• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • Kiedy bity zastępują atomy - Newsletter Artura Kurasińskiego

Kiedy bity zastępują atomy - Newsletter Artura Kurasińskiego

Co się dzisiaj dzieje ze światem? Dlaczego Coinbase jest wart 86 mld $? Czemu ktoś kupił cyfrowy obrazek za 69 milionów dolarów? Jakim prawem młodzi ludzie, "robiąc startupy" bez wykształcenia i dziesiątków lat spędzonych na doskonaleniu swojego zawodu, zarabiają więcej niż specjaliści czy inżynierowie? Co się dzieje z naszymi zarobkami? Walutą? Bankami?

Patrząc z perspektywy ekonomicznej nic dzisiaj nie jest proste, ani przewidywalne. Dla nikogo.

Idzie bowiem zmiana. Ze świata zrodzonego z atomów ewoluujemy w stronę świata stworzonego przez bity. Fizyczność ustępuje wirtualności. Tworzymy odbicie świata realnego w cyfrowym, ale i nieuchronnie zbliżamy się do momentu kiedy zamieszkamy w świecie zer i jedynek. Mirrorworld. Metaverse.

"One of the most valuable living artists is a guy who makes GIFs. A Reddit mob sent GameStop shares soaring. Meanwhile — in the midst of a once-in-a-century pandemic and an economic crisis — the stock market only goes up. Are these isolated things or part of something bigger?"

Patrząc z tej perspektywy, czym jest obecnie pieniądz? Kiedy ostatni raz widziałeś go fizycznej postaci? Moje córki widzą banknoty może raz w roku kiedy dostają je od babć i dziadków na Dzień Dziecka. Dla nich pieniądze są w komputerze i smartfonie. Rodzice kupują rzeczy, potwierdzając komendy na ekranach. Albo przykładając telefon do terminala.

Chodziliśmy kiedyś do pracy, meldowaliśmy się pod koniec miesiąca przy okienku i po podpisaniu papierka, otrzymywaliśmy w kopercie wynagrodzenie. Potem pojawiły się konta bankowe i był problem, bo trzeba było wyciągać gotówkę z bankomatów albo oddziałów banku, żeby nią płacić.

Obecnie mamy apki, płatności zbliżeniowe, przelewy między kontami. Gotówka zniknęła. Widzimy cyferki. Zniszczyliśmy zależność między fizyczną gotówką, a jej wartością. Desygnatem "pieniędzy" nie są dziś banknoty, a raczej ikona waluty widziana w aplikacji bankowej.

 "If you were going to choose a moment when money became unstuck in the popular imagination — when it stopped being entirely serious and started being, at least a little, funny — you could do worse than an interview that then–Federal Reserve chair Ben Bernanke gave to 60 Minutes in 2009. Asked if the money the Fed was injecting into banks in the wake of the global financial crisis was “taxpayer money,” Bernanke shook his head and grinned sheepishly. “To lend to a bank,” he said, “we simply use the computer to mark up the size of the account that they have with the Fed.”

Pieniądze są takim samym wirtualnym bytem jak ikony aplikacji. Zera i jedynki nie są powiązane z wartością. Są elementem gry, zabawy — tokenami, za pomocą których można otrzymać kolejne, wirtualne rzeczy.

Może dlatego przedstawiciele generacji Z są wkurzeni i żądają zmian. Są wkurzeniu na nas, na nasz świat i reguły, które zbudowaliśmy (i których sami nie przestrzegamy). Ich bunt nie przejawia się w "okupowaniu wall street" jak wypadku innych buntowników, tylko w rozwalaniu systemu od środka. Wykorzystując lub tworząc własne narzędzia.

W styczniu 2021 doszło do międzynarodowej szturmu na akcje spółki GameStop. Grupa 1,5 mln użytkowników zgromadzona wokół forum wallstreetbets na Reddit podjęła walkę z kilkoma funduszami. Obecnie ta sama grupa liczy sobie prawie 11 mln użytkowników.

Robinhood, czyli serwis, za pomocą którego społeczność Reddita "atakowała" kursy innych spółek wszedł na giełdę i na debiucie wyceniono tę firmę na 32 mld $.

W trakcie shortowania GameStop przez fundusze hedgingowe, społeczność wallstreetbets postanowiła skrzyknąć się i postawić ogromnym graczom wspartym miliardowymi funduszami. W efekcie Robinhood postanowił odciąć ich od możliwości składania zleceń, a nadzór giełdowy pogroził palcem. "Wam nie wolno tak się bawić jak nam".

Czasami takie zabawy (w dociskaniu systemu) doprowadzają do globalnego załamania jak w kryzys w 2008 roku — ten sektor jednak nie może upaść więc trzeba z pieniędzy podatników zapłacić za zniszczenia i sute odprawy dla menadżerów banków.

Młodzi to widzą i nie mogą uwierzyć, że my nadal próbujemy ich uczyć "jak grać fair play", kiedy cały czas pokazujemy im, jak bardzo cały system jest chory. I jak mało na niego mogą liczyć. Będą skazani na dorywcze prace, brak kredytu i zerową emeryturę (bo kto zbierze na nią pracując na śmieciówkach?).

Klasa średnia byłą podstawą kapitalizmu w USA. W Chinach pozwoliła na stworzenie supermocarstwa i obecnie za cenę odcięcia największych firm big techowych od zysków, wtłacza się pieniądze, pomagając właśnie klasie średniej.

Ale w USA przesunięto środki z klasy średniej na udziałowców, inwestorów i korporacje. Pojawiły się nierówności, które spowodowały, że ludzie zaczęli patrzeć ze wściekłością na tych, którym się powiodło.

Program pomocowy Bidena wpompował biliony dolarów w amerykańską gospodarkę. Poprawi to, co prawda chwilowo sytuację, ale nie zmieni systemu. Młodzi nadal będą zarabiać bardzo źle. Kasa popłynie finalnie od obywateli do korporacji (w tym big techów), które na pandemicznym kryzysie zarobiły najwięcej.

Rewolucja wokół blockchaina, DeFI, NFT, DAO czy kryptowalut to reakcja młodego pokolenia na tworzenie idiotycznych, mało przejrzystych produktów finansowych po to, aby żeby najwięksi ponownie zarobili jak najwięcej. Zarabiają spekulanci i banksterzy. Uczciwi ludzie klepią biedę.

Bo nikt nie ma szans w starciu z korporacjami. Szczególnie tymi technologicznymi. Państwa są za słabe, aby chronić swoich obywateli — jeśli nie masz pieniędzy na prywatną opiekę zdrowotną, edukację czy lepsze jedzenie to jesteś przegrany na starcie.

Nową branżową ewangelią nie jest harowanie przez 20 lat w tej samej firmie, tylko błyskawiczny awans ze startupowego garażu wprost na firmanent. Dlatego tak dobrze się sprzedają opowieści o kolejnym cudownym założycielu startupu, który w wieku 20 lat stał się miliarderem. To jest współczesna wersja legendy o Janosiku, który co prawda nic nie rozdaje, tylko po prostu bierze sprawy w swoje ręce i zwycięża.

Branżowe newsy "z Doliny Krzemowej" przyzwyczaiły nas do tego, że codziennie słyszymy o jakimś nowych podmiocie, który coś rewolucjonizuje. Przeważnie w świecie cyfrowym, w którym wszystko jest prostsze a zdobycie bogactwa łatwiejsze. Setki milionów dzieciaków grają w Minecrafta, Fortnite i Robloxa — zanurzają się w wirtualnym świecie, który zaczyna być dla nich fajniejszy, lepszy (i bardziej zrozumiały).

Wszystko, co się dzieje obecnie, wynika z braku kontroli, chciwości i krótkowzroczności nas — nie młodych. To my przygotowaliśmy i kazaliśmy im się odnaleźć w takim świecie. Młodsi są od nas mądrzejsi, więc kręcą głową i nie zgadzają się z tym co widzą.

Naprawdę dziwicie się, że te pokolenie chce podpalić lont i rozpieprzyć obecny system?

Ja im nawet chętnie podam zapałki i ustawię sobie fotel w pierwszym rzędzie.

Artur Kurasiński

PS Jeśli spodobał Ci się ten tekst to tutaj możesz mnie wesprzeć. Wyceniłem koszt miesięcznego takiego wsparcia (8 wydań) na 12 złotych. Jeśli uznasz, że to co pisze i wiedza jaką przekazuję ma dla Ciebie sens to zapraszam do wspierania. Dziękuję!

PODCAST - ROZMOWA Z PIOTREM KONIECZNYM

Pan Niebezpiecznik.pl

Z założycielem Niebezpiecznik.pl czyli Piotrem Koniecznym rozmawiam o tym czy słusznie się boimy hakerów, jak się zabezpieczać w trakcie internetowych sesji i co jest najważniejsze - dobre hasło czy może jego menadżer?

POSŁUCHAJ TIKTOKA - PODCAST KTÓRY PROWADZĘ

https://tiktokforbusiness.pl/

TikTok rusza z serią podcastów “Posłuchaj TikToka” którą mam przyjemność prowadzić wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Będziemy poruszać tematy związane z platformą i będziemy dyskutować o ekscytującym świecie twórczyć i twórców TikToka.

Gościem pierwszego odcinka jest Rafał Drzewiecki - Head of Marketing TikToka ✨ Podcast dostępny od teraz na popularnych serwisach strumieniowych ➡️ https://tiktokforbusiness.pl/

https://edukomiks.pl/

Do mojej kolejnego komiksu z serii “Róża, a co chcesz wiedzieć?” szukam partnerów z zakresu e-commerce oraz usług finansowych. Chcę stworzyć kolejne odcinki najpopularniejszego (ponad 15 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!) w Polsce edukomiksu z Partnerami. W poprzednich częściach wspierali mnie: Facebook, Mastercard, Mercedes, Amazon i JustJoinIT. Partner otrzymuje możliwość lokowania swojego produktu, pojawia się w komiksie, jego logo widnieje na okładce i jest częścią kampanii reklamowej.

Tutaj możesz zobaczyć jak udało nam się wspólnie z Mastercardem i Amazonem stworzyć fają i wartościową treść.

Chcesz żeby Twoja firma się pojawiła w moim komiksie? Napisz do mnie: [email protected]

✔️ CO CIEKAWEGO W TYM TYGODNIU? ✔️

Kto jest obecnie najbogatszą osobą na Ziemi i dlaczego jest Amerykanin z branży technologicznej?

Co tam słychać w branży VC?

Tiktok zanotował po raz pierwszy miliard aktywnych użytkowników miesięcznie. Udało się osiągnąć taki wynik ledwie w 4 lata. Instagramowi zajęło to dwa razy tyle.

Jak szybko z roku na rok powiększa się globalny klub "jednorożców"?

Ile firm specjalizujących się w AI przejęła czołówka BigTech między rokiem 2010 a 2021?

Listen to this episode from EF Connect Talks on Spotify. FIRE CHAT przeprowadzony podczas Kongresu Lendtech 2021 z Dariuszem Mazurkiewiczem, Prezesem Zarządu Polskiego Standardu Płatności - operatora BLIKA. BLIK to niewątpliwie największy polski sukces na rynku fintech ostatnich lat. Jak do tego doszło? Jakie są dalsze plany? Z Dariuszem Mazurkiewiczem rozmawiał Łukasz Piechowiak.

🦸‍♀️ "Gwizdkowy" Facebooka ujawniony

Frances Haugen jest osobą, która stoi za doniesieniami na temat Facebooka (zebranymi przez Wall Street Journal jako "Facebook Files"), które od kilku tygodni . Haugen, była menedżerka produktu w Facebooku, pojawiła się w programie "60 Minutes" i podzieliła się informacjami o tym, co widziała w w czasie jej pracy w firmie Zuckerberga.

"To, co cały czas widziałam w trakcie mojej pracy w Facebooku to konflikt", powiedziała, " konflikt interesów pomiędzy tym, co było dobre dla opinii publicznej, użytkowników i społeczeństwa a tym co było dobre dla Facebooka. I Facebook, raz po raz, wybierał optymalizację własnych interesów jakim było zarabianie coraz większej ilości pieniędzy."

Dlaczego to jest ważne?

Haugen przyznała również, że zmiana algorytmu Facebooka w 2018 roku była punktem zwrotnym. To było, gdy Facebook zaczął przykładać większą wagę do interakcji, co przełożyło się na boostowanie postów, które dostały dużo zaangażowania. Gniew, wściekłość i kłamstwa - wszystkie to stało się coraz bardziej widoczne i zdobywało większe zaangażowanie.

"Facebook zdał sobie sprawę, że jeśli zmienią algorytm na bezpieczniejszy, ludzie będą spędzać mniej czasu na stronie, będą klikać mniej reklam, będą zarabiać mniej pieniędzy". To są bardzo dużej klasy oskarżenia. Jeśli uda się to udowodnić przed komisją albo prokuraturą można oznaczać

Frances Haugen dodała, że po wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku, podczas których Facebook podjął szereg działań dotyczących pokazywania treści politycznych co doprowadziło do zamieszek na Kapitolu w styczniu 2021. Zamieszki te wg Haugen stały się całkowicie realnym przykładem tego, jak dezinformacja online może przyczynić się do szkód w prawdziwym życiu.

Czy to wystąpienie będzie kamykiem, który poruszy lawinę? Zobaczymy. Haugen będzie zeznawać przed senacką komisją 5 października.