• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • Czterodniowy tydzień pracy | TECHNOFOBIA | Newsletter Artura Kurasińskiego

Czterodniowy tydzień pracy | TECHNOFOBIA | Newsletter Artura Kurasińskiego

Warunki i tryb pracy, w jakim działamy, ewoluuje na naszych oczach. Dzieje się to w szczególności za sprawą obecnego rozwoju technologicznego. Ogromne przyspieszenie nadała oczywiście pandemia, która w zasadzie z dnia na dzień wprowadziła pracę zdalną do sporej ilości biznesów. Jednak jest coraz więcej głosów, że pracujemy za dużo pod względem godzinowym. To wpływa na ludzkie samopoczucie, a w rezultacie pogarsza się nasz stan psychiczny.

W połowie 2022 roku, w Wielkiej Brytanii rozpoczął się pilotażowy program 4 day week.

Przedsiębiorstwa biorą udział w eksperymencie, którego celem jest sprawdzenie, a raczej potwierdzenie, że 4-dniowy tydzień pracy ma sens dla wszystkich.

Większość firm uczestniczących w programie do tej pory stwierdziła, że nie odnotowała spadku produktywności podczas eksperymentu, a w niektórych przypadkach zaobserwowano znaczną poprawę wyników zgodnie z ankietą przeprowadzoną wśród uczestników.

W połowie sześciomiesięcznego okresu próbnego, w którym pracownicy 73 firm otrzymują co tydzień płatny dzień wolny, 35 z 41 firm, które odpowiedziały na ankietę, stwierdziło, że „prawdopodobne” lub „bardzo prawdopodobne” jest to, że rozważą kontynuację czterodniowego tygodnia pracy po zakończeniu okresu próbnego pod koniec listopada.

Wszystkie firmy z wyjątkiem dwóch stwierdziły, że wydajność jest taka sama lub uległa poprawie. Co ciekawe, sześć z nich stwierdziło, że wydajność znacznie się poprawiła.

O czterodniowym tygodniu pracy mówi się od dziesięcioleci. Już w 1956 roku ówczesny wiceprezydent Richard M. Nixon powiedział, że przewiduje to w „niezbyt odległej przyszłości”, choć nie doszło do tego na dużą skalę.

JAK TO WYGLĄDAŁO DO TEJ PORY?

Od wielu lat ludzie są upychani w zatłoczonych autobusach i pociągach, dojeżdżając ponad dwie godziny dziennie, aby dostać się do swojego miejsca pracy, by później z niego wrócić.

Gdy już tam jesteś, tkwisz w wieżowcu z hermetycznie zamkniętymi oknami, wpatrując się w ekran komputera przez ponad osiem godzin pod ostrym światłem fluorescencyjnym. 

Twój mikrozarządzający szef nieustannie zagląda ci przez ramię, aby upewnić się, że na pewno pracujesz. Finalnie wszystko sprowadza się o czas spędzony w pracy, a nie o produktywność.

Aby czuć się ważnym, szefowie planują setki spotkań. Odbywa się spotkanie w celu omówienia nadchodzącego spotkania, samo spotkanie, a następnie spotkanie podsumowujące po spotkaniu. A tu okazuje się, że potrzebne jest jeszcze jedno spotkanie, by na końcu sprawy stwierdzić, że „mogliśmy to wszystko zamknąć w jednym mailu”.

Ten oldskulowy styl pracy jest karzący i wyczerpujący. Dwudniowy weekend nie wystarcza, aby naładować się po długim i żmudnym tygodniu w biurze. 

Jeden dzień wolnego poświęcamy na załatwianie prywatnych spraw, zakupy spożywcze, pranie, opieka nad dziećmi, praca wokół domu lub na podwórku i uczestnictwo w spotkaniach towarzyskich. 

Następnie, prawdopodobnie część z nas sprawdza Slacka, emaile, a zaległości nadrabia w niedzielę wieczorem. A poniedziałek mają worki pod oczami z wyczerpania i zabierają się na godzinną podróż do biura.

To oczywiście przerysowany obraz, choć pewnie wiele osób się z nim utożsamia.

Jednak zmiany w miejscu pracy związane z pandemią koronawirusów, pracą zdalną i hybrydową nadały impetu pytaniom o inne aspekty pracy. 

Czy pracujemy pięć dni w tygodniu tylko dlatego, że robiliśmy to w ten sposób przez ponad wiek i czy to jest naprawdę najlepszy sposób?

“If you look at the impact of the pandemic on the workplace, often we were too focused on the location of work”

Powiedział Joe O'Connor, dyrektor naczelny 4 Day Week Global, grupy non-profit, która prowadzi badanie z think tankiem i naukowcami z Cambridge University, Boston College i Oxford University. Wspomniał również, że mimo wszystkich swoich zalet, praca zdalna nie rozwiązuje dużego problemu, jakim jest wypalenie zawodowe:

Remote and hybrid work can bring many benefits, but it doesn’t address burnout and overwork.

Dlaczego czterodniowy tydzień pracy jest lepszy dla ludzi?

Skrócony tydzień pracy oznacza więcej czasu dla rodziny oraz na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Dodatkowy dzień na „życie" oznacza, że masz większe szanse na odpoczynek, ćwiczenia, wizyty u lekarza, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, założenie rodziny, zabawę z dziećmi i opiekę nad starszymi – bez poświęcania wynagrodzenia lub kariery. 

Liderzy skracający swój czas pracy, widzą te efekty w czasie rzeczywistym. Pracownicy są bardziej zaangażowani, biorą mniej dni chorobowych i rzadziej się wypalają. 

W globalnym badaniu Harvard Business Review z 2021 roku 89% respondentów stwierdziło, że „ich życie zawodowe uległo pogorszeniu”; 85% zgłosiło niższy poziom samopoczucia, a 62% potwierdziło, że doświadczyło wypalenia w czasie pandemii.

Społeczeństwo, które ma mniej czasu „na pracę”, przeznacza go więcej dla społeczności, w których żyją. Osoby pracujące w systemie czterodniowym mogą poświęcić się wolontariatowi w organizacjach religijnych, pomoc bankom żywności, pomoc sąsiadom, zakupy w małych firmach i generalnie – angażowanie się w sprawy lokalne.

Czterodniowy tydzień roboczy tworzy również bardziej sprawiedliwe miejsce pracy. Opiekunowie, zwłaszcza pracujące matki, korzystają z mniejszego wymiaru godzin bez konieczności poświęcania swojej kariery.

Środowisko też na tym zyskuje.

Skrócenie tygodnia pracy może zmniejszyć liczbę dojazdów do biura i zmniejszyć globalny ślad węglowy. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii przez Platform London, wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy do 2025 roku zmniejszyłoby emisję dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii o ponad 20% – 127 milionów ton metrycznych. 

Byłoby to równoznaczne z wyeliminowaniem z dróg całej floty prywatnych samochodów w tym kraju.

Juliet Schor, ekonomistka i socjolog z Boston College, powiedziała: „jedną rzeczą, którą wiemy z wielu lat danych oraz różnych prac naukowych i tak dalej, jest to, że kraje z krótkimi godzinami pracy mają tendencję do bycia tymi z niską emisją, a redukcja czasu pracy ma tendencję do bycia związaną z redukcją emisji".

Sprawdźmy też jeden z najważniejszych czynników – jak ta zmiana wpływa na biznes?

Pracodawcy informują o zwiększonej wydajności, lepszym przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów, a czasem nawet o niższych kosztach ogólnych. Krótszy tydzień pracy daje również pracownikom czas na rozwój nowych umiejętności, które mogą wykorzystać w pracy.

Niektórzy liderzy firm biorących udział w próbie powiedzieli, że czterodniowy tydzień pracy dał pracownikom więcej czasu na ćwiczenia, gotowanie, spędzanie czasu z rodziną i podejmowanie hobby, tym samym zwiększając ich samopoczucie i czyniąc ich bardziej energicznymi i produktywnymi.

Krytycy obawiali się jednak dodatkowych kosztów i zmniejszenia konkurencyjności. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wiele europejskich firm już teraz pozostaje w tyle za rywalami z innych regionów.

Ponad 3300 pracowników banków, marketingu, opieki zdrowotnej, usług finansowych, handlu detalicznego, hotelarstwa i innych branż w Wielkiej Brytanii bierze udział w programie pilotażowym, który według Jacka Kellama, badacza z Autonomy – niezależnego think tanku, jednego z organizatorów procesu – jest jednym z największych badań podjętych do tej pory w tym zakresie.

W Allcap, jednej z firm biorących udział w programie pilotażowym, było zbyt wcześnie, aby stwierdzić, jak skrócony tydzień pracy wpłynął na produktywność lub wynik finansowy firmy, jak twierdzi Mark Roderick, dyrektor zarządzający i współwłaściciel 40-osobowej firmy zajmującej się inżynierią i zaopatrzeniem przemysłowym. Jednak już teraz uważa, że ogólnie rzecz biorąc, pracownicy byli zadowoleni z dodatkowego dnia wolnego, dzięki czemu firma rozważała kontynuację tego programu.

„Klienci nie zauważyli żadnej różnicy" – powiedział Roderick.

Roderickowi nowy harmonogram dał więcej czasu na trening do triatlonu. Mimo to niektóre dni były bardziej stresujące niż wcześniej, ponieważ wakacje letnie i krótszy tydzień pracy oznaczają, że personel może być rozciągnięty. "Wszyscy byliśmy trochę pod presją" – powiedział.

GDZIE JEST HACZYK?

Niektórzy twierdzą, że rekrutacja pracowników byłaby kosztowna przy czterodniowym tygodniu pracy. W Stanach Zjednoczonych podobnie jak w innych krajach pracodawcy oferują pracownikom pełnoetatowym coś więcej niż tylko roczną pensję. Dorzucają również świadczenia takie jak emerytury i ubezpieczenia zdrowotne. W rezultacie pracodawcy mogą nie być w stanie zatrudnić więcej pracowników, aby pokryć zmniejszoną liczbę godzin pracy.

Dodatkowo pracownicy w wielu krajach wolą pracować mniej dni w tygodniu — lub mniej godzin — w zamian za wyższe wynagrodzenie. YouGov i HuffPost zbadały około 50% amerykańskich pracowników w 2014 roku i stwierdziły, że pracowaliby oni dodatkowy dzień w tygodniu za 20% większe wynagrodzenie. Pracownicy zatrudnieni na część etatu byli jeszcze bardziej skłonni do dokonania wymiany.

To rozwiązanie nie jest dla każdego.

Czterodniowy tydzień pracy jest trudny do wdrożenia dla niektórych branż, które wymagają dostępności 24/7. Na przykład, takie rozwiązanie może utrudnić przedsiębiorstwu zarządzanie problemami związanymi z obsługą klienta.

Firmy muszą radzić sobie z problemami w dzień powszedni i w weekendy, niezależnie od branży. Aby to zrobić wymagane jest jednak planowanie i przewidywanie potencjalnych zagrożeń, aby objąć każdy aspekt działalności w ciągu dnia roboczego.

Krótszy czas pracy może generować dodatkowy stres. Nie ma nic lepszego niż 3-dniowy weekend, prawda? Firmy zazwyczaj ustalają swój harmonogram, by przy 4-dniowym tygodniu pracy, dniami wolnymi były poniedziałki i piątki. Aby utrzymać ten benefit, będziesz musiał pracować ciężej w dni "robocze", aby nie stracić dni "wolnych".

Większość badanych pracowników twierdzi, że czterodniowy tydzień pracy pomaga im zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Według nich posiadanie elastycznego harmonogramu jest zaletą. Jednak, gdy zawodowa część życia dodaje więcej stresu, to może gra nie jest warta świeczki?

PODSUMOWANIE

Eksperymenty podobne do tego przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii są prowadzone również w innych krajach, głównie w sektorze prywatnym. Można usłyszeć o nich w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Nowej Zelandii i Australii. W badaniu przeprowadzonym w Göteborgu w Szwecji urzędnicy stwierdzili, że pracownicy wykonali taką samą ilość pracy lub nawet więcej.

Jo Burns-Russell, dyrektor zarządzający Amplitude Media, agencji marketingowej w Northampton w Anglii, powiedział, że czterodniowy tydzień pracy okazał się takim sukcesem, że 12-osobowa firma ma nadzieję, że będzie mogła wprowadzić go na stałe. Pracownicy znaleźli sposoby na bardziej efektywną pracę. W rezultacie firma dostarcza taką samą ilość pracy i wciąż się rozwija, nawet jeśli połowa pracowników ma wolne w środy i połowa w piątki.

Podobnego zdania jest Gary Conroy, założyciel i dyrektor naczelny firmy 5 Squirrels, producenta kosmetyków do pielęgnacji skóry z siedzibą w Brighton w Anglii. Jego firma również bierze udział w próbie, a on sam potwierdza, że pracownicy stali się bardziej produktywni, popełniając przy tym mniej błędów. Dodał także, że pracownicy lepiej dzięki temu ze sobą współpracują.

Zmiany w systemie pracy są nieuniknione. Praca hybrydowa i zdalna już weszły do mainstreamu, głównie przez sytuację pandemiczną. Wiele wskazuje na to, że czterodniowy tydzień pracy również może wejść na stałe do naszego życia. Myślę, że poczekamy jeszcze kilka lat, zanim ten tryb stanie się standardem u pracodawców. 

Maciej Marek

Zapraszam Cię na spotkanie z co-founderem PayPal i CEO Affirm - Maxem Levchinem

16 listopada godz. 19.30

Aula Audytoryjna (107)

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych,

Politechnika Warszawska

Koszykowa 75

Będę miał okazję poprowadzić spotkanie z niecodziennym gościem.

Były haker, współzałożyciel legendarnego PayPal-a, przedsiębiorca stojący za sukcesem takich firm jak Yelp, Evernote i Yahoo.

Założyciel Affirm - globalnego fintechu oferującego usługi odroczonych płatności, który stara się wprowadzić więcej przejrzystości do świat finansów. Affirm niedawno otworzyła w Polsce swoje pierwsze europejskie biuro.

W trakcie spotkania postaramy się odpowiedzieć na pytania... 

  • Jak to się stało, że młody mieszkaniec Kijowa został CTO i współzałożycielem PayPal?

  • Czy Dolina Krzemowa wciąż jest najlepszym miejscem do budowania startupu technologicznego?

  • Jakie technologie i języki programowania będą w przyszłości kluczowe?

  • Co Affirm ma do zaoferowania polskim developerom?

Rejestracja: KLIKNIJ TUTAJ

WAŻNE!

  • Spotkanie jest bezpłatne, ale wymaga wcześniejszej rejestracji

  • Lepiej się pośpiesz, bo liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń

  • Wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim

Ta sekcja została przygotowana przez naszego partnera Escola Mobile

Jak zarabiać na dzieleniu się wiedzą na myVOD.io

Informacja z internetu jest jak picie z hydrantu. Wpisujemy w Google: jak zrobić XYZ i dostajemy milion odpowiedzi. Paradoksalnie... ta ogromna ilość wiedzy utrudnia jej zdobycie i zastosowanie.

Dlatego popularnością cieszą się kursy online. Twórcy platformy MyVOD.io wiedzą, jak pomóc autorom kursów w dzieleniu się wiedzą. A jeśli jesteś osobą poszukującą wartościowych treści na tej platformie, znajdziesz ją podaną w atrakcyjny sposób.

Dzisiaj myVOD.io — to miejsce spotkań twórców i kursantów różnorodności tematów. Najlepsi autorzy zarabiają wielokrotność swojej inwestycji w kurs i budują markę firmy oraz markę osobistą.

W roku 2021 top 5 twórców tej platformy osiągnęło przychód ze sprzedaży w wysokości 8,5 miliona złotych, sprzedając ponad 46 tysięcy sztuk kursów! Rok 2022 może przynieść kolejne rekordy, bo tylko do sierpnia tego roku top 5 twórców wygenerowało już sprzedaż na poziomie ponad 6 milionów złotych.

Dzielenie się wiedzą ma sens i daje wartość twórcom i studentom.

Przeczytaj więcej na Antyweb jak można rozwijać biznes bazujący na wiedzy

Odbierz darmowy brief aplikacji mobilnej!

Jak dobrze opisać pomysł na własną aplikację mobilną? 

Najlepiej stworzyć brief!

Kiedy podejmujesz decyzję o tworzeniu aplikacji mobilnej, warto bazować na sprecyzowanych celach i potrzebach biznesowych. Aplikacja mobilna powinna mieć odpowiedni brief, to dzięki niemu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy i nerwów, a także zminimalizować ryzyko porażki. 

To dzięki briefowi doświadczony software house pozna Twoje oczekiwania, plany, najlepiej dostosuje technologię, proces powstawania aplikacji i co więcej — podpowie biznesowe rozwiązanie. A to wszystko, zanim powstanie pierwsza linijka kodu.

W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, co warto uwzględnić w briefie, żeby otrzymać możliwie dokładną odpowiedź z software house’u.

Bonus! 

W artykule możesz też pobrać przykład briefu do wypełnienia. 

Powodzenia!

NEWSY WARTE TWOJEJ UWAGI:

Elon Musk zmienił stronę główną Twittera w niecałe 24 godziny po zakończeniu przejęcia firmy. Strona główna przekierowuje teraz na stronę Explore. Nakazał również zmianę nazwy funkcji płatnych subskrypcji na Subscriptions. Tego rodzaju zmiany wymagałyby tygodni dyskusji, aby wdrożyć je w starym Twitterze. Musk zwolnił top execs platofrmy, aby uniknąć wypłaty im akcji firmy. Menedżerowie w dalszym ciągu decydują, którzy pracownicy mają opuścić firmę.

Unijny Digital Markets Act wszedł w życie 1 listopada. DMA zmusi Amazon, Google i Meta do uczynienia swoich platform bardziej otwartymi i interoperacyjnymi. Regulacja wymaga, aby dominujące platformy wpuściły mniejszych konkurentów i przestały preferować własne aplikacje i usługi. Firmy będą miały sześć miesięcy na dostosowanie się do DMA.

Facebook nie traci użytkowników - wciąż dodaje miliony użytkowników na całym świecie, a ludzie nie opuszczają platformy. TikTok jedynie deprymuje wzrost na Instagramie, ale go nie odwraca. Reels rośnie i jego wzrost zapobiega opuszczaniu platformy przez użytkowników na rzecz TikToka. Na Facebooku wciąż jest mnóstwo reklam, głównie od nowszych firm internetowych. Wydatki Mety są konieczne, a jej inwestycje mają szansę zwrócić się w dłuższej perspektywie.

Apple potwierdziło, że iPhone dostanie USB-C ze względu na nowe przepisy UE. Nowe przepisy nakazują, że wszystkie telefony sprzedawane w krajach UE muszą używać USB-C, jeśli mają fizyczną ładowarkę. Firmy mają czas do jesieni 2024 roku, aby dostosować się do przepisów. Apple może nie uwzględnić złącza w telefonach sprzedawanych poza UE.

Google i Apple oferują kilka nowych oprogramowań do podwyższenia standardu technologii w samochodzie — począwszy od systemu informacyjno-rozrywkowego, do zwiększenia możliwości zaawansowanych ustawień pojazdu. Przy tak dużej ilości danych zbieranych o zachowaniu kierowcy i preferencji rozrywki, nie będzie zaskoczeniem, jeśli któryś z gigantów technologicznych wykorzysta tę wiedzę, aby w końcu zbudować swój własny samochód w najbliższej przyszłości.