• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • Kiedy my żremy - Newsletter Artura Kurasińskiego

Kiedy my żremy - Newsletter Artura Kurasińskiego

Uwielbiam czytać o tym jak my, Polacy deklaratywnie zmieniamy świat na lepsze. Zazwyczaj przejawia się to masowo przy okazji wyborów ale coraz częściej dziennikarze i media workerzy padają ofiarami oszustw podczas udzielania odpowiedzi na tematy tzw. ekologiczne.

Rzeczpospolita niedawno oznajmiła, że "Polacy rezygnują z mięsa" i dalej w tekście pisała, że "jest już milion wegetarian i wegan, a dwa razy więcej przygotowuje się na ten krok. Miliony przynajmniej ograniczają jedzenie mięsa. Zmieni to cały rynek".

Tymczasem według oficjalnych danych GUS za rok 2018 wynikało coś dokładnie odwrotnego: zjedliśmy o 6 kg cukru, o 23 jaja i o 6,8 kg mięsa więcej niż rok w 2017 roku. Konsumujemy "na głowę" aż 76,9 kg mięsa rocznie (!). Dramatycznie za to spada spożycie warzyw - jemy ich o 40% mniej niż na początku XXI wieku.

Deklaratywność kontra rzeczywistość.

Oczywiście można podnosić argument, że to są dane za rok 2018 a moda na "bycie wege" totalnie zmieniła Polskę w 2019 roku. Ja proponuję żeby poczekać na oficjalne dane GUSu za rok 2019. Bo czuję, że wtedy przerazimy się jeszcze bardziej.

Mówimy coś zupełnie innego niż postępujemy bo wstydzimy się swoich nawyków widząc negatywne efekty takiej diety u siebie i swoich bliskich (polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. 3 mln Polaków ma cukrzycę, co roku umiera na nią aż 70 tys. osób w Polsce). Z drugiej mamy pokusę - bo zwiększa się nasza zamożność co pozwala na kupowanie towarów i żywności na którą nie było nas stać wcześniej.

Oczywiście można straszyć ludzi, że np. "codzienne spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 17 procent, nawet jeśli jest to tylko 100 gramów mięsa – szacuje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC – International Agency for Research on Cancer)" ale popatrzmy realnie na to co zjadamy na przykład podczas różnych świąt.

Nie sądzę żebyśmy doczekali się w jednym pokoleniu zastąpienia potraw mięsnych innymi przepisami. Jesteśmy zbyt konserwatywnym społeczeństwem żyjącym w kraju na który nadal bardzo silnie oddziaływuje religia.

Inną kwestią jest cukier. Problem powszechnej dostępność do napojów gazowanych i słodkich przekąsek w szkołach jest alarmujący. Pamiętam wrzask jaki się podniósł kiedy w 2015 roku rząd zdecydował o usunięciu śmieciowego jedzenia ze szkolnych sklepików. Media mainstreamowe darły łacha z "czarnorynkowego obrotu drożdżówkami" i "dealerami cukru w szkołach".

Trzeba przyznać jedno - rozporządzenie wprowadzono zbyt szybko, nie poprzedzono żadną kampanią edukacyjną oraz nie zadbano o wsparcie rodziców. Efektem było szybkie wycofanie przepisu po zmianie rządu i powrót do starych nawyków żywieniowych.

Oczywiście w tym wszystkim zapomniano o dzieciach. Ważna było, że rodzice nie musieli się martwić, że ich pociechom nie zabraknie cukru na przerwie.

A postawy konsumenta kształtują się od najmłodszych lat. Jeśli na śniadanie dziecko dostaje kanapki z czekoladą, do szkoły batoniki, na obiad frytki a na a to wszystko popija colą to za kilka lat efektem będzie nadwaga, zawał i miażdżyca.

Niszczycielski wpływ cukru znamy od dawna - nadmiar cukru w codziennej diecie to prosta droga do otyłości. Cukier może być przyczyną rozwoju niektórych nowotworów. Niemniej brak świadomości wśród konsumentów powoduje, że ograniczamy cukier w postaci kostek ale nie wiemy, że znajduje się on też w wędlinach, pieczywie czy "zdrowych" produktach jak serki czy jogurty (w których znajduje się czasami nawet 10 łyżek cukru).

Czy zatem wyjściem jest kupowanie zdrowej żywności ekologicznej? Niestety nie. W tym bardzo smutnym ale niesamowicie prawdziwym artykule w Magazynie PISMO możemy przeczytać, że ceną produkowania żywności ekologicznej jest postępujące zniszczenie naszej planety.

A sama żywność ekologiczna będzie coraz droższa i niedostępna dla masowego odbiorcy.

Co prawda chów kur poza klatkami jest bezpieczniejszy i zdrowszy a stosowanie antybiotyków w chodowli zwierząt nie jest niczym złym (jeśli zwierzęta są poddawane regularnym kontrolom) ale efekt jest taki sam - musimy mieć coraz więcej miejsca na nowe fermy i będziemy coraz ziemi na uprawy.

Produkcja żywności emituje od trzydziestu do trzydziestu pięciu procent całkowitej emisji gazów cieplarnianych, czyli tak naprawdę więcej niż energetyka czy transport. Za połowę tej emisji odpowiadają uprawy, za połowę produkcja mięsa. Ale czterdzieści do sześćdziesięciu procent powierzchni uprawnych przeznaczonych jest na produkcję paszy dla zwierząt.

A przecież budzą się Chin, Indie i Afryka. Czy my, europejczycy mamy moralne prawo zabronić konsumpcji innym? W imię czego mielibyśmy przekonywać innych, że "co prawda my już skonsumowaliśmy dużo ale wy nie możecie?"

Przyszłość mogą uratować m.in.: potrawy z owadów - źródło taniego białka lata wszędzie dookoła nas. Co prawda jedzenie szarańczy nie jest takie miłe jak konsumpcja kurczaka niemniej za jakiś czas przestaniemy dyskutować o gustach i smaku. To będzie nasz najmniejszy problem.

Jedzenie mięsa wkrótce stanie się luksusem. Powinniśmy przyjąć do wiadomości, że jest jakaś maksymalna liczebność ludzkiej populacji. W momencie, kiedy będzie nas dziesięć miliardów, znajdziemy się w kompletnie innym świecie. Już przecież ten świat jest inny. Skutki zmiany klimatu pojawiają się znacznie szybciej, niż myśleliśmy pięć czy dziesięć lat temu. Czekają nas huragany. Susze. Ulewne deszcze. Być może epidemie. Masowe migracje. Konflikty zbrojne, choćby o dostęp do zasobów wody. Umrzemy z pragnienia? Z gorąca? Z braku jedzenia? Moje pokolenie zostawia Ziemię w znacznie gorszym stanie, niż ją dostało. Pewnie się do tego jakoś dostosujemy, chociaż ten świat na pewno będzie gorszym miejscem do życia niż w tej chwili. Zmian na gorsze już nie cofniemy, możemy jedynie powstrzymać kolejne. W najlepszym wypadku, jeśli przyjdzie opamiętanie, czeka nas gospodarka umiaru i efektywnego wykorzystywania zasobów. Problem jest wielopłaszczyznowy. Z naszej perspektywy, sytych Europejczyków, możemy powiedzieć, że wystarczy jeść trochę mniej mięsa albo w ogóle go nie jeść, i to załatwi sprawę. Ale myśmy tę Europę kompletnie zmienili, wycięliśmy lasy, w zasadzie w ogóle nie ma już na kontynencie naturalnych ekosystemów. A teraz próbujemy z tych europejskich wyżyn mówić innym, jak mają żyć. A przyjmijmy na chwilę perspektywę afrykańską, chociażby tamtejszej matki sześciorga dzieci: pustynia jej wchodzi na pole, a obok jest rezerwat. Ona ma wybór – albo pójdzie do tego rezerwatu kłusować, niszczyć różnorodność biologiczną i zdobyć pożywienie, albo pozwoli, żeby jej dzieci umierały z głodu. Jeżeli więc chcemy utrzymać puszczę amazońską, jeżeli chcemy utrzymać lasy deszczowe w Afryce, to my, bogata Europa, bogaty Zachód, powinniśmy za to zacząć płacić. Jeśli chcemy, by ludzie w Brazylii czy Kongo nie popełniali tych samych błędów, to weźmy za nich odpowiedzialność, pozwólmy im osiągnąć godziwy poziom życia, jednocześnie godząc się na to, że nasz poziom życia spadnie. To koniec ery wzrostu, myślenia, że ciągle będzie lepiej, że nasze dzieci na pewno będą miały lepiej od nas. Nie będą miały.

A ty co zjesz dziś na obiad?

Artur Kurasiński

WARSZTAT? PANEL? SZKOLENIE? PRELEKCJA?

https://kurasinski.com/prelekcje/

Jestem przedsiębiorcą, mówcą publicznym, komentatorem technologicznym oraz autorem gier i komiksów. Od ponad dwóch dekad obserwuje i tłumaczy wpływ technologii na nasze życie. Autorem jednego z najpoczytniejszych polskich blogów kurasinski.com. Jestem również prelegentem i uczestnikiem najważniejszych konferencji technologicznych w Polsce. Współtworzę najstarszy w Polsce cykl spotkań dla startupów Aula Polska oraz nagród Aulery. Masz pomysł na współpracowę ze mną?

Walczy z hałasem w pracy i w miejscach publicznych!

REKLAMA

Dołącz do nas w słusznej sprawie!

Zaprojektowaliśmy drewniane panele EHO Muteboards, aby zapobiegać frustracji i problemom spowodowanym nadmiernym hałasem wokół nas.

Szukamy inwestorów, którzy pomogą nam zbudować globalną markę, którą już doceniły jury uznanych konkursów dla projektantów.

Wejdź na FundedByMe i sprawdź jak wspólnie możemy budować lepszą przyszłość bez hałasu.

Internal documents show that, after a livestreamed suicide, TikTok’s Brazil office planned its crisis management before calling the police.

Podcast: Człowiek Biznes Technologia

REKLAMA

Cotygodniowe rozmowy o projektowaniu doświadczeń. Z udziałem ekspertów, klientów. Na przykładzie realnych projektów. Polskich. Globalnych.

Cotygodniowa dawka inspiracji i wiedzy na temat projektowania doświadczeń klienta – user experience design. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi Wiesław Kotecki będzie prezentował w jaki sposób nowoczesne przedsiębiorstwa mogą łączyć perspektywę człowieka, biznesu i technologii. Będziemy prezentować wyniki najnowszych badań oraz raportów, realne case-study projektów oraz praktyczne porady w jaki sposób wdrażać w organizacjach podejście zorientowane na człowieku.

Jessica Lessin’s online tech publication costs $399 a year and has no ads. Silicon Valley’s elite is eating it up.

These are Europe’s top 10 Series A investors, according to Dealroom. But what are they really like — and what do founders think of them?

It’s all been leading to this.

Spin your career in IT and join to the best Software Engineers in KRAKÓW!

REKLAMA

Don't hesitate and be a part of innovative revolution.

Sandbox projects where the choice of technology is extremely flexible. When creating new solutions, nothing requires you to go through.

Salary: 750 – 1200 PLN MD

U.S. and German intelligence agencies partnered on a scheme to dupe dozens of nations into buying rigged encryption systems — taking their money and stealing their secrets.

Legimi założyło w 2007 roku dwóch studentów, którzy postanowili udostępniać audiobboki i e-booki w ramach abonamentu. Obecnie firma szykuje się na podbój rynków zagranicznych, a zysk jaki do tej pory wypracowała to 2 mln złotych.

Humans are headed for the cosmos, and we’re taking our appetites with us. What will fill the void when we leave Earth behind?

Beginning in 2020, Greek taxpayers are required to spend 30 percent of their annual income with credit cards or digital payment platforms. They must show receipts on these digital transactions—or pay a fat fine.

The government is challenging the company’s transactions with its Irish subsidiary in a case that could shape enforcement of tax rules.

Biznes stara się cały czas tworzyć narrację: my płacimy ogromne podatki, rządy nas doją. I to się przebija. Obywatele nie wiedzą, że biznes korzysta coraz więcej z dóbr wspólnych, a dokłada się coraz mniej - z ekonomistą dr Jakubem Sawulskim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

– Za 50 lat będę miała 85 lat i wydaje mi się, że pracuję dzisiaj wystarczająco ciężko, żeby przejść na emeryturę w świecie, w którym nie zabraknie wody do picia – mówi Martyna Sztaba, CEO i współzałożycielka Syntoil.

Zuckerberg has taken on a longer-term approach this year by making goals for the new decade instead of the next 12 months. But in the note, his message to the government repeats a recent stance: you can regulate us, just don’t break us up.

Barcelona has become the first European city to limit the number of licences for shared e-mopeds. E-moped provider Cooltra thinks it's a bad idea.

The Silicon Valley venture capital giant that made billions of dollars as an early investor in Google and WhatsApp is stalking British tech start-ups ahead of a post-Brexit buying spree.Sequoia

Silicon Valley VC firm Sequoia is coming to Europe, and it’s not the only US VC showing increasing interest in the continent. But how will they fare here?

Ponzi schemes are the most popular form of fraud in bitcoin, ethereum and other cryptocurrencies, reaching into the mainstream for victims and getting away with bigger hauls.

Power companies are turning to AI, drones and sensors to curtail outages, save money and help operate an increasingly complex electricity grid.

Across the United States and Europe, software is making probation decisions and predicting whether teens will commit crime. Opponents want more human oversight.

The tech sector is feeling the impact of government-required restrictions in China, from supply delays to canceled press appearances.

When the man from Hangzhou returned home from a business trip, the local police got in touch. They had tracked his car by his license plate in nearby Wenzhou, which has had a spate of coronavirus cases despite being far from the epicenter of the outbreak. Stay indoors for two weeks, they requested.

One of the less-considered side effects of car features moving from hardware to software is that important features and abilities of a car can now be removed without any actual contact with a given car.

The rules of management are being ripped up. Bosses need to adapt

CEO Mark Thompson says "the single biggest reason" behind the paper's success was the decision to give more autonomy to teams working on the publication's various digital products.

The Apple Watch wasn’t just the best selling smartwatch last year, but it put the Swiss watch industry to shame, according to new sales estimates compiled by Strategy Analytics. The report estimates Apple shipped nearly 31 million wearable units in 2019, beating the Swiss watch industry’s 21.1 million units shipped.

Country-specific domain names can generate a lot of money—but for whom?

In a WIRED Q&A, the mapping chief celebrates her team's decade and a half of work, and plots a course for the next phase.

The long read: In the age of streaming and limitless choice, Magic Radio pulls in millions of listeners. What is it that keeps people coming back?

Investor skepticism toward fast-growing, unprofitable startups has found its next victim: Casper has taken one of the largest IPO haircuts of the last 20 years.

Apple agrees to pay a £21m fine in France for not making it clear that it slowed down old iPhones.

Uber reported its fourth quarter earnings on Thursday, in which it posted a net loss of $1.1 billion. That’s not quite as much as the previous quarter, when it lost $1.2 billion, or as stunning as Q2, which saw Uber lose a jaw-dropping $5.2 billion in just three months. Overall, Uber said it lost $8.5 billion in 2019 — a sign of just how steep Uber’s path to profitability will be.

Secondaries in England testing lightweight versions of technology worn by police

Google Stadia's focus should be on accessibility, not on subscription models or exclusives

On Google Maps' 15th anniversary, the CEO underscores the importance of machine learning, while downplaying Google's dominance in advertising.

The New York Times will raise the price of its digital subscription from $15 every four weeks to $17, its first ever price bump.

Is this newsletter a tech company?

National AI champions Megvii and Baidu have initially rolled out advanced AI-powered temperature screening systems in major Beijing railway stations, as the country’s capital steps up efforts against the coronavirus outbreak.

The Global Wellness Summit released its 2020 predictions for the world's biggest wellness trends. Their picks include virtual reality therapy sessions, wellness sabbaticals and much more. Here's what the future of the $4.2 trillion wellness industry will look like.

Thanks to the coronavirus outbreak, working from home is no longer a privilege, it’s a necessity.

The authorities hunt for people from Wuhan, the center of the outbreak, encouraging citizens to inform on others. Even those without symptoms are being ostracized.