• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • Jak zarabia Robinhood? | TECHNOFOBIA | Newsletter Artura Kurasińskiego

Jak zarabia Robinhood? | TECHNOFOBIA | Newsletter Artura Kurasińskiego

Robinhood to fintech z siedzibą w Menlo Park w Kalifornii. Firma została założona w 2013 roku przez Vladimira Teneva i Baiju Bhatta, by promować usługi finansowe, w tym wymianę akcjami dla ogółu społeczeństwa.

Robinhood prowadzi internetową platformę maklerską, która pozwala użytkownikom kupować i sprzedawać tradycyjne akcje, ETFy-, opcje, ADR-y, a w niektórych miejscach — kryptowaluty. Firma znana jest z łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej. Dodatkowo, na jej korzyść działa fakt, że wszystkie transakcje akcjami, opcjami i ETF są całkowicie wolne od prowizji, co czyni ją popularnym wyborem zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych inwestorów.

Początkowy proces jest banalny. Wszystko, co użytkownik musi zrobić, aby zacząć działać, to pobrać aplikację mobilną lub odwiedzić stronę internetową Robinhood i utworzyć konto.

Oprócz usług maklerskich firma oferuje również szereg innych produktów i usług finansowych, w tym konto zarządzania gotówką, które wypłaca konkurencyjne odsetki od zdeponowanych środków, a także platformę handlu kryptowalutami.

Robinhood stał się głównym graczem w branży finansowej, z więcej niż 15 milionami użytkowników i wyceną na ponad 20 miliardów dolarów. Mimo to, firma spotkała się z krytyką i kontrowersjami w ostatnich latach, w tym z zarzutami manipulacji rynkowych i niewystarczającej ochrony inwestorów detalicznych. Fintech dalej pozostaje jednak popularnym wyborem dla wielu inwestorów i nadal wprowadza innowacje w sektorze finansowym.

KRÓTKA HISTORIA

Przed założeniem Robinhooda, Tenev i Bhatt mieli doświadczenie w pracy w finansach. Tenev pracował jako quant trader w funduszu hedgingowym, podczas gdy Bhatt pracował jako trader w firmie zajmującej się handlem wysokiej częstotliwości. Poznali się na Stanfordzie.

Dwaj przyjaciele dostrzegli możliwość zmiany tradycyjnej branży brokerskiej poprzez oferowanie transakcji bez prowizji i łatwej w użytku aplikacji mobilnej, która przemawiałaby do młodszego pokolenia inwestorów.

Pomysł wykluł się po budowie dwóch fintechowych startupów i sprzedaży oprogramowania do handlu funduszom hedgingowym. Founderzy dowiedzieli się, że wielkie firmy na Wall Street nie płacą nic za obrót milionami produktów finansowych, a pojedynczy inwestorzy płacili bajońskie sumy za każdą, nawet najmniejszą transakcję.

Firma wystartowała w 2013 roku z listą oczekujących liczącą ponad 500 000 osób. Szybko zyskiwali popularność, zwłaszcza wśród początkujących inwestorów. Głównie za sprawą łatwej obsługi i braku opłat.

Cel był prosty — zaprosić wszystkich do systemu finansowego, nawet tych relatywnie młodych (osoby, które skończyły pełnoletność). Pierwszy rok dla firmy był niebotyczny. Osiągnęli milion użytkowników i przeprocesowali miliard dolarów w transakcjach na swojej platformie.

Jednym z wczesnych inwestorów w Robinhood był Index Ventures, firma venture capital, która inwestowała również w firmy takie jak Dropbox, Sonos i Slack. W 2015 roku Robinhood zebrał 50 milionów dolarów w rundzie finansowania serii C prowadzonej przez Index Ventures, z udziałem innych inwestorów, w tym New Enterprise Associates i Ribbit Capital.

W 2016 roku Robinhood pozyskał kolejne 110 milionów dolarów. Ta runda finansowania wyceniła firmę na 1,3 miliarda dolarów. W tym też roku, po 3 latach działalności osiągnęli 2 miliardy dolarów w transakcjach.

Pandemia, która przyszła 3 lata później okazała się ogromną katapultą dla wzrostu firmy. 3 miliony użytkowników dołączyło do platformy w porównaniu do 2021 roku (to wzrost o 30%). 

Popularność Robinhooda doprowadziła do znacznych wahań w niektórych akcjach, w tym Tesli, Cronos, Penn National Gaming, a nawet zbankrutowanego Hertza, ponieważ spekulanci opcjami, przyciągnięci do platformy, napędzali wolumen obrotu opcjami na pojedynczą akcję o 129% w tym roku, przewyższając wolumen obrotu akcjami zwykłymi po raz pierwszy, według Goldman Sachs.

“I think you’ve seen a unique situation in the history of financial markets. Typically when a market crash is followed by a recession, retail investors pull out. Institutions benefit. . . . In this case, Robinhood customers started opening new accounts and existing customers started putting in new money. This bodes positively for society and our economy if millions are investing when they otherwise wouldn’t have”.

Powiedział jeden z founderów – Vladimir Tenev.

Jednak pandemia to nie tylko sielanka dla firmy. Ogromny wzrost i kilka sytuacji na rynkach finansowych spowodowało szereg krytycznych problemów dla fintechu. 

Jednym z głównych źródeł krytyki była decyzja firmy o ograniczeniu handlu niektórymi popularnymi akcjami. Pod koniec stycznia 2021 roku, gdy inwestorzy detaliczni napędzali ceny niektórych akcji, takich jak GameStop, Robinhood wprowadził tymczasowe ograniczenia handlowe na tych akcjach, powołując się na obawy dotyczące zmienności rynku. Wielu użytkowników Robinhooda oskarżyło firmę o ograniczenie ich zdolności do handlu i utrudnienie im czerpania zysków z wahań rynkowych.

Innym źródłem krytyki Robinhood podczas pandemii był model biznesowy firmy i kwestionowane czerpanie zysków, które są wbrew misji firmy. Część krytyków twierdziła, że zależność firmy od sprzedaży przepływu zleceń swoich użytkowników firmom handlowym tworzy konflikt interesów, w szczególności zagrażającym tym pierwszym.

Wielu krytykowało także źródła przychodów startupu, które obejmują sprzedaż danych użytkowników stronom trzecim i oferowanie płatnych usług premium. 

Nagła popularność platformy podczas COVID-19 spowodowała liczne przestoje w usłudze i problemy techniczne. Doprowadziło to do skarg i krytyki ze strony użytkowników, którzy nie byli w stanie uzyskać dostępu do platformy. Zostawiali częste negatywne opinie na temat firmy, a nawet doszło do złożenia pozwu sądowego oraz dochodzenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w tej sprawie.

W 2021 roku firma pozyskała 1,2 miliarda dolarów głównie po to, by poradzić sobie z technicznymi problemami.

JAK FIRMA ZARABIA PIENIĄDZE?

Jednym z kluczowych sposobów, w jaki Robinhood zarabia pieniądze, jest sprzedaż przepływu zamówień użytkowników. Kiedy użytkownik Robinhood kupuje lub sprzedaje akcje, firma kieruje zamówienie do animatora rynku lub innej firmy handlowej, która realizuje transakcję w imieniu użytkownika. W zamian za tę usługę Robinhood otrzymuje opłatę od firmy handlowej. Ta opłata jest oparta na wielkości i złożoności handlu. Zazwyczaj stanowi mniej niż połowę prowizji, którą pobierają tradycyjne domy maklerskie.

Innym sposobem, jest sprzedaż danych swoich użytkowników. Firma zbiera dane dotyczące aktywności handlowej użytkowników, preferencji i informacji demograficznych, a następnie sprzedaje te dane stronom trzecim, takim jak fundusze hedgingowe i inne instytucje finansowe. Dane te mogą być cenne dla tych firm, ponieważ mogą pomóc im w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych.

Oprócz tych dwóch dróg Robinhood zarabia również poprzez swoje usługi premium, takie jak Robinhood Gold. Za miesięczną opłatą użytkownicy uzyskują dostęp do dodatkowych funkcji i usług, w tym handlu marżowego, handlu po godzinach i rozszerzonego handlu godzinami.

Wreszcie, Robinhood zarabia pieniądze poprzez odsetki od sald gotówkowych użytkowników i papierów wartościowych przechowywanych na ich kontach. Kiedy użytkownik ma saldo gotówkowe na swoim koncie, które nie jest zainwestowane w papiery wartościowe, Robinhood zarabia odsetki od tej gotówki. Podobnie, gdy użytkownik posiada papiery wartościowe na swoim koncie, Robinhood może pożyczyć te papiery innym inwestorom, zarabiając opłatę w tym procesie.

Startup zarabia dzięki kombinacji czterech metod przychodów. Podczas gdy oferta firmy dotycząca handlu bez prowizji może wydawać się liderem strat, te inne strumienie przychodów pozwalają jej utrzymać działalność i nadal się rozwijać.

CO DALEJ?

W listopadzie 2022 firma ogłosiła swoje kolejne wyniki finansowe. Ujawniła, że choć jej przychody zmniejszyły się w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim, to jednak nastąpiły pewne pozytywne zmiany.Łączne przychody netto wyniosły 361 mln USD, co oznacza wzrost o 14% w stosunku do drugiego kwartału 2022 roku. Kryptowaluty spadły jednak o 12% do 51 mln USD.

Zdecydowanie odczuli skutki zwolnienia gospodarczego w poprzednim roku. Wielu użytkowników platformy szukało szybkich wzrostów, krótkoterminowych, ryzykownych inwestycji, jednak ta bańka pękła spowodowana rosnącymi stopami procentowymi i czynnikami makroekonomicznymi.

W dodatku startup postawił na rozwój kryptowalut, które są po ciężkim 2022 roku. Według wypowiedzi Teneva zmierzają w kierunku bycia bankiem.

“Anytime you receive a paycheck direct deposit, we’d like you to do that through Robinhood. Your emergency fund, your bill pay, your day-to-day spending, we’d like for customers to use us for that. And of course, all types of investing ranging from more discretionary investing to long-term retirement savings as well”.

Choć nie użył wyrażenia „bank”, to możemy wywnioskować to z jego wypowiedzi. Czy tak się stanie? Zobaczymy, bo w sektorze finansowym obserwujemy ciągłe zmiany. 

Podczas gdy Robinhood cieszył się znaczną popularnością i sukcesem jako platforma handlu akcjami, spotkał się również ze znacznymi kontrowersjami i krytyką ze względu na swoje praktyki biznesowe i decyzje. Te kontrowersje doprowadziły do zwiększenia kontroli nad firmą i wezwań do większej regulacji branży handlu online jako całości.

Jednak Robinhood jest jedną z tych firm, na które warto zwrócić uwagę w najbliższych latach – głównie ze względu na ich ciekawy model biznesowy.

Maciej Marek

Główne źródła:LINK 1LINK 2LINK 3

Ta sekcja została przygotowana przez naszego partnera Efectownia

AGENCJA MARKETINGOWA KTÓRA DOWOZI EFEKT🔥

Efectownia

🔥 Efectownia ➡ agencja marketingowa na miarę Twoich potrzeb!

Strona internetowa, reklamy Google Ads czy Facebook to dziś konieczny element prowadzenia biznesu. Jak w związku z tym wyprzedzić rosnącą praktycznie z dnia na dzień konkurencję w sieci?

Tutaj pojawiamy się my ➡ zespół ludzi z pasją, pomysłem, zaangażowaniem i doświadczeniem. Nie ma dla nas niemożliwego, a trudne sprawy załatwiamy po prostu chwilę dłużej, jednak zawsze zgodnie z ustalonym terminem.

✅ Przeprowadzimy audyt techniczny i wdrożymy poprawki, aby Twoja strona spełniała najwyższe standardy SEO.

✅ Zajmiemy się szeroko rozumianym pozycjonowaniem Twojej witryny.

✅ Stworzymy i poprowadzimy dla Ciebie kampanię Google ADS i Facebook Ads.

✅ Poprowadzimy Twój profil w mediach społecznościowych i Google Moja Firma (GMF).

✅ Napiszemy dla Ciebie angażujące treści na stronę.

💻 Oferujemy usługi szeroko rozumianego marketingu internetowego.

Chcesz być numerem jeden w wyszukiwarce, pozostawiając konkurencję w tyle? Nie trać czasu i skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie najlepszy plan działania, który przybliży Cię do sukcesu. Mail: ✉ [email protected]Tel:  📞 785 374 439WWW: 💻 efectownia.pl

Ta sekcja została przygotowana przez naszego partnera DAC.digital

Python - uniwersalny i skuteczny język programowania dla biznesu

Od data science, przez machine learning czy sztuczną inteligencję, programowanie leży u podstaw postępu technologicznego. Dlaczego Python jest jednym z najprostszych i najbardziej uniwersalnych języków programowania? Czym różni się od Javy, C++, Tcl czy Perl? W jakich obszarach możesz go wykorzystać i jak pozwoli rozwinąć Ci biznes?

Artykuł jest napisany w języku angielskim

NEWSY WARTE TWOJEJ UWAGI

OpenAI z niebotyczną wycenąOpenAI może zostać wycenione nawet na 29 miliardów dolarów. Ich ostatni produkt - ChatGPT jest na dobrej drodze, aby zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzie kontaktują się z komputerami. Ostatecznym celem OpenAI jest stworzenie ogólnej sztucznej inteligencji. Firma zamierza to osiągnąć bez wchodzenia na giełdę lub bycia przejmowaną. Jej inwestorzy są ograniczeni do zysków w wysokości około 20-krotności ich pierwotnej inwestycji.LINK

Hakerzy nie próżnująSlack i CircleCI poinformowały niedawno o poważnych naruszeniach bezpieczeństwa. Klientom CircleCI zaleca się zmianę wszystkich istotnych informacji, które przechowują na swoich urządzeniach. Atakujący uzyskali dostęp do tokenów pracowników Slacka i wykorzystali je do pobrania prywatnych repozytoriów kodu. Klienci Slack nie są dotknięci naruszeniem. Możliwe, że te włamania są powiązane z niedawnym włamaniem do LastPass.LINK

Microsoft włączy OpenAI do Office?Microsoft szuka sposobów na włączenie technologii OpenAI do swoich aplikacji Office. Integracja da użytkownikom możliwość wypełniania dokumentów automatycznie generowanym tekstem. Microsoft musi jeszcze poprawić dokładność swoich modeli, ponieważ dostarczanie narzędzi, które tworzą fałszywe lub obraźliwe odpowiedzi, może odwrócić klientów. Firma musi również opracować metody ochrony prywatności dla modeli dostosowanych do indywidualnych klientów. Nie ma konkretnego terminu, kiedy nastąpi większy nacisk na to, by aplikacje Office w większym stopniu opierały się na AI.LINK

Apple zmienia priorytetyApple podobno nadał priorytet rozwojowi xrOS - systemowi operacyjnemu dla swojego nadchodzącego zestawu AR/VR. Zasoby inżynieryjne zostały odsunięte od prac nad iOS 17 i macOS 14. iOS 17, iPad OS 17 i macOS 14 mogą mieć mniej istotnych nowych funkcji, niż pierwotnie planowano. Nowa funkcja rozszerzonej rzeczywistości dla aplikacji Apple Store jest już prawie gotowa do wydania.LINK