- TECHNOFOBIA
- Posts
- Coś jest z nami nie tak - Artur Kurasiński Newsletter
Coś jest z nami nie tak - Artur Kurasiński Newsletter
Długo zastanawiałem się o czym opowiedzieć dzisiaj w tym miejscu i doszedłem do wniosku, że moje wymądrzanie się zachowam na kolejny tydzień a na łamy tego newslettera zaproszę naszą noblistkę Olgę Tokarczuk.
A dokładnie chodzi mi o jej wykład noblowski, który miałem okazję już kilka razy przeczytać i nadal nie mogę wyjść z podziwu jak celnie został w nim opisany nasz obecny świat. Świat technologii, społecznych problemów jakie ona powoduje i społecznych napięć z tego wynikających.
Pozwolę sobie przytoczyć co ciekawsze fragmenty, które szczególnie w tym miejscu powinno zabrzmieć bardzo dźwięcznie.
Celowo pozwalam sobie zacytować te fragmenty, które bezpośrednio odnoszą się do tego co praktycznie bez przerwy przewija się w tym newsletterze: odpowiedzialność za innowację, za zmiany i efekty.
Za algorytmizację życia, sztuczne podnoszenie jednostek do poziomu bóstw za pomocą portali społecznościowych i samotność jaką wywołuje coraz większy brak prawdziwości - uczuć jak i wypowiedzi.
Jeszcze raz zachęcam do zapoznania się z całością mowy Olgi Tokarczuk. Jest lepsza niż większość odcinków "Black Mirror" (poza pierwszym sezonem!)
Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot. Dziś zasięg pracy tych krosien jest ogromny – za sprawą Internetu prawie każdy może brać udział w tym procesie, odpowiedzialnie i nieodpowiedzialnie, z miłością i nienawiścią, ku dobru i ku złu, dla życia i dla śmierci. Kiedy zmienia się ta opowieść – zmienia się świat. W tym sensie świat jest stworzony ze słów. To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma więc olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera. Wiedzą o tym bardzo dobrze nie tylko historycy, ale także (a może przede wszystkim) wszelkiej maści politycy i tyrani. Ten, kto ma i snuje opowieść – rządzi. Dziś problem polega – zdaje się – na tym, że nie mamy jeszcze gotowych narracji nie tylko na przyszłość, ale nawet na konkretne „teraz”, na ultraszybkie przemiany dzisiejszego świata.
(...)
Brakuje nam języka, brakuje punktów widzenia, metafor, mitów i nowych baśni. Jesteśmy za to świadkami, jak te nieprzystające, zardzewiałe i anachroniczne stare narracje próbuje się wprzęgnąć do wizji przyszłości, może wychodząc z założenia, że lepsze stare coś niż nowe nic, albo próbując w ten sposób poradzić sobie z ograniczeniem własnych horyzontów. Jednym słowem – brakuje nam nowych sposobów opowiadania o świecie.
Żyjemy w rzeczywistości wielogłosowych narracji pierwszoosobowych i zewsząd dochodzi nas wielogłosowy szum. Mówiąc „pierwszoosobowe” mam na myśli ten rodzaj opowieści, który zatacza wąskie kręgi wokół „ja” twórcy, piszącego mniej lub bardziej wprost tylko o sobie i poprzez siebie. Uznaliśmy, że ten rodzaj zindywidualizowanego punktu widzenia, głos z „ja”, jest najbardziej naturalny, ludzki, uczciwy, nawet jeżeli rezygnuje z szerszej perspektywy.
(...)
Pierwsze dwie dekady XXI w. z pewnością należą do seriali. Ich wpływ na sposoby opowiadania (i przez to też rozumienia) świata jest rewolucyjny. Serial w dzisiejszej postaci nie tylko rozciągnął uczestniczenie w narracji w obrębie czasu, generując jego różne tempa, odnogi i aspekty, ale wniósł także swoje nowe porządki. Ponieważ w wielu przypadkach jego zadaniem jest utrzymanie uwagi widza jak najdłużej – narracja serialowa mnoży wątki, splatając je ze sobą w najbardziej nieprawdopodobny sposób tak bardzo, iż w obliczu bezradności sięga się nawet po stary zabieg narracyjny, skompromitowany kiedyś przez klasyczną operę: „deus ex machina”.
Wymyślając kolejne odcinki, często zmienia się całą psychologię postaci ad hoc, żeby lepiej pasowała do pojawiających się wydarzeń. Postać łagodna i pełna rezerwy na początku zmienia się pod koniec w mściwą i gwałtowną, postać drugoplanowa staje się pierwszoplanową, zaś główny bohater, do której zdążyliśmy się już przywiązać, traci znaczenie lub wręcz znika ku naszej największej konsternacji.
(...)
Kiedy powstał Internet wydawało się, że idee te będą wreszcie mogły zrealizować się w sposób totalny. Wikipedia, którą podziwiam i wspieram, mogłaby wydać się Komenskiemu, podobnie jak wielu myślicielom tego nurtu, spełnieniem marzeń ludzkości – oto tworzymy i otrzymujemy ogromny zasób wiedzy nieustannie uzupełnianej, odświeżanej i demokratycznie dostępnej, praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Spełnione marzenia często nas rozczarowują. Okazało się, że nie jesteśmy w stanie unieść tego ogromu informacji, która zamiast jednoczyć, uogólniać i uwalniać – różnicuje, dzieli, zamyka w bańkach, tworzy wielość opowieści nieprzystających do siebie albo wręcz wrogich sobie, antagonizujących.
Na dodatek Internet, poddany zupełnie bez refleksji procesom rynkowym i oddany graczom-monopolistom, steruje gigantycznymi ilościami danych, które wykorzystywane są całkiem nie „pansoficznie”, ku szerokiemu dostępowi do wiedzy, ale przeciwnie, służąc przede wszystkim programowaniu zachowań użytkowników, czego dowiedzieliśmy się po aferze Cambridge Analytica. Zamiast usłyszeć harmonię świata, usłyszeliśmy kakofonię dźwięków, szum nie do zniesienia, w którym rozpaczliwie próbujemy dosłuchać się jakiejś najcichszej melodii, najsłabszego chociaż rytmu. Parafraza szekspirowskiego cytatu jak nigdy pasuje dzisiaj do tej kakofonicznej rzeczywistości: Internet to coraz częściej opowieść idioty pełna wściekłości i wrzasku. Także badania politologów przeczą niestety intuicjom Jana Amosa Komenskiego, opartych na przekonaniu, że im więcej powszechnie dostępnej wiedzy o świecie, tym politycy bardziej posługują się rozsądkiem i podejmują rozważne decyzje.
(...)
Możliwe jest jednak, że powieść i literatura w ogóle stają się na naszych oczach czymś zgoła marginalnym wobec innych sposobów narracji. Że waga obrazu i nowych form bezpośredniego przekazywania doświadczenia – kina, fotografii, virtual reality i augmented reality – stanie się poważną alternatywą dla tradycyjnego czytania. Czytanie jest dość skomplikowanym psychologicznym procesem percepcji. Upraszczając: Najpierw najbardziej nieuchwytna treść jest konceptualizowana i werbalizowana, zamieniana w znaki i symbole, a potem następuje jej „odkodowanie” na powrót z języka na doświadczenie.
Wymaga to pewnej kompetencji intelektualnej. A przede wszystkim wymaga uwagi i skupienia, umiejętności coraz rzadszych w dzisiejszym skrajnie rozpraszającym świecie. Ludzkość przeszła długą drogę w sposobach przekazywania i współdzielenia własnego doświadczenia, od oralności, zdanej na żywe słowo i ludzką pamięć, po rewolucję Gutenberga, kiedy opowieść została powszechnie zapośredniczona przez pismo i w ten sposób utrwalona i skodyfikowana oraz możliwa do powielania bez zmian. Największym osiągnięciem tej zmiany był moment, w którym myślenie jako takie utożsamiliśmy z pismem, czyli konkretnym sposobem używania idei, kategorii czy symboli. Dziś – to jasne – stoimy w obliczu podobnie znamiennej rewolucji, kiedy doświadczenie może być przekazywane bezpośrednio, bez pomocy słowa drukowanego.
Nie ma już potrzeby prowadzić dziennika podróży, kiedy można fotografować i wysyłać te fotografie za pomocą portali społecznościowych w świat, zaraz i każdemu. Nie ma potrzeby pisać list, skoro łatwiej jest zadzwonić. Po co czytać grube powieści, skoro można zanurzyć się w serialu? Zamiast wyjść na miasto, żeby rozerwać się przyjaciółmi, lepiej zagrać w grę. Sięgnąć po autobiografię? Nie ma sensu, skoro śledzę życie celebrytów na Instagramie i wiem o nich wszystko. To już nawet nie obraz jest dzisiaj największym przeciwnikiem tekstu, jak myśleliśmy jeszcze w XX w., martwiąc się wpływem kina i telewizji. To zupełnie inny wymiar doświadczania świata – oddziałujący bezpośrednio na nasze zmysły.
***
Olga Tokarczuk: Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015). Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.
Artur Kurasiński
JAK INNOGYGO! ZBUDOWAŁ FLOTĘ "ELEKTRYKÓW"
Pół tysiąca, ekologicznych, elektrycznych i efektownych samochodów BMW pojawiło się wiosną na warszawskich drogach.
Jak działa system Innogy GO!, kto i dlaczego go zbudował, jak wysoka jest wypadkowość i dlaczego wykluczono z korzystania młodych kierowców? O tym opowiada Andrzej Popławski, head of Innogy GO!
⭐ KOSMICZNY KALENDARZ 2020 ⭐
Inspirujący i niepowtarzalny kalendarz astronomiczny na 2020 rok ozdobiony spektakularnymi fotografiami kosmosu autorstwa polskiego pioniera astrofotografii – Adama „Jesiona” Jesionkiewicza.
Kalendarium w warstwie merytorycznej zostało opracowane przez znanego i cenionego w astronomicznym środowisku odkrywcę planetoid i komet – Michała Kusiaka.
"DNA is currently the only data storage medium that can also exist as a liquid, which allows us to insert it into objects of any shape."
Unicorn, e-scooter startup from co-creator of Tile, shuts down with no money for refunds - The Verge — www.theverge.com
Unicorn, the electric scooter startup from the co-creator of gadget tracker Tile, is shutting down operations after blowing through all its cash on Facebook and Google ads. In an email to customers, the company says it lacks the resources to deliver any of its $699 e-scooters, and will not be issuing refunds "as we are completely out of funding."
The newest strategy for marketing to young people is stealing their jokes.
PinHub.io - opiniuj projekty graficzne
Startuje wersja Beta narzędzia służącego do opiniowania projektów graficznych, stron www online i offline oraz filmów na YouTubie. System pozwala pracować w zespole oraz z klientem.
Narzędzie świetnie sprawdzi się w agencji reklamowej, interaktywnej, software housie, w firmie zajmującej się designem, UX/UI.
Oszczędza czas i porządkuje prace. Podział na projekty klientów, wersjonowanie oraz czat w obrębie danego pina sprawiają, że cała praca związana z opiniowaniem projektów nigdy nie była tak prosta. Wersja płatna wystartuje po nowym roku, do tego czasu dla aktywnych użytkowników przewidziany jest darmowy abonament na pół roku ;)
iPhones, Samsung Galaxy, and more: the 100 gadgets that defined this decade - The Verge — www.theverge.com
2020 marks the end of the decade. From Apple’s iPhone to the Amazon Echo, which tech devices made the biggest difference in the 2010s? Here’s our ranking of the top 100, from failures like Google Glass to consoles like the PlayStation 4 and Nintendo Switch to our favorite phones like Samsung’s Galaxy S6 and the Pixel 2 to game-changing tablets like the iPad and Microsoft Surface Pro 3.
The ex-White House staff who helped devise the UAE's bold spying mission
Developments over the past few days indicate that The Pirate Bay may about to fully launch a brand new feature. In addition to traditional magnet links, many titles now feature a subtle 'B' button which allow users to stream movies and TV shows directly in the browser on a new site called BayStream.
Amazon.com has secured the rights to broadcast top European soccer Champions League matches for the 2021/22 season in Germany, the U.S. company said on Tuesday.
Nie trać czasu na umawianie spotkań
Harmonizely to niezawodne i proste narzędzie do planowania spotkań z klientami i członkami zespołu. Niezależnie od tego, czy uczysz lekcji gry na fortepianie, sprzedajesz nieruchomości, konsultujesz projekty itd., Harmonizely jest narzędziem dla Ciebie.
Możesz połączyć się z różnymi kalendarzami, nie tylko ze standardowym Google. Korzystając z integracji CalDAV, możesz połączyć się z Zoho, Zimbra, FastMail, NextCloud i wieloma innymi. Harmonizely zsynchronizuje się z Twoim ulubionym kalendarzem i zapobiegnie podwójnej rezerwacji spotkań w tym samym terminie. Dodatkowo, dostępna jest polska wersja językowa na stronie do umawiania spotkań.
Czas pożegnać się z pominiętymi spotkaniami i ze stratą czasu na wymianie niepotrzebnych wiadomości e-mail!
The US Patent Office has today issued sportswear brand Nike's patent for its blockchain-compatible sneakers dubbed “CrpytoKicks.”
UOKiK zaczął postępowanie przeciw Allegro, zarzuca mu faworyzowanie swojego sklepu kosztem innych sprzedawców — www.wirtualnemedia.pl
Allegro, Allegro.pl
A Framework for Regulating Competition on the Internet – Stratechery by Ben Thompson — stratechery.com
The European Commission approved on Monday 3.2 billion euros ($3.53 billion) of state aid from seven European Union countries for research and innovation in battery technology.
Dołącz do inwestorów z całego świata
Jak wybrać startupy z najlepszym potencjałem – o tym będziemy pisać w najbliższych tygodniach.
Jesteśmy platformą crowdfundingu udziałowego z bazą 250.000 zarejestrowanych inwestorów ze 110 krajów, którzy łącznie zainwestowali w spółki ponad 64 milionów EUR.
Wspieramy przedsiębiorców z Polski, aby mogli rozwijać swoją działalność na rynkach międzynarodowych.
Jeżeli szukasz ciekawych projektów inwestycyjnych albo budujesz swój portfel składający się z kilkunastu mniejszych projektów, to koniecznie zajrzyj na stronę FundedByMe.com
W najbliższych miesiącach spodziewamy się 10 nowych i przełomowych emisji. Do zobaczenia!
Directive is likely to be a blow to US multinational companies like HP, Dell and Microsoft
The scripted series will tell the story of Spotify’s creation
On the third anniversary of Microsoft's acquisition of LinkedIn, we look at how the professional social network is used by those just entering the workforce.
For most of modern society’s short history, information and media have been controlled by gatekeepers — organizations which chose what to publish, produce, and distribute. They were gatekeepers…
State money is pouring into Polish startups, but entrepreneurs have ended up with toxic investors in their cap tables that is hurting them.
From 2014 until this month, the defendants operated BitClub Network. On Tuesday, three were arrested and charged with conspiracy.
My quest to imagine a different reality.
Larry Page and Sergey Brin became billionaires thanks to the success of Google. But toward the end, they appeared happy to let someone else run it.
Uber received 235 reports of a rape occurring during a ride last year — an average of four a week, according to a company review released Thursday.
Uber received 235 reports of a rape occurring during a ride last year — an average of four a week, according to a company review released Thursday.
We must realign our digital platforms with the values that make us human.
The US is charging Maksim Yakubets over two of the biggest cybertheft campaigns of the last decade, and offers a record reward for information on the case.
As governments and companies invest more in security networks, hundreds of millions more surveillance cameras will be watching the world in 2021, mostly in China, according to a new report.
Jak żyć w sieci i nie zwariować? „Cyfrowy minimalizm” Cala Newporta — Klub Jagielloński — klubjagiellonski.pl
Internet uzależnia. Media społecznościowe, filmiki i seriale pożerają nam coraz więcej czasu i właściwie zlikwidowały nudę. Cal Newport pisze o potrzebie stworzenia kodeksu korzystania z sieci, dzięki któremu będziemy potrafili ustrzec się przed największymi wadami strefy online.
Swedish mobile telecoms company Ericsson has agreed to pay over $1 billion to resolve probes into corruption, including the bribing of government officials, the U.S. Department of Justice said on Friday.
Shared micromobility continues to develop. What’s changed, and what can we learn from one city’s first 100 days with e-scooters?
The world is not remotely ready to provide them
Samoa - wyspiarskie państwo walczy z epidemią odry. Na groźną chorobę zmarło już 63 osoby. Mimo to jeden z mieszkańców Samoa cały czas prowadził antyszczepionkową propagandę na Facebooku, twierdząc, że szczepionki to samo zło, a odrę zwalczą liście papai i dużo witaminy C.
The Future of War Technology Whispers to Us From the Past, and We Must Listen Better - War on the Rocks — warontherocks.com
Trying to anticipate the future of technology is a fool’s errand, is it not? After all, even Dr. Vannevar Bush, a renowned architect of the American
The Council and the Commission adopted a joint statement on "stablecoins".
Food delivery is growing rapidly across Europe. Existing estimates suggest that the market is experiencing double-digit growth rates and could be worth $25bn by 2023. This study looks at how technology is contributing to that growth and measures the resulting impact on the overall restaurant sector.
News Podcasts and the Opportunities for Publishers - Reuters Institute Digital News Report — www.digitalnewsreport.org
Report by Nic Newman and Nathan Gallo explores the growth of news podcasts across the world and the prospects for both publishers and platforms.
A centerpiece of the newest model of Apple’s iPhones is an additional camera lens, which will change how photographs can be taken and processed.