• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • Jak zniknął Microsoft - Newsletter Artura Kurasińskiego

Jak zniknął Microsoft - Newsletter Artura Kurasińskiego

To niesamowite jak Microsoftowi udaje się pewna sztuczka - ta ogromna korporacja nie pojawiła się na celowniku amerykańskiego Kongresu ani mediów przy okazji problemów wokół Big Tech a jednocześnie święci największe triumfy pod kątem biznesowym.

A trzeba pamiętać, że firma, którą Bill Gates założył i doprowadził do rozkwitu w rękach Steve'a Ballmera jeszcze nie tak dawno nie radziła sobie najlepiej.

Jeśli Gatesowi można zarzucić, że prawie przespał rewolucję internetową to Ballmerowi nie udała orientacja korporacji z Redmond na tematy mobilne (delikatnie mówiąc). Ballmer został zapamiętany również jako osobnik dziwnie zachowujący się na scenie oraz wróg Linuxa.

Microsoft z jego okresu władania firmą to podmiot, którego pracownicy wstydzili się przyznawać gdzie pracują. No ale Ballmer odszedł i pojawił się nowy prezes Satya Nadella.

Ten facet nie tyle spowodował, że Microsoft przestał kojarzyć się z systemem operacyjnym czy gadającym spinaczem, ale tchnął nową energię w skostniałą strukturę. Jest żywym przykładem, że rewolucja w korporacjach jest możliwa (a nikt nie początku prezesowanie Nadella w MS nie wierzył, że taka zmiana jest możliwa. Nie w takiej firmie jak Microsoft).

Usługi chmurowe, AI i machine learning na które Nadella postawił spowodowały, że firma zaczęła być utożsamiana z innowacją i ścigać się technologicznie z Googlem czy Amazonem. Nawet kiedy Linkedin został przejęty przez Microsoft za 26 mld $ nikt w mediach nie kwapił się żeby do skrótu FAANG ( Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) dopisać Microsoft. Dlaczego?

Bo pomimo tego, że wycena firmy Nadella zbliża się do 2 bilionów dolarów (goniąc Apple) to nadal ta korporacja nie jest utożsamiana z problemami jakie są udziałem Twitter czy Facebooka. Nikt jej nie chce dzielić czy zarzuca jej monopol w jakimś sektorze.

A propos monoplu - to właśnie Microsoft ma w swojej niedawnej historii epizod związany z próbą podziału firmy. Firmie ówcześnie zarządzanej jeszcze przez Gatesa udało się uciec spod rządowego topora dzięki procedurze odwoławczej. Było blisko podziału.

W korporacji zapamiętano to i dbano aby nie "wychylać się" - bo to mogło doprowadzić do procesu i oskarżeń publicznych o monopolizację sektora IT.

I przez lata starano się robić wszystko żeby Microsoft nie kojarzył się wielkimi koncernami technologicznymi. Unikano wszelkich tematów drażniących rząd i media.

Microsoft grał w tę grę znakomicie koncentrując się na produktach dla biznesu. Budując kolejne klocki w swoim korporacyjnym puzzle (jak na przykład konkurencję dla Slacka) dzięki akwizycjom. Mówiło się, że Microsoft chce kupić TikToka, Discorda, czy nawet Pinteresta.

Firma Nadella w końcu udało się przejąć firmę Nuance (za 19 mld $) dzięki której uda się przyspieszyć prace nad AI w sektorze medycznym. Kupuje, rośnie, ale jednocześnie nie jest postrzegany jako duża firma, którą trzeba podzielić.

Kevin Spacey w filmie "Podejrzani" wygłasza taką frazę:

"The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he did not exist."

Żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie twierdzę, że Microsoft to szatan. Ale ten cytat idealnie pasuje do obecnych działań Microsoftu. Firma rośnie przez akwizycję, pieczętuje swoje miejsce w peletonie największych firm informatycznych a jednocześnie amerykańskie sądy nie interesują się nią tak jak Facebookiem czy Googlem. Czary, mary?

No i kto tu jest "mały miękki"?

PS Jeśli spodobał Ci się ten tekst to tutaj możesz mnie wesprzeć. Wyceniłem koszt miesięcznego wsparcia (8 wydań) na 12 złotych. Jeśli uznasz, że to co pisze i wiedza jaką przekazuję ma dla Ciebie sens to zapraszam do wspierania. Dziękuję!

WYDAŁEM DRUGĄ CZĘŚĆ KOMIKSU DLA DZIECI O TECHNOLOGII I NAUCE!

Udało się! :) Największa kampania crowdfundingowa komiksu w Polsce pomogła zrealizować moje marzenie - wydać koleją część komiksu “Róża, a co chcesz wiedzieć?” kierowaną do dzieciaków, które chcą zrozumieć technologią i nauką. Po 7 miesiącach mamy projekt zakończony.

Ponieważ nie uważamy, że zjedliśmy wszystkie rozumy, to do drugiej części komiksu zaprosiliśmy super ekspertki i ekspertów żeby pomogli nam wytłumaczyć dzieciakom bardzo skomplikowane zagadnienia prostym językiem. I tak w komiksie pojawią się i podzielą się swoją wiedzą następujące wspaniałe osoby:

  • Janina Bąk (matematyka i statystyka),

  • Alexandra Przegalińska (sztuczna inteligencja),

  • Piotr Konieczny (cyberbezpieczeństwo),

  • Ola i Piotr Stanisławscy (nauka i fake newsy),

  • Dorota Budzyń (kosmos),

  • Piotr Łój (rzeczywistość wirtualna),

  • Krzysztof Gonciarz (o roli i odpowiedzialności twórcy),

  • Kasia Gandor (biotechnologia)

  • Martyna Sztaba (gospodarka cyrkularna i ekologia),

  • Rafał Han (Internet Rzeczy),

  • Artur Kurasiński (gry fabularne),

  • Przemek Staroń (uczenie się i filozofia)

Obecnie część druga (jak i pierwsza!) są w sprzedaży w moim sklepie (wybrałem self publishing więc nie szukajcie komiksu nigdzie indziej).

Oprócz samych komiksów możecie kupić zeszyt kreatywny z zadaniami oraz grę edukacyjną dla całej rodziny. Pracowałem ciężko nad stworzeniem i wydaniem tych komiksów. Teraz czas żebyście ocenili czy są tego warte.

Wywiad z Tadeuszem Zieliński o pracy Game Designera

Tadeusz Zieliński (Nova-Tek)

"To było spełnienie moich marzeń – w końcu zostałem devem w takim pełnym znaczeniu tego słowa. Dev – od angielskiego developer, to branżowa nazwa twórcy gier i choć ogół zgodnie przyznaje, że powinno się tak mówić o wszystkich pracownikach studia gamedevowego, to ten sam ogół ma jednak głębokie poczucie, że niektórzy są devami bardziej, a inni mniej."

Przyszłość branży rozrywkowej w czwartym odcinku “Rozmów Facebooka”

The brief test of the experimental vehicle called Ingenuity shows how explorers can study the red planet from the sky as well as the ground.

W najnowszym odcinku polskiego podcastu Facebooka, o przyszłości rozrywki i rozrywkach przyszłości opowiadają zarządzający platformą Player.pl Maciej Gozdowski oraz Piotr Baczyński, CEO firmy Immersion, rozwijającej technologie VR i AR.

Kiedy wielkie premiery kinowe będzie można oglądać z domowej kanapy? Czy aktorzy będą grać swoje najlepsze role bez pojawiania się na planie filmowym? Czy będzie można umówić się ze znajomymi na koncert w VR? Na te i inne pytania o przyszłość rozrywki, odpowiadają eksperci i goście najnowszego, czwartego już odcinka “Rozmów Facebooka”.

Dyrektorzy Amazona po raz pierwszy zdradzają opinii publicznej jak ten gigant działa od środka

Ukazała się właśnie książka Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona dwóch wieloletnich wiceprezesów firmy.

“– To praktyczny przewodnik i korporacyjna narracja, wypełniona naszymi wspomnieniami o tym, czym jest „bycie Amazonką”. Pokazujemy, że sukces na skalę Amazona nie jest osiągany dzięki geniuszowi pojedynczego lidera, ale raczej dzięki zaangażowaniu i realizacji zestawu dobrze zdefiniowanych, rygorystycznie przestrzeganych zasad i praktyk, udostępnionych tutaj po raz pierwszy – mówi Colin Bryar, jeden z autorów książki i były wiceprezes firmy Amazon. Przez dwa lata był „szefem sztabu” Jeffa Bezosa, nazywano go też „cieniem Jeffa”.

Colin pracował w Amazonie od 1998 roku, Bill Carr dołączył do zespołu w 1999 roku i spędził w firmie ponad 15 lat. Jako wiceprezes ds. Mediów cyfrowych uruchomił i zarządzał globalną działalnością firmy w zakresie cyfrowej muzyki i wideo, w tym Amazon Music, Prime Video i Amazon Studios.

W książce Od Z do A obaj odwołują się do swoich wieloletnich doświadczeń menedżerskich, aby na tej podstawie sformułować i zdefiniować główne zasady i praktyki, dzięki którym jedna z najbardziej niezwykłych firm na świecie odniosła tak spektakularny sukces. Bryar i Carr przepracowali w Amazonie łącznie 27 lat, a swoją przygodę w firmie rozpoczynali na tyle wcześnie, że mieli okazję na własne oczy obserwować proces powstawania bezprecedensowych innowacji, za sprawą których na rynku pojawiły się Kindle, Amazon Prime, Amazon Studios oraz Amazon Web Services. Dzięki temu doskonale wiedzą, na jakich zasadach działa Amazon – jak te zasady zostały wypracowane i sformułowane oraz w jaki sposób można je przenosić na nowy grunt, skalować i przystosowywać do zaistniałych warunków.

Autorzy prezentują wnikliwą analizę zagadnienia i w przystępny sposób wyjaśniają, w jaki sposób można zastosować te zasady w innych firmach – niezależnie od ich rozmiarów. Opowiadają o tym, jak 14 zasad przywództwa Amazona przekłada się na przebieg procesu decyzyjnego na każdym poziomie organizacji. Wyjaśniają też, jaki wpływ na kulturę organizacji mają cztery fundamentalne założenia Amazona, a mianowicie obsesja na punkcie klienta, perspektywiczne myślenie, nastawienie na tworzenie wynalazków oraz doskonałość operacyjna. Bryar i Carr przedstawiają zbiór prostych praktyk, dzięki którym uwzględniać te założenia we wszystkich działaniach i procesach firmy.

Od Z do A to jednocześnie praktyczny poradnik i opowieść o firmie. W książce nie brakuje relacji “z pierwszej ręki”. Autorzy piszą o tym, jak to jest pracować po amazońsku – i jak to doświadczenie wpłynęło na ich życie osobiste i zawodowe. Przekonują, że sukces na miarę Amazona wynika nie tyle z geniuszu przywódcy, ile z ogólnego przywiązania do zbioru precyzyjnie zdefiniowanych i powszechnie obowiązujących zasad i praktyk – o których opowiadają opinii publicznej jako pierwsi.

„Republika Samsunga. Azjatycki tygrys, który podbił świat technologii” – recenzja książki

Czytając tę książkę można odnieść wrażenie, że autor mści się za coś na koreańskim koncernie. To błąd. On po prostu na chłodno relacjonuje i pisze w taki sposób do jakiego nie przywykliśmy jako czytelnicy.

Książka Geoffreya Caina powstałą bowiem nie z polecenia działu marketingu Samsunga, ale na podstawie rozmów z ponad 400 osobami (analitykami, dziennikarzami, analitykami i aktywistami) z Korei Południowej, Japonii czy USA. To nie jest hagiografia czy pean pochwalny na rzecz organizacji. To jest książka, która powstała w wyniku drobiazgowego zbierania informacji, kontaktowania się z setkami osób i tworzenia opowieści bez domieszki korporacyjnego PR’u.

Jest to książka szczególnie potrzebna dla wszystkich, którzy do tej pory utożsamiali innowacje i technologię z Made in Dolina Krzemowa. Teraz wiemy, że w Azji też można tworzyć rewolucyjne wynalazki, ale Korea jeszcze kilka dekad temu nie nie kojarzyła się z innowacjami. W Azji hodowano ryż a prawdziwą technologię tworzyli Amerykanie, no może czasami Europa. Takie podejście spowodowało, że wiele firm z Korei przez długi czas nie uważano z konkurentów, których się trzeba obawiać. Skutki takiego „biznesowego rasizmu” odczuwamy też obecnie kiedy zalewni jesteśmy produktami z Chin, które przez dekady były uważane za podrzędnego wyrobnika, który umie tylko skręcać śrubki…

Podcast Człowiek Biznes Technologia

REKLAMA

Michał Dubno - o tym, w jaki sposób mierzyć zachowania pacjentów i jak wykorzystywać do tego technologię

Gościem 51 odcinka podcastu Człowiek Biznes Technologia jest Michał Dubno, Head of Net Promoter System w Lux Med. Ze swoim gościem Wiesław rozmawia o customer expirience, o tym, w jaki sposób mierzyć zachowania pacjentów i jak wykorzystywać do tego technologię. Michał tłumaczy jak ustawiać organizację pod NPS, jak być otwartym na krytykę i jak sprawić, aby negatywny feedback był czynnikiem inicjującym powstawanie nowych rozwiązań w firmie. Rozmawiają także o digitalizacji systemów w placówkach medycznych oraz o wpływie pandemii Covid-19 na zmiany rzeczywistości cyfrowej.

NEWSY, NEWSY, NEWSY...

🤖 MICROSOFT PRZEJMUJE NUANCE

Microsoft przejmuje Nuance Communications, firmę specjalizującą się w rozpoznawaniu mowy. To największa transakcja od czasów przejęcia LinkedIn – technologiczny gigant zapłacił 19,6 mld dol. Nuance opracował system rozpoznawania mowy m.in. dla Siri. Microsoft od dwóch lat rozwija z Nuance technologię, która odciąża lekarzy od biurokratycznych obowiązków i pomaga im lepiej rozpoznawać potrzeby pacjentów. Firmy pracują m.in. nad elektroniczną dokumentacją medyczną, do której lekarze mogą załączać transkrypcje rozmów z pacjentami oraz nad wykorzystaniem technologii do rozpoznawania mowy w telemedycynie.

Dlaczego to jest ważne?

Dzięki temu przejęciu Gigant z Redmond wzmacnia swoją pozycję na rynku opieki zdrowotnej korzystającej ze sztucznej inteligencji. Jeden z analityków ocenił, że to „strategiczny strzał w dziesiątkę."

🇨🇳 ALIBABA POD BUTEM CHIŃSKICH KOMUNISTÓW

Rządowa kampania przeciwko Alibabie i jej współzałożycielowi Jackowi Ma trwa nadal, a firma została ukarana rekordową grzywną w wysokości 2,8 miliarda dolarów za "naruszenia antymonopolowe". Warto pamiętać, że chińskie firmy mają niewiele możliwości odwołania się, gdy rząd nakłada kary lub siłą rozbija firmy.

Władze centralne w Chinach wrzucając Alibabę na linię ognia dały również władzom lokalnym wolną rękę w ściganiu jej, co zaowocowało kolejnymi karami za różne naruszenia.

Dlaczego to jest ważne?

Te działania są częścią szerszej akcji Pekinu wymierzonej w firmy technologiczne, które są postrzegane jako posiadające niebezpieczną władzę. Nie wiadomo, czy rządowi uda się sprawować większą kontrolę nad branżą przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu innowacyjności, który uczynił chińskie firmy światowym liderem w niektórych dziedzinach, takich jak technologia finansowa.

🎙️ SPOTIFY CENZURUJE ROGANA

40 odcinków podcastu Joe Rogan Experience zostało usuniętych ze Spotify, który za 100 mln dolarów kupił na wyłączność prawa do show Rogana. Wygląda na to, że Spotify w końcu zorientowało się, że kupienie kontrowersyjnego podcastera nie przyciąga tłumów i nie powoduje zwiększenia ilości subskrypcji.

Dlaczego to jest ważne?

Wygląda na to, że nawet tak duży influencer jak Rogan nie może robić wszystkiego na co ma ochotę. Jego ponure żarty ze społeczności LGBT, zapraszanie antyszczepionkowca Alexa Jonesa i zwolennika najgłupszych teorii spiskowych dowodzi, że ilość słuchaczy nie idzie ze zdrowum rozsądkiem prowadzącego. Zobaczymy co teraz zrobi sam Rogan - podda się dalszej cenzurze czy może zerwie umowę.

🛂 PASZPORTY COVIDOWY DO KONTROLI!

UE chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Ułatwiłby podróże, ale i korzystanie z kin czy stadionów. Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

Według informacji ze Kancelarii Premiera Polska jest gotowa wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych.

Dlaczego to jest ważne?

Polska czeka zatem na rozporządzenia Komisji Europejskiej. Kraje UE chcą wprowadzić "paszport covidowy" dla swoich obywateli przed wakacjami, by umożliwić swobodniejsze podróżowanie osób zdrowych. Będzie to ogromny projekt do zrealizowania po polskiej stronie - tak pod względem wydajności systemu jak i jego zabezpieczenia.