- TECHNOFOBIA
- Posts
- Co mi się udało w 2021 roku? Newsletter Artura Kurasińskiego
Co mi się udało w 2021 roku? Newsletter Artura Kurasińskiego
Bardzo nie lubię robić rocznych podsumowań bo zawsze to oznacza pogodzenie się z upływem czasu. No więc upłynęło ponownie dwanaście miesięcy, dochodzi kolejny krzyżyk na karku i kilka(naście) siwych włosów.
Od czasu wybuchu pandemii (ktoś jeszcze pamięta jak się żyło bez wirusa i maseczek?) mam taką wewnętrzną potrzebę "domykania" - nie wiem czy to jest spowodowane strachem przed chorobą i śmiercią czy po prostu starzeję się i podskórnie zaczynam zwracać coraz większą uwagę na upływ czasu?
Miniony rok był dla mnie wyjątkowo dobry pod wszystkim względami. Nawet bardzo dobry. Nie zachorowałem na COVID-19 (jestem po dawce przypominającej), moja rodzina również zdrowotnie jest ok (moje córki Róża i Malina również są już zaszczepione), staramy się jak najczęściej możemy wyjeżdżać z miasta. Ten nawyk chyba już zostanie - każdy "długi weekend" czy przerwa między świętami pakujemy się i czmychamy gdzieś w Polskę.
Niestety we wrześniu odezwał się mój błędnik i kilka razy zaliczyłem epizody potężnych zawrotów głowy. Przerażony zrobiłem serię badań - niestety nic nie wykazały. Cóż, będę musiał uważać na swoje tempo pracy i zwiększać odpoczynek.
Udało mi się utrzymać politykę "non-sugar". Nie spożywam produktów z cukrem w postaci ciastek czy słodkich przekąsek. Nie piję napojów z zawartością cukrów. Po pół roku zapomniałem co to "ssanie" w kawiarni patrząc na torcik. Cukier przestał być potrzebny mojemu organizmowi. Efekt uboczny - spadek wagi o 10kg w ciągu 5 miesięcy. Folguję sobie obecnie jedząc pizzę. To jest moja "guilty pleasure" i nagroda po szczególnie męczących końcówkach tygodnia.
Za chwilę stuknie mi też 6 lat treningów pod okiem rehabilitanta. Zaczęło się od podejrzeń problemów z kręgosłupem (nacisk na nerwy), ale obecnie ćwiczę bo lubię jak w ciągu dnia adrenalina pobudza mnie do działania. Tak, można się uzależnić od takiego dopływu endorfin. Do tego dokładam 2h co tydzień grania w piłkę i mam załatwiony również trening kardio.
Na rehabilitacji skupiam się głównie na prostych ćwiczeniach obwodowych, nie buduję masy tylko dbam o rozciągnięcie barków oraz stabilizację mięśniami kręgosłupa. Efektem jest to, że mogę spędzać więcej czasu przy komputerze (albo inaczej - tyle samo, ale bez problemów z plecami czy nadgarstkami). Efekt uboczny - musiałem wymienić moją garderobą (głównie koszule) z powodów zbyt wąskich rękawów i pleców. No, ale takie efekty uboczne lubimy (szczególnie my, 47 latkowie).
Młodsza córka Malina rozpoczęła naukę w pierwszej klasie (po bardzo złych przygodach ze szkołami Róży nie eksperymentowaliśmy już z edukacją publiczną i zdecydowaliśmy się na szkołę społeczną) i pomimo rwanego trybu, częstych przeskoków na "zdalne" ona i my jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji. Jako, że posłaliśmy ją do szkoły jako sześciolatkę nie żałuję tej decyzji. Społeczna szkoła to oczywiście ogromne koszta, ale nie chcę powtarzać tych samych błędów jakie popełniliśmy ze starszą córką Różą. Dereforma szkolnictwa to jedno z największych problemów ostatnich lat i coś, z czego skutki będziemy odczuwali dekadami...
Biznesowo udało mi się zrealizować kilka kamieni milowych i widzę, że decyzja podjęta w 2018 roku o skupieniu się na edukacji, rozrywce i grach było bardzo dobrym pomysłem. Coraz więcej projektów jakie realizuję w moich spółkach opartych jest o crowdfunding, sprzedaż do klientów z zagranicy (głównie USA) oraz tworzenie własnego contentu i IP. Jako dzieciak marzyłem, że będę robił własne gry i komiksy - teraz te marzenia się spełniają. Niesamowita sprawa.
Dodatkowo upewniłem się w przekonaniu, że potrzebuję zespołu i struktury. Moją zaletą jest ogromna łatwość wymyślania i zaczynania. Niestety potrzebuję teamu żeby ciągnąć, rozwijać, doglądać i wykonywać codzienne zadania. Przez te kilka 3 lata (za chwilę 4) zrekrutowaliśmy łączenie ponad 60 osób we wszystkich spółkach. Niesamowite jest to jak szybko powiększają się zespoły, tworzą się kolejne projekty, pęcznieje organizacja.
Bardzo się cieszę, że mam przyjemność być partnerem i wspólnikiem takich wspaniałej grupy ludzi. Ostatnie 4 lata były etapem w trakcie którego wykrystalizowały się takie relacje, przetarliśmy szlaki, sprawdziliśmy się i działamy wspólnie. Poniżej opowie wam o projektach (i ich zaawansowaniu) na których się w pełni obecnie skupiam:
Astrography (druk posterów premium + e-commerce)
Ten biznes rozwija się baaaardzo fajnie. Bijemy swoje własne, wewnętrzne założenia. Odczuwamy co prawda problemy ze wzrostem (dużo pojawia się problemów z logistyką, papierem, częściami do maszyn), ale badamy też nowe nisze (naklejki!) i produkty (personalizowane mapy gwiazd!), ale wierzę, że w 2022 uda nam się zaskoczyć kilka razy naszych klientów.
Zresztą najlepiej naszą drogę podsumował Adam - zachęcam do lektury jego przemyśleń. Jest coś niesamowitego w obserowaniu przemian i rozwoju spółki - od jednego pokoju Adama i Doroty do kilkuset metrów z czterema maszynami, pracownikami i klientami z kilkudziesięciu krajów na świecie. Pandemia napędziła nam ogromnego stracha, ale okazało się, że ludzie siedząc zamknięci w domach chcą kupować nasze postery i dekorować nimi swoje mieszkania i domy.
Poza tym e-commerce jest niesamowity jeśli masz unikalny produkt i umiesz do zareklamować swoich potencjalnym klientom. Kocham patrzeć jak Astrography raczkuje ledwie a skala sprzedaży zapieprza w górę. Z naszym "master planem" czyli stania się "liderem w branży astrofotografii" powoli realizujemy krok po kroku.
Three Headed Monster (hybdrydowa gry planszowe)
Jesteśmy na finiszu produkcji naszego debiutu: planszowej gry hybrydowej "Beyond Humanity: Colonies". Oprócz tego przeprowadziliśmy kampanię naszego kolejnego, mniejszego tytułu "Astrogórnicy" i szykujemy się do kampanii dla klientów anglojęzycznych.
Max i Paweł oraz Casey (nasz amerykański wspólnik) w tym roku wykonali ogromną pracę czego efektem jest podpisana umowa wydawnicza na stworzenie wersji planszowej gry "Medium" autorstwa Bloober Team. Ogromnie się cieszymy, że udało nam się przekonać taki zespół Bloobera do powierzenia nam tak wspaniałego IP. Będzie się działo w 2022.
Spellarena (narzędzia i content dla gier fabularnych)
W 2021 minie rok istnienia - mojej spółki w której realizuję swoją pasję do gier i produktów związanych z grami fabularnymi. To jest coś niesamowitego móc tworzyć (i zarabiać!) na swojej pasji z dzieciństwa. Udało nam się stworzyć świetny produkt Never Ending Dungeon, którego kampania na Kickstarterze zaowocowała wsparciem na poziomie 1,7 mln złotych co pozwala nam stworzyć produkt wykorzystujący AI do tworzenia przygód i map 3D. Dziękuję wspaniałemu zespołowi (niebawem dobijemy do 10 osób) oraz wspólnikom (Darkowi i Łukaszowi) za wspólną drogę i wzajemne wsparcie. Z braćmi Skrzypkowskimi działam w ich spółce BeardedBrothers gdzie korzystamy z synergii między naszymi projektami.
"Róża, a co chcesz wiedzieć?" (komiksy edukacyjne o nauce i technologii)
Ponieważ w głębi duszy jestem twórcą i cały czas szukam środków wyrazu aby realizować swoje pasje z tym związane to z ogromną radością obserwowałem jak udaje nam się dostarczyć drugą część komiksu edukacyjnego kierowanego do dzieciaków, które interesują się nauką i technologią. Ogromną frajdę sprawia mi wymyślanie historii, tworzenie nowych. W marcu tego roku udało mi się zakończyć wysyłkę komiksu, który został ufundowany (rekord polskiego crowdfundingu w kategorii komiks) na Wspieram.to. Do tego doszło słuchowisko i niebawem zaczniemy przedsprzedaż (wraz z Michałem Kanarkiewiczem) nowej książki mającej uczyć dzieciaki gry w szachy oraz pracuję nad kilkoma innymi projektami związanymi z uniwersum Róży. Ogromne podziękowania dla Tomka Minkiewicza, który zaufał mi i uwierzył w nasz, wspólny projekt!
Podcasty (o technologii i biznesie)
Zacząłem regularnie nagrywać podcasty. Wstępniaki czyli wersja audio tego newslettera dla Empiku (zrealizowałem ponad 50 nagrań). Dla siebie (czyli format w którym rozmawiam z ludźmi od których po prostu dowiaduję się ciekawych rzeczy na temat świata, biznesu czy kreacji), dla projektu BiznesPodcast (w którym zaproszeni specjaliści radzą startupom jak lepiej zarządzać ich firmami) oraz wraz z Joanną "Frotą" Kurkowską nagrywamy "Metagame" czyli podcast o Web3, Digital Assets, DAO, NFT, metaverse i caaaałej masie zjawisk z tym związanych.
Cholera, muszę przyznać, że polubiłem podcasty za ich bezpośredniość, prostą formę i łatwość ich tworzenia. No, wyszło na to, że wszystko robię sam, a to nie jest prawda - w postprodukcji wspierają mnie chłopaki z Earborn Media oraz Jędrzej Paulus - (polecam sprawdzić ich usługi jeśli chcesz sam zacząć bawić się w nagrywanie). Dlaczego nie robię wszystkiego sam? Bo nie chcę doktoryzować się w realizacji dźwięku i wolę zostawić tę działkę specjalistom.
A jak zacząć nagrywać podcasty? Moja rada - po prostu zacznij nagrywać a potem wrzucaj do sieci - słuchacze sami ci powiedzą co masz poprawić. Pewnie kilkanaście pierwszych nagrań będzie słabych, ale nie przejmuj się i działaj dalej.
Finanse
Jeśli chodzi o kwestie finansowe to 2021 był najlepszym rokiem do tej pory. W każdej z firm zanotowaliśmy ogromne postępy i zaczynam się łapać za głowę jeśli chodzi o potencjalną wycenę. Co ważniejsze - zdywersyfikowałem źródła, tak aby kolejne obostrzenia oraz problemy związane z sytuacją gospodarczą w Polsce i pandemią mniej mnie dotykały.
Widzę natomiast duży problem na horyzoncie - na początku 2022 roku ze względu na Nowy Ład będę musiał pomyśleć o zmianie prowadzenia działalności ze względu na ogromne koszta jakie pojawią się z powodu obecnej formy działalności (JDG). No i do tego dojdzie inflacja :/
Plany na 2022?
Większa automatyzacja, ścinanie projektów, które nie są obecnie dla mnie kluczowe (z ogromnym żalem pożegnałem sie z Aulą Polską). Wiele osób mi to powtarzało, ale teraz sam przekonuje się na swojej skórze - kluczem jest odmawianie. Mówienie "nie". Nowym wyzwaniom. Potencjalnym "fajnym" projektom. Nowym podnietom związanym z zaczynaniem czegoś nowego. Czyli wypracowanie takiego podejścia aby brać udział i być częścią tylko takich projektów, na których zależy ci w 100%.
Inne plany? Więcej czasu dla rodziny i odpoczynku. Będę chciał spędzić minimalnie ~ 2 miesiące w wakacje w lato odpoczywając, tak jak to mi się udało w tym i zeszłym roku. Taka dawka wolnego czasu (spędzam go głównie na czytaniu) jest dla mnie odpowiednim kopem energii, który ładuje moje akumulatory. Kiedy zaczynam zapisywać pomysły, które pojawiają mi się w głowie w trakcie lektury, to znak, że mój mózg zaczął w końcu odpoczywać i uwalniając się z rygoru bieżączki wszedł na odpowiedni poziom kreatywności. O rany, jak ja kocham ten moment!
Z innych spraw - bardzo poważnie się zastanawiam nad zamknięciem za paywallem tego newslettera. Bardzo dużo czasu zajmuje mi pisanie wstępniaków i redagowanie newslettera i chciałbym czerpać z tego tytułu jakąś nagrodę.
Chcę dołożyć co miesiąc jeden wywiad audio, dorzucić możliwość podyskutowania na Slacku czy Discordzie (czyli zamknięta społeczność) plus spotykać się na zamkniętych live'ach dla płatnych subskrybentów. Wiem, że to poważnie ograniczy liczbę czytelników, ale jestem przekonany, że uda się zebrać odpowiednią grupę odbiorców, którzy docenią treści jakie tworzę (tutaj jest bardzo ciekawy artykuł, który mnie zainspirował do takiego myślenia).
Podsumowanie
To tyle, mam nadzieję, że nie zanudziłem was tym podsumowaniem. Dziękuję za subskrypcję i czytanie moich wypocin - mam nadzieję, że podobnie jak mi ten rok dostarczył więcej pozytywnych niż negatywnych doświadczeń i wyczekujecie już następnego.
Jeśli ktoś tego nie zauważył to w tym podsumowaniu (oprócz pochwalenia się kilkoma rzeczami) przemyciłem też trochę porad i wniosków jak lepiej zarządzać własnym biznesem / marką osobistą /startupem / firmą:
Dywersyfikuj źródła przychodów (zbudowanie / udziały w kilku spółkach)
Optymalizuj i automatyzuj (outsourcing podcastów)
Buduj produkty w oparciu o społeczność (crowdfunding)
Rób to, do czego masz serce i jesteś autentyczny (rozrywka i edukacja)
Zaplanuj, realizuj i analizuj (mam master plan, którego się trzymam)
Skoncentruj się (rób tylko to, do czego masz serca i kochasz w 100%)
Czas dla przyjaciół i rodziny (częste wyjazdy oraz sesje RPG!)
Działaj w zespole (wszystkie projekty opieram na ludziach i relacjach)
Otaczaj się mądrzejszymi od ciebie i empatycznymi ludźmi.
Masz naprawdę mało czasu w swoim życiu - skup się na pozytywnych rzeczach i budowaniu wartości a nie zarabianiu kasy.
Wesołych, Zdrowych i Spokojnych Świąt!
Artur Kurasiński
PS Jeśli spodobał Ci się ten tekst to to kliknij tutaj i zostań moim płatnym subskrybentem(12 złotych miesięcznie albo 120 zł za rok). Dzięki Twojemu wsparciu będę mógł pisać i nagrywać więcej podcastów. Z góry bardzo dziękuję!
REKLAMA NA MOIM BLOGU I NEWSLETTERZE
Jeśli chcesz zamieścić reklamę w tym newsletterze i dotrzeć do bardzo wartościowej grupy odbiorców to zapraszam! Cena: 2000 zł netto (4 edycje, jeden pełen miesiąc).
Newsletter - najpopularniejszy newsletter technologiczny w Polsce. Stworzyłem już 209 wydań przez 4 lata. Obecnie subskrybuje go 6495 osób (głównie menadżerowie, prezesi i osoby odpowiedzialne za zarządzenie w firmach i startupach).
Format reklamy: tytuł, wstęp + grafika z linkiem (tutaj zobacz przykład).
Blog - zapraszam po szczegóły tutaj. Polecam ofertę zamieszczenia artykułu w cyklu “Biznes Hackers” (zobacz przykład tutaj).
Wywiad, materiał sponsorowany – od 6000 zł netto
Materiał sponsorowany + reklama w newsletterze – 8000 zł netto
Napisz do mnie i ustalimy szczegóły: [email protected]
POROZMAWIAJMY SZCZERZE O KRYPTOWALUTACH
Czasami zderzaliśmy publicznie z Michałem Grzybkowskim nasze zdania na temat kryptowalut więc usiedliśmy do dłuższej rozmowy żeby wyjaśnic wiele kwestii związanych ze spekułą wokół krypto, przyszłością web3, zmianami pod kątem regulacji i opłacalnością "kopania" w obliczu kryzysu ekologicznego. Zapraszam do lektury (pierwotnie było nagranie audio, ale niestety remont za oknem popsuł jakość zapisu i została transkrypcja).
PAYEYE - BIOMETRIA TO NASZA PRZYSZŁOŚĆ
Udało mi się w Dubaju porozmawiać z Danielem Jarząbem, współzałożycielem PayEye. Spółka podczas międzynarodowych targów technologicznych GITEX TECHNOLOGY WEEK w Dubaju zorganizowała premierę najnowszego urządzenia- eyePOS 2.0, które wykorzystuje biometrię oka i twarzy i co najważniejsze – już wkrótce będzie dostępne w Polsce i na świecie. Co dokładnie oferuje ten startup z Polski? Przeczytajcie w moim wywiadzie poniżej.
JAK AMAZON MOŻE POMÓC W TWOIM E-COMMERCE?
"...Youartme to właściciel takich marek jak Candellana, Concrette, LGHT i Dasforma. Jesteśmy młodą firmą skoncentrowaną na nowej filozofii tworzenia przedmiotów. Zarówno jako merchandising jak i przedmioty użytku domowego chcemy aby forma i jakość zastąpiły ilość. Chcemy zostać jedynym w swoim rodzaju „domem marek” związanym z tworzeniem merchandise’u i przedmiotów wnętrzarskich (podobnie jak LVMH w dobrach luksusowych – tak, mierzymy wysoko!)...."
TWORZYMY SUPER NARZĘDZIE DLA CAŁEJ BRANŻY GIER
"Na razie wspieramy trzynaście najistotniejszych platform sprzedażowych, pracujemy nad konektorami do kolejnych, a docelowo chcemy też przyłączać dane tylko pośrednio powiązane ze sprzedażą – informacje z kampanii marketingowych, monitoringu social media, liczb oglądających na Twitchu itp. Chcemy, żeby IndieBI w przyszłości mógł stać się jednym wspólnym miejscem do monitoringu i zarządzania całym biznesem w każdej firmie growej..."
Bądź na bieżąco z branżą IT!
Ilość nowych informacji w branży technologicznej potrafi przyprawić o ból głowy. Newslettery, grupy na fb, podcasty, kursy, konferencje, Reddit, Hacker News, Twitter… Łatwo poczuć się przytłoczonym ilością treści, z których tak naprawdę niewiele się wyciąga, bo wiele z nich wcale nie jest Ci potrzebna!
Z pomocą przychodzi Vived - aplikacja, która dostarcza Ci tylko te treści, które są warte Twojej uwagi. Dzięki temu oszczędzasz czas i energię, by skupić się na tym, co istotne!
Jak to robimy? Każda treść, która trafia do Vived jest poddana selekcji przez naszych redaktorów - ekspertów w swoich dziedzinach - a następnie dopasowywana jest do Ciebie automatycznie na bazie Twojego profilu i interakcji z treściami w Vived.
https://vived.io/
CO KAŻDY STARTUP POWINIEN WIEDZIEĆ?
Jak negocjować z VC? Na co patrzeć w umowie? Jak zbudować dział sprzedaży? Zapewne
Zapraszam na serię wywiadów (w postaci podcastów) przeprowadzonych przeze mnie dotycząca branży internetowej - startupów, VC, sprzedaży, rynku twórców, PR, tworzenia nowoczesnych produktów i wielu innych tematów, które powinien poznać przedsiębiorca działający online.