Linkowisko #105 | TECHNOFOBIA

Cześć!

Witamy w październikową, jesienną niedzielę. Podsyłamy Ci paczkę technologicznych i biznesowych artykułów, w które warto się zagłębić. Dobrej niedzieli i wracamy już we czwartek z kolejnym wstępniakiem!

Maciej i Artur

Jedyna taka książka o polskich startupach!

Poznaj prawdziwą historię 12 polskich startupów (DocPlanner, Silent Eight, Tylko, Brainly, Ramp, Packhelp, Codility, Booksy, Infermedica, Vue Storefront, Zowie oraz Iceye) opowiedzianą po raz pierwszy tak szczerze, bez lukru i PR'owych trikow. Dowiedz się ile czasami trzeba poświęcić żeby zbudować globalny startup i odnieść realny sukces.

– Słyszeliśmy od przedstawicieli różnych firm, że jesteśmy szaleni, ale jeśli się okaże, że nasza technologia działa, to chętnie ją kupią. Problem w tym, że przez dwa lata nikt nie chciał nam dać pieniędzy, za które moglibyśmy zbudować i sprawdzić produkt. Setki razy słyszeliśmy „nie”. Byliśmy dzieciakami w świecie dorosłych, próbującymi zebrać finansowanie na budowę biznesu hardware’owego na kontynencie, który raczej nie inwestuje w hardware. I pewnie gdyby nie kilka fortunnych zbiegów okoliczności, nie zdobylibyśmy tych pieniędzy – mówi Rafal Modrzewski, współtwórca i prezes ICEYE.

Ale szczęściu, jak wiadomo, trzeba pomóc. A Rafał i jego wspólnik Pekka Laurila pomogli mu nawet bardzo, wymyślając, w jaki sposób zminiaturyzować radary typu SAR, wyposażyć w nie mikrosatelity i zacząć dokonywać przy ich użyciu szybkiego i wydajnego monitoringu Ziemi – możliwego bez względu na warunki pogodowe.

Ze studenckiego projektu wykluł się jeden z najbardziej imponujących europejskich start-upów kosmicznych, który zbliża się do miliardowej wyceny – zebrał już ponad 300 mln dolarów finansowania, z czego 136 mln w rundzie D w 2022 roku. ICEYE ma dzisiaj konstelację mikrosatelitów z SAR-owskimi radarami, która zaopatruje w dane firmy ubezpieczeniowe, energetyczne, transportowe czy organizacje rządowe. Jego technologia wykorzystywana jest do walki ze skutkami katastrof naturalnych, do planowania działań logistycznych i transportowych czy do prowadzenia operacji wywiadowczych i militarnych – o czym mógł się przekonać (boleśnie) chociażby Władimir Putin 🙂.

W jaki sposób Rafał i Pekka wymyślili ten biznes, jak zdołali zbudować i skomercjalizować swoją technologię i czy ta niezwykła historia mogłaby się zacząć w Polsce? O tym przeczytacie w „Startupowcach”.

Książkę można zamówić tylko tutaj: https://startupowcy.com.pl/

Martwisz się halucynacjami AI? Zobacz, jak rozwiązaliśmy to w adaily 👇

Po pierwszych zachwytach nad ChatGPT, niektórzy byli zaskoczeni jego zdolnościami do wymyślania. Jak to możliwe, że robot zmyśla? Przecież nawet nie umie być kreatywny. Okazało się, że jest to raczej "feature", niż "bug", jak by to powiedzieć w świecie gier video.

Large Language Models są skonstruowane tak, aby dostarczyć odpowiedź, która wydaje się odpowiednia – ale niekoniecznie prawdziwa. Kiedy zapytasz o kampanie reklamowe z ostatnich lat, niektóre odpowiedzi mogą być mieszaniną różnych kampanii. Co więcej, ChatGPT potrafi nawet wymyślać linki do Youtube!

Jeśli korzystamy z AI dla siebie, to nie ma większego problemu. Ale w biznesie potrzebujemy dokładnych danych. Inaczej ryzykujemy popełnieniem błędu jak pewien prawnik z USA, który "nieświadomie" użył zmyślonych spraw jako przykładów w sądzie.

Więc jak można zaradzić temu problemowi? Tworząc narzędzie adaily, znaleźliśmy rozwiązanie. Chcieliśmy dać użytkownikom inspiracje marketingowe, więc stworzyliśmy czatbota na bazie GPT-4 (podobnie jak ChatGPT).

Aby zapewnić precyzyjność odpowiedzi, dostarczyliśmy mu zamkniętą bazę wiedzy, obecnie ponad 2,000 kampanii reklamowych, poprzez framework LangChain.

Dzięki temu eliminujemy halucynacje i dodatkowo umożliwiamy wyszukiwanie po kontekście, a nie tylko na podstawie słów kluczowych.

Chcesz zobaczyć, jak to działa? Sprawdź darmowe demo narzędzia TUTAJ

Skorzystaj z kodu ARTURK, aby uzyskać 50% zniżki na dwa pierwsze miesiące płatnej wersji."

GenAI w Twoim startupie - zapraszamy na event “Let’s get (c)loud”

Od 2 lat OChK i Google Cloud prowadzą program “Let’s get (c)loud”, który wspiera startupy i scaleupy w technologicznym rozwoju. Jego istotnym elementem są wydarzenia onsite, które obfitują w merytoryczne dyskusje, ciekawych gości oraz sporą dawkę networkingu.

12 października w biurze Google Cloud odbędzie się kolejny meetup “Let’s get (c)loud”, którego tematem przewodnim będzie #GenAI.

Jak wykorzystać ją w startupie ikorporacji oraz jakie szanse i zagrożenia płyną z jej upowszechniania? Nie zabraknie też wątków ekspansji zagranicznej, budowania długofalowej relacji startupu z korpo, tworzenia zespołu i “sekretnej” formuły na udany startup ;).

Poza ekspertami OChK i Google Cloud, gośćmi spotkania będą Grzegorz Pawlicki z TU Europa oraz Karol Dziasek i Przemysław Kamiński z Self Learning Solutions. Jeśli chcesz skutecznie wykorzystywać Generative AI i posłuchać ciekawych case studies, zarejestruj się na wydarzenie.

Najważniejsze artykuły i newsy, jakie wybraliśmy dla Ciebie: