzić swój startup.

Petera Thiela można lubić albo nienawidzić. Ja pozostanę na stanowisku, że go nie cierpię jako człowieka i toleruję jako przedsiębiorcę oraz inwestora (jako pierwszy dał kasę Zuckerbergowi). Poglądy Thiela to połączenie libertynizmu ze społecznym darwinizmem i technologicznym solucjonizmem – najgorsza mieszanka, jaka jest możliwa. Po co zatem czytać tę książkę? Bo dowiecie się, jak się gra w Dolinie Krzemowej.

📚 Hooked

Z tej książki dowiecie się o różnych modelach wytwarzania produktów, które tworząc nawyki. Brzmi skomplikowanie? Produkty, z których ludzie korzystają nawykowo, zajmują domyślne miejsce w ich umysłach. Produkty te stają się częścią działań, w które ludzie są zaangażowani, gdy ich umysł działa na autopilocie. Nie myślimy aktywnie o chodzeniu, oddychaniu, prowadzeniu samochodu, pisaniu na klawiaturze czy innych rutynowych czynnościach. Kiedy działamy „na autopilocie”, wtedy jesteśmy bardziej podatni na nawyki. I są osoby, które chcą to wykorzystać. Dla twórców startupów, marketerów, projektantów pozycja obowiązkowa.

Warto znać tę książkę. Nie jest to może rewolucyjna pozycja, ale pomimo upływu lat nadal ma w sobie kilka fajnych mądrości. Niewątpliwą zasługą autora jest, że przyjmuje on nieco bardziej zdecydowane, oparte na przykładach podejście do budowania małej firmy. Znajdziecie tam wiele „how to”, jak i ważnych przykładów na to, jak robić startup i zostać mikroprzedsiębiorcą z bardzo małym, początkowym budżetem.

Simon Sinek jest królem anegdot, bon motów i często pojawiającą się postacią w szerowanych w mediach społecznościowych filmikach z różnego typu poradami. Jego książka na szczęście trzyma poziom i nie jest zbiorem oczywistych prawd. Sinek zaczyna od fundamentalnego pytania: Dlaczego niektórzy ludzie i organizacje są bardziej innowacyjne, wpływowe i zyskowne niż inne? Dlaczego niektórzy są bardziej lojalni zarówno ze strony klientów, jak i pracowników? Dlaczego nawet wśród tych, którym się powiodło, tak niewielu jest w stanie powtarzać swój sukces w kółko?

Z pozoru ta książka jest banalnie prosta – Jessica Livingston usiadła z kilkoma przedsiębiorcami i podpytała ich o to, jak wyglądały losy ich firm (PayPal, Apple, Yahoo czy Hotmail). Efekt jest niesamowity – wywiady koncentrują się na początkach działalności firmy, kiedy przyszłość była jeszcze niejasna, a firma wciąż była niewielkim startupem. Co istotne każda z tych rozmów zawiera poradę, która czytelnik może wykorzystać. Pomimo tego, że książka powstała w 2008 roku (czyli początkach Web 2.0) to większość zawartych w niej prawd jest aktualna do dziś.

Dylemat innowatora to książka biznesowa, która według The Economist znalazła się w pierwszej szóstce w swojej klasie i stanowi dogłębną analizę tego, dlaczego wiodące firmy nie są w stanie wprowadzać innowacji i ostatecznie bankrutują w obliczu przełomowych innowacji. Profesor zarządzania innowacjami z Harvardu rozpoczyna od rozróżnienia dwóch różnych rodzajów technologii: technologii podtrzymujących i technologii zakłócających.

📚 Rework

Pamiętam jak dostałem “pożyczony” PDF od znajomego z dopiskiem „musisz to przeczytać!!”. Faktycznie w 2010 roku to była książka dynamit. Twórcy 37signals (kto pamięta Basecamp!?) naprawdę jako pierwsi bardzo dobrze potrafili przekazać „startupowe” prawdy w bardzo przyjazny sposób. Wiele z ich porad nadal jest prawdziwych i tę książkę można spokojnie czytać bez zażenowania nawet dziś. 

📚 Traction

W książce poznasz tajniki wzmacniania sześciu kluczowych elementów biznesu. Odkryjesz proste, a zarazem skuteczne sposoby prowadzenia firmy, które pozwolą ci bardziej się skupić, bardziej się rozwijać i czerpać więcej radości. Jest w tej książce parę „zalatujących kołczem”.

📚 Lean Startup 

Większość firm rozpoczynających działalność ponosi porażkę. Ale wielu z tych niepowodzeń można uniknąć. Lean Startup to nowe podejście stosowane na całym świecie, które zmienia sposób budowania firm i wprowadzania nowych produktów na rynek.

Autor definiuje startup jako organizację zajmującą się tworzeniem czegoś nowego w warunkach skrajnej niepewności (wszyscy startupowcy kochają taką definicję!). Dotyczy to w takim samym stopniu jednej osoby w garażu, jak i grupy doświadczonych profesjonalistów w sali zarządu firmy z listy Fortune 500. Ich wspólną cechą jest misja przebicia się przez „mgłę niepewności”, aby odkryć skuteczną ścieżkę prowadzącą do zrównoważonego biznesu. Brzmi trochę śmiesznie? No, ale ta książka naprawdę jest niezła. Polecam!

Świetna pozycja dla tych, którzy działają w SaaSach – jak lepiej konwertować userów, jak dbać o ich satysfakcję i „długość życia” na platformie. 6 prostych kroków, żeby twój biznes lepiej działał i zarabiał więcej kasy. Oczywiście wymaga to mnóstwa wysiłku, ale co tam – fajnie się czyta 😊

Bardzo lubię Randa Fishikina – założył Moz, a potem poszedł robić kolejne startupy. Pozytywnie zakręcony gość budujący narzędzia, które pomagają zarabiać. Ta książka to praktyczny opis tajników budowania startupu technologicznego, od rozwoju produktu, przez pozyskiwanie funduszy, growth hacking, czy budowanie leadershipu w spółce. Fajnie i szybko się czyta.

📚 Profit First 

Fajna, śmieszna wręcz ksiażka – dzięki dziesiątkom studiów przypadków, praktycznym poradom "krok po kroku" i charakterystycznemu dla niego poczuciu humoru, autor Mike Michalowicz przedstawia mapę drogową dla każdego przedsiębiorcy, która pozwoli mu zarabiać pieniądze, o jakich zawsze marzył. Jest to trochę opowieść o tym, jak z niczego zrobić firmę, która zarabia miliony – zazwyczaj należy omijać takie pozycje, ale tym razem autorowi naprawdę udało się zbalansować.

Ta książka to przewodnik, który pomoże ci przekształcić Twoją firmę w taką, o którą klienci będą walczyć (tak przynajmniej obiecuje autor – Daniel Priestley). Czy ciągle zabiegasz o klientów? Dlaczego wydaje się, że w niektórych firmach klienci błagają o zakup ich towarów lub usług? Zastanów się nad tym przez chwilę. Kiedy na rynku pojawia się nowy iPhone, dlaczego klienci koczują po nocach, aby jako pierwsi wejść do sklepu? W miastach, w których są tysiące świetnych restauracji, dlaczego niektóre z nich wymagają rezerwacji z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Dlaczego niektórzy konsultanci, księgowi, prawnicy i pracownicy służby zdrowia mogą pobierać gwałtownie wyższe opłaty niż inni? No to już wiesz, co znajdziesz w tej książce!

Staruteńka książka (1999), która miała kilka wydań. Nadal aktualna i naprawdę ciekawa pomimo kurzu i pajęczyn, jakie możecie na niej znaleźć. Oto bowiem bestsellerowy przewodnik, który stworzył nowy plan gry dla marketingu w branżach firm zaawansowanych technologicznie. To była „biblia” wprowadzania najnowocześniejszych produktów na globalne rynki.

To książka napisana przez Sahila Lavingię, przedsiębiorcę, który w 2011 roku założył Gumroad, która jest platformą do samodzielnej sprzedaży usług cyfrowych, takich jak książki, członkostwa, kursy i inne usługi cyfrowe. Dużo ciekawych obserwacji, wskazania błędów i ciekawych hintów. Polecam. Nie jest to „biblia robienia startupów”, ale naprawdę zacna pozycja.

📚 Shoe Dog

Jedna z najlepszych książek o biznesie. Wspomnienia Phila Knighta, założyciela Nike (mojej ukochanej firmy). Jest o Ameryce w jej złotych latach, budowaniu firmy, która robiła buty dla biegaczy w Oregonie, a potem stała się globalnym brandem. Rzadko czyta się książki pisane przez założycieli, które mają ponadczasową wartość i mądrość. Kupcie i uważajcie – czytanie tej książki pochłania!

Jeśli nie znacie Navala Ravikanta to zakochacie się w tej książce. Zawiera ona cenne lekcje Navala, który uczy ludzi, jak budować bogactwo i osiągnąć długotrwałe szczęście, pracując nad kilkoma podstawowymi umiejętnościami, a jednocześnie odkrywając tajemnice dobrego życia. Uwaga, to nie jest książka wanna-be-kołcza! Serio, bardzo polecam się z nią zapoznać (tak jak z kontem Navala na Twitterze).

Poznaj swojego wroga 😊 Ta książka odsłania wnętrze jednej z najbardziej kultowych ulic Doliny Krzemowej. Znajduje się tu wiele z najlepszych firm venture capital, które odegrały rolę w finansowaniu niektórych z największych nazwisk współczesnej technologii. Scott Kupor współpracował z wieloma z nich, a teraz dzieli się z nami ich sekretami, dzięki czemu możemy rozszyfrować tajemnicę kapitału wysokiego ryzyka, dowiedzieć się, jak go zdobyć i dlaczego może on uczynić firmę lepszą lub gorszą. Minus – jest to książka o amerykańskich VC. Polscy działają niestety zupełnie inaczej…

Artur Kurasiński

Jeśli nie jesteś jeszcze moim płatnym subskrybentem i spodobał Ci się ten tekst, to tutaj możesz dołączyć i wesprzeć mnie co miesiąc.

Dziękuję!

POSŁUCHAJ:

Listen to this episode from Technofobia on Spotify. Wiem, że mało osób to zainteresuje dlatego oprócz tego, że jednak opiszę co i jak robię aby miło się odstresować to podaję listę "must read" biznesowych związanych z technologią i innowacjami - to aż kilkanaście super książek! Jeśli spodoba Ci się ten odcinek to zapraszam do płatnej subskrypcji mojego newslettera. W jej ramach otrzymasz dostęp do ponad 327 tekstów, 12 godzin unikalnych treści związanych z zakładaniem i rozwojem startupu, dostęp do zamkniętej społeczności oraz 8 newsletterów w miesiącu z raportami i analizami. Zapraszam!

LUBISZ PLANSZÓWKI?

Wraz z Three Headed Monster ruszyliśmy z naszą drugą kampanią na Kickstaterze i zapraszamy do wsparcia naszego drugiej gry planszowej "Astrominers"!

ZOBACZ:

👉 Artur Kurasiński

👉 Anna Skórzyńska (Szumisie)

👉 Jan Sikora (Planet Plus)

🎤 Moderator: Konrad Frontczak (Natureef)

ZAPROŚ MNIE NA SWÓJ EVENT

Od prawie 20 lat występuję publicznie w charakterze mówcy, konferansjera czy prowadzącego warsztaty. Uwielbiam mówić o wpływie technologii na życie i biznes. Kocham to i jestem w tym bardzo dobry!

Miałem zaszczyt występować na wewnętrznych spotkaniach w firmach, dużych eventach tematycznych oraz podczas największych polskich konferencji między innymi dla takich podmiotów jak: VOX, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Tauron, PGNiG, Skoda, TVN, Eurobank, Rzeczpospolita, Bank PKO SA, Mercedes Benz, Skanska, Credit Agricole, Google, Samsung, Michelin, Aviva, Siemens, Google, ING Bank, Innogy, Alior, Coca Cola, Warbud, UPC, Fiat Chrysler Automobiles, Janssen Cilag, PKO BP, IBM, Nordea, PwC, IMPACT, PKO BP, KPMG, Netflix czy Tesco.

Zainteresowałem Cię? Daj mi znać: [email protected] / 601 32 80 52

CHCESZ SKONSULTOWAĆ SWÓJ POMYSŁ?

Mam ponad 23 letnie doświadczenie związane z tworzeniem technologicznie zaawansowanych projektów, inwestowaniem i budowanie spółek. Zakładałem spółki w Polsce i za granicą, pomagałem pozyskiwać finansowanie dla swoich i innych projektów (łącznie na kwotę ponad 10 mln złotych). Moja stawka to 600 zł netto za godzinę (wystawiam FV). Zainteresowany? Zainteresowana? Tutaj znajdziesz więcej informacji.

Chcesz coś ze mną skonsultować? [email protected] / 601 32 80 52

REKLAMA W MOICH MEDIACH

Chcesz zamieścić reklamę w tym newsletterze (albo blogu lub podcaście) i dotrzeć do bardzo wartościowej grupy odbiorców?

✉️ Newsletter - najpopularniejszy newsletter technologiczny w Polsce. Stworzyłem już 300+ wydań w czasie 6 lat. Obecnie subskrybuje go 6500+ osób (głównie menadżerowie, prezesi i osoby odpowiedzialne za zarządzenie w firmach i startupach). Format reklamy: tytuł, wstęp + grafika z linkiem (tutaj zobacz przykład)Cena: 2000 zł netto (4 edycje, jeden pełen miesiąc).

🎙️ Podcast - średnia słuchalność odcinków 600-800 osób. Godzinne odcinki, które są przeważnie wywiadami. Masz pomysł na format czy cały cykl z Tobą czy Twoją firmą? Daj znać, na pewno wymyślimy razem coś ciekawego.

📜 Blog - zapraszam po szczegóły tutaj. Polecam ofertę zamieszczenia artykułu w cyklu “Biznes Hackers” (zobacz przykład tutaj).

  • Wywiad, materiał sponsorowany – od 6000 zł netto

  • Materiał sponsorowany + reklama w newsletterze – 8000 zł netto

Jakieś inne pomysły albo życzenia? Napisz proszę do mnie i ustalimy szczegóły: [email protected]

CO WARTO JESZCZE WIEDZIEĆ?

Meta, Microsoft, Epic Games, Adobe, Nvidia, Sony, Unity połączyły się, tworząc Metaverse Standards Forum, czyli grupę, której celem jest promowanie otwartej współpracy w metaverse.

Całością kieruje Khronos Group, organizacja non-profit, która w 2016 roku próbowała ustanowić standard dla interfejsów API VR. Forum jest bezpłatne i skupi się na hackathonach i narzędziach open source. Firmy postrzegają nadchodzący metaverse jako połączony system, który będzie wymagał standardów, norm i reguł, aby mógł działać globalnie.

W ostatnim czasie Netflix zwolnił około 300 osób. W maju firma zwolniła również 150 pracowników. Aktualnie zatrudnia około 11 000 pracowników na całym świecie. W tym roku przeznaczył około 17 miliardów dolarów na nowe treści. Liczba subskrybentów Netflix spadła po raz pierwszy na początku 2022, a firma spodziewa się utraty nawet 2 milionów subskrybentów w bieżącym kwartale.

Amazon zaprezentował Proteusa, swojego pierwszego w pełni autonomicznego mobilnego robota. Jest przeznaczony do przemieszczania dużych wózków po magazynach. Może bezpiecznie poruszać się między ludźmi. Proteus jest wyposażony w zaawansowaną technologię bezpieczeństwa, percepcji i nawigacji. Amazon ogłosił również dwie nowinki, ramię robota, które może podnosić i przenosić paczki oraz system kamer, który może skanować kody kreskowe.

Twitter przygotowuje się do uruchomienia Notes, funkcji, która wspiera bezpośrednie publikowanie długich treści. To umożliwi użytkownikom tworzenie artykułów przy użyciu bogatego formatowania i przesyłania multimediów. Notatki są w fazie testów z wybranymi użytkownikami. Oczekuje się, że Notes zostaną uruchomione już w nadchodzących tygodniach.

Na początku zeszłego tygodnia Tim Cook, CEO Apple wspomniał, że firma planuje wejść w branżę AR/VR. Teraz już wiemy, że w styczniu 2023 lider technologiczny wyda swój zestaw słuchawkowy VR/AR. To najbardziej skomplikowany produkt, jaki firma kiedykolwiek zaprojektowała. Zestaw słuchawkowy będzie odznaczał się wysokiej jakości wykonaniem, ale i bardzo wysoką ceną. To spory krok dla branży i prawdopodobnie doprowadzi do jej szybkiego rozwoju.