• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • Mindf*ck! Newsletter Artura Kurasińskiego

Mindf*ck! Newsletter Artura Kurasińskiego

Są takie książki, które mają być alarmującymi raportami na temat świata i metod jego zarządzaniem a stają się farsą i pogłębiają problem z odbiorem autora. Do takich książek zaliczę „Pamięć nieulotną” Edwarda Snowdena, którą analizowałem dość szeroko w tej recenzji.

Do książki Christophera Wyliego (kolejnego po Snowdenie whistblowera ) podchodziłem bardzo sceptycznie. I bardzo, ale to bardzo się pozytywnie rozczarowałem.

Christopher Wylie w przeciwieństwie do Snowdena nie zasłania się mitycznymi i idealistycznymi ciągotami do naprawy świata (w rezultacie których wylądował dosłownie i w przenośni w Rosji) tylko pisze po ludzku „cholera, nie wiem jak to się stało, że ja – gej, liberał nienawidzący wszystkiego co ze sobą niesie skrajna prawica budowałem dla niej narzędzia, dzięki którym doszło do Brexitu i zwycięstwa Trumpa w 2016 roku”.

Brzmi może kuriozalnie, ale uwierzcie mi – w trakcie czytania wspomnień Wyliego zaczynacie się łapać na na tym, że rozumiecie taką postawę i prawdopodobnie sami byście tak postąpili. Bohater daje się lubić, jest spójny w tym co robi a jego działania są logiczne (co nie znaczy, ze zgodne z prawem i dobre).

Wylie urodził się w Kanadzie, ale jego dzieciństwo i dorastania nie było idyllą. Jako osoba zmagająca się z chorobą, która czasowo usadziła go na wózku szybko staje się odludkiem i znajduje swoje „okno na świat” w postaci komputerów.

W przeciwieństwie do rówieśników (którzy delikatnie mówiąc nie akceptują go) komputery nie oceniają, dają się programować a za ich pomocą można robić wiele, fascynujących rzeczy.

Mając doświadczenie z zagadnieniami IT staje się cennym nabytkiem dla Liberalnej Partii Kanady – młody, zdolny geek, mający za sobą kontakty w środowisku hakerów staje się niesamowicie pomocny kiedy przedstawiciele LPK odkrywają, że kampania młodego Obamy w USA prowadzona jest zupełnie inaczej niż wszystkie dotychczasowe – potężną bronią stał się bowiem Internet.

Wylie w 2008 roku jedzie do USA aby obserwować i uczyć się w terenie wszystkich nowinek technologicznych od sztabu Obamy.

Co prawda w 2008 roku Facebook i Twitter są tylko cieniem siebie ale nawet wtedy te serwisy mogły stać się platformami wyborczymi, dającymi wzmocnienie dla odpowiednio przygotowanej strategii kampanii wyborczej.

Wylie poznaje osobiście Kena Strasmę (pełniącego w sztabie Obamy funkcje szefa zespołu odpowiedzialnego za identyfikację grup docelowych), który przekazuje mu szybko by ten nie podniecał się filmikami czy kreacjami graficznymi (choćby słynne i genialne plakaty z serii „Yes, we can!”) ale patrzył na dane. To dane stanowiły bowiem podstawę działań sztabu młodego polityka i senatora z Illinois.

Warto przypomnieć, że to właśnie kampania Baracka Obamy była pierwszą, której sztab sięgnął i wykorzystał mikrotargeting. I tak po telewizji, która umożliwiła w 1960 roku wygraną (pierwsza publiczna debata w tv)John F. Kennediem (chociaż Nixon był lepszy merytorycznie, ale widzowie wybrali przystojniejszego kandydata) nadszedł czas innej siły zmieniającej układ – Internetu.

Christopher Wylie po kilku zniechęcających doświadczeniach z kanadyjskimi politykami (nie chcą go słuchać, nie mają pojęcia o zmieniającej sie rzeczywistości i bardzo zachowawczo podchodzą do każdej zapronowanej przez Wyliego zmiany w sposobie prowadzenia kampanii) wyjeżdża do Wielkiej Brytanii by realizować swoją pasję – studiowanie mody.

Bardzo szybko jego talent i zainteresowanie kwestią prowadzenia wyborów za pomocą analizy danych interesuje się Alexander Nix – człowiek stojący na czele firmy SCL, która zajmowała się między innymi wojną psychologiczną na potrzeby NATO, badaniami behawioralnymi i metodami wpływania na szerokie rzesze ludzi w celu zmiany ich poglądów.

Bardzo szybko okazało się, że większe pieniądze można zarabiać na współpracy z rządami i partiami w wielu krajach, które chciały wpływać na lokalne wyniki wyborów.

Te same narzędzia (i pracownicy), którzy działali na rzecz poprawy bezpieczeństwa świata zachodniego w ramach akcji NATO siostrzana spółka Cambridge Analytica sprzedawała po to żeby obalać rządy i instalować (między innymi w Afryce) premierów i prezydentów (przy współpracy obcych wywiadów – między innymi Rosji). 

Wylie jako osoba interesująca się psychologią i socjologią jest w siódmym niebie – może budować narzędzia wpływające na dziesiątki milionów ludzi, może prowadzić badania, ma dostęp do ogromnych budżetów. Czuje się w końcu doceniony, spełniony i pełen ufności w swoją rolę w firmie Cambridge Analyticea.

I wtedy poznaje Steve’a Bannona. Człowieka, który kupuje usługi CA w celu zniszczenia amerykańskiej demokracji za pomocą totalnego rozchwiania debaty publicznej. Poglądy Bannona są proste: lewica dekadami budowała w mediach i kulturze swoje przyczółki zapewniając i dbając o to by poprawność polityczna stała się orężem w walce z prawicą i konserwatystami.

Celem Bannona była totalna rewolucja i zniszczenie starego porządku – w jego wizji łączy się anarchizm, rasizm oraz libertarianizm. Dla Wyliego takie poglądy były fascynujące do czasu kiedy nie zorientował się, że kolejny lokator Białego Domu będzie podążął ścieżką wytyczoną przez Bannona.

Na początku Wylie jest zaskoczony rozmachem działań, wiedzą Bannona i jego przemyśleniami. Dzięki jego kontatom CA szybko zostaje dofinansowana kwotą 20 mln (darczyńcą jest miliarder Robert Mercer – jeden z donatorów skrajnej prawicy) dolarów w celu budowy kolejnych narzędzi mających na celu jeszcze lepsze wyszukanie i analizowanie możliwości wpływania. Nix jest szczęśliwy, CA może rozwijać się.

W przekonaniu Wyliego Mercer wyłożył taką sumę pieniędzy ponieważ jest właścicielem funduszu hedginowego i chce móc za pomocą danych lepiej inwestować swoje pieniądze.

Kiedy dowiaduje się, że tak naprawdę głównym celem Mercera i Bannona jest wykorzystanie CA do wprowadzenia chaosu w amerykańskiej przestrzeni publicznej jest już za późno. Maszyna ruszyła, tryby się obracają. CA zaczyna zmieniać umysły i serca dziesiątek milionów Amerykanów a potem Brytyjczyków.

Na dwa lata przed kampanią Trumpa Steve Bannon jak i armia jego zwolenników i innych działaczy alt-prawicy zaczyna wyławianie i analizowanie problemów, które można wzmocnić, nadać im kierunek i dzięki temu dzielić amerykańskie społeczeństwo za pomocą strachu.

Białym mężczyznom tłumaczy się, że bycie seksistą jest ok. Można nienawidzieć czarnoskórych – rasizm w USA to wymysł lewicy. Kobiety są głupie a ich miejsce jest w kuchni. Feministki obrażają Boga. Rząd federalny nie powinien wtrącać się do życia obywateli. Rządy silnej ręki są ok a Putin jest dobrym przywódcą…

Strachu przed zmianą czy innością to jedna z najsilniejszych emocji, które tłamsi inne emocje i staje się nadrzędna w procesie podejmowania decyzji na przykład wyborczych. Bannon użył strachu a potem kolejni politycy skrajnej prawicy podążali tą ścieżką. Podzielonym i zastraszonym społeczeństwem prościej jest rządzić – nie ma mowy o dogadaniu się poprzez wykopy rów. Nie ma odcieni szarości – jest tylko zero jedynkowa logika. Jesteś z nami albo przeciwko!

Oczywiście Bannon nie był sam – działająca od 1996 roku telewizyjna stacja informacyjna Fox News (polecam genialny serial „Na cały głos” pokazujący powstanie tej stacji jak i wpływ jej założyciela na amerykańską politykę) realizuję dokładnie taką samą misję tylko robi to z precyzją słonia, który chce usiąść na małym stołku.

Steve Bannon dzięki analizom i narzędziom jakie zbudował dla niego zespołu CA może trafiać precyzyjnie do setek milionów Amerykanów i dzień po dni bombardować ich zaprogramowanymi przekazami zmieniającymi ich nastawienie do problemów i kandydatów.

Mówiąc o analizie i narzędziach trzeba wspomnieć o roli danych i źródłach ich pozyskiwania w CA. Wylie bardzo szybko zorientował się, że Big Data oraz dane potrzebne do wytrenowania algorytmów poprzez zastosowanie machine learning nie leżą na ulicy. Znajdują się w repozytoriach licznych placówek państwowych ale i mediach społecznościowych.

Dzięki swoim kontaktom na kilku uczelniach udało mu się zaprosić do zespołu rosyjskiego naukowca Alexandra Kogana. Kogan podsunął genialnie prostą metodą zbierania wrażliwych danych w ilościach hurtowych – wykorzystanie mechanizmów Facebooka.

Dzięki prostym testom, które wiralnie rozprzestrzeniały się na tej platformie (dodatkowo wsparte małą kwotą za ich wypełnienie) zespół Kogana był w stanie zdobyć (dzięki dziurom w API Facebooka) informacje na temat 80 milionów Amerykanów.

Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga w tamtych czasach udostępniał między innymi reklamodawcom bardzo dużo danych, które odpowiednio przefiltrowane dawały możliwość budowania precyzyjnych profili użytkowników. Poza tym dzięki narzędziom do tworzenia reklam umożliwiał targetowanie takich osób przygotowanymi komunikatami.

Faceboook zatem dzięki swojej wielkości i możliwościom stał się idealnym narzędziem do walki psychologicznej na globalną skalę. Platforma nie robiła tego świadomie ale informowana o takich sposobach wydobywania danych reagowała bardzo opieszale.

Należy również wspomnieć o roli jaką w tym procesie odegrał polski naukowiec zajmujący się psychometrią, Michał Kosiński – z książki wynika, że został zaproszony do zespołu badawczego przez Kogana (i był skory udostępnić swoją wiedzę i badania dla CA) ale kiedy zorientował się, że CA dostała 20 mln dolarów zaczął domagać się olbrzymiego wynagrodzenia (na co nie zgodził się Nix).

Kosiński tłumaczył później, że te pozyskane fundusze miały być przekazane uniwersytetowi Cambridge ale władze tej uczelni tego nie potwierdziły.

Wylie zaczyna odkrywać zainteresowanie CA przez Łukoil (dla niego ówcześnie – po prostu wielką spółkę naftową), związki Kogana z Rosją (często tam podróżował i dzielił się informacjami jakie uzyskał podczas pracy w CA), pojawiających się coraz częściej dziwnych klientów i zapytania o badania związane z Rosją (np. jaki jest odbiór Putina jako przywódcy Rosji przez Amerykanów).

Obecnie wpływy rosyjskim hakerów oraz służb specjalnych na amerykańskie wybory w 2016 jest udokumentowany i jest faktem. Związki rosyjskiego wywiadu z głównymi aktorami Brexitu również są dobrze udokumentowane. Ówcześnie Wylie mógł tylko domyślać się intencji jego klientów. I dlatego między innymi postanowił odejść z firmy Nixa i ujawnić wszystkie szczegóły swojej pracy.

Dodatkowo sami dziennikarze zastawili na Nixa pułapkę. Pod pozorem spotkania z kolejnym klientem nagrali go jak w restauracji przechwala się możliwościami CA i jej skutecznością.

To był koniec CA jako firmy, ale początek batalii prawnej o ujawnienie skali i dokładnych informacji o działaniu spółki jak i również globalnych skutków jakie Wylie i jego koleżanki i koledzy spowodowali swoimi działaniami.

Bo o tym dokładnie jest ta książka – pokazanie procesu w wyniku którego garstka ludzi zdołała wpłynąć negatywnie na kampanię prezydencką w USA w 2016 roku i referendum mające dać odpowiedź czy UK wyjdzie z Europy. O przekraczaniu granic etycznych jak i prawnych przez prywatne firmy, koncerny technologiczne (tworzące i agregujące super precyzyjne dane o miliardach ludzi), rządy jak i służby specjalne.

O tym, że pomimo tego, że oficjalnie rejestrowane są komitety wyborcze nie wiemy kto i jakimi metodami zdobywa poparcie i ile wydaje na to pieniędzy ani jakimi metodami kandydacie na przykład na urząd prezydenta prowadzili kampanię (na własne oczy widziałem faktury sztabu Andrzeja Dudy z kampanii z 2015 roku złożone w archiwum Państwowej Komisji Wyborczej na których widniały zakup usług agencji reklamowych oferującej boty, masowo dodające informacje na forach internetowych).

Cambridge Analytica była przedmiotem pożądania wszystkich i dokładnie tak działała – za odpowiednią kwotę prowadziła dla brytyjskiej armii badania nad wojną psychologiczną w tym samym czasie wpływając na całe społeczeństwa w Afryce, Ameryce czy Europie. Jej działania były na rękę demokratycznym państwom z Europy, kacykom z Afryki jaki i samemu Putionowi.

W pewnym momencie hakerzy z wielu krajów na usługach różnych rządów, Rosja, sztab Trumpa, Wikileaks działali w jednym celu (czasami nie wiedząc o sobie) wykorzystując mechanizmy stworzone przez CA i samego Christopher Wyliego.

To, co mnie osobiście ujęło i zainteresowało w trakcie czytania tej ksiązki to przemyślenia i obserwacje Wyliego w czasie podróży i rozmów w USA – patrzenie i analiza zjawisk społecznych oczami doświadczonego znawcy jest fascynująca.

I jeszcze jedna refleksja. Polska polityka w wydaniu partii rządzącej zmierza dokładnie tą samą ścieżką budowania podziałów poprzez sianie strachu (wobec uchodźców i „innych”) i nienawiści (na przykład wobec środowisk LGBT). Nie wiem ile Prezes Kurski i Kaczyński oglądali Fox News ale to co TVP serwuje milionom Polaków codziennie jest wręcz lustrzanie podobne.

I wyrządza krzywdy na takim samym poziomie.

Ciekawe książki i seriale o podobnych tematach:

„Na cały głos” – serial o powstaniu kanału Fox News

„Pamięć nieulotna” – biografia Edwarda Snowdena

„Social Dilemma” – film o roli i wpływie mediów społecznościowych

„Hakowanie Świata” – o CA i jej roli w niszczeniu demokracji

***

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem „Insignis”

TAKI KOSMOS NA TWOJEJ ŚCIANIE!

REKLAMA

Astrography.com łączymy sztukę z nauką! W naszej ofercie znajdziesz:

👨‍🚀 Plany lotów kosmicznych NASA

🪐 Sztukę inspirowaną pięknem i magią kosmosu

🌖 Szczegółowe zdjęcia księżyca

🚀 Wspaniałą kolekcje zaprojektowaną przez ilustratorów NASA

Nasza oryginalna astrofotografia drukowana jest w najwyższej możliwej jakości na specjalnym papierze plakatowym przy rozszerzonej palecie barw.

JAK SIĘ PROJEKTUJE GRY PLANSZOWE?

"...Najprościej byłoby napisać, że tworzę gry, ale oczywiście to niewiele powie, bo dla odbiorcy gra z jaką ma styczność to pudełko na sklepowej półce, a więc produkt, nad którym pracował cały sztab ludzi.

Poczynając od grafików i ilustratorów, poprzez testerów, osoby odpowiedzialne za marketing czy produkcję. Ja jestem na początku tego łańcucha – tworzę mechanikę i zasady..."

NVIDIA CEO Jensen Huang describes how computer graphics, the driving force of the company, has advanced with the new NVIDIA Ampere architecture, our greatest...

The decision to use a spreadsheet format that dates back to the 1980s has proved to be unwise.

Zostań częścią dowozowej rewolucji!

REKLAMA

Na pewno nie raz zamawiałeś jedzenie na dowóz przez telefon albo aplikację. Ale czy zastanawiałeś się jednak, kto faktycznie dostarczył Twoje zamówienie? Bardzo możliwe, że część Twoich zamówień ze znanych serwisów realizowali nasi kurierzy.

Od listopada 2017 miesięczna sprzedaż sieci franczyzowej Stava zwiększyła się ponad 22-krotnie. To prawdopodobnie więcej niż zadowalający wzrost z perspektywy większości inwestorów. 

Już niedługo ogłosimy nasze plany rozwoju oraz pozyskania finansowania dla Stava, które pozwolą zainteresowanym - w zależności od możliwości - mieć mniejszy lub większy udział w naszym szybko rosnącym przedsięwzięciu.

Zapisz się na newsletter i dowiedz się jako pierwszy, co planujemy.

Wejdź na emisja.stava.pl >>

Lawmakers said they found multiple problems with each of the four giant tech companies.

Music, Film, TV and Political News Coverage

Aleksandra Przegalińska, Janina Bąk, Piotr Konieczny to tylko kilku z 11 ekspertów, którzy razem z Arturem Kurasińskim sprzeciwiają się stereotypom w systemie edukacji. Stworzyli drugą już część komiksu “Róża, a co chcesz wiedzieć?”. Celem jest wyrównanie szans w dostępi...

FlexPWA.com – serwis i aplikacja mobilna w jednym

REKLAMA

Zastanawialiście się kiedyś, jak wiele osób będzie zaangażowanych w to, aby człowiek po raz pierwszy stanął na Marsie? Nie inaczej jest w nowych technologiach. Po czterech latach prac prezentujemy rozwiązanie, które jest prawdziwym skokiem technologicznym!

Dlaczego? Bo sprawia, że to, co do tej pory było luksusem dostępnym tylko dla wybranych, jest teraz w zasięgu ręki każdego przedsiębiorcy działającego w e-commerce.

FlexPWA umożliwia w ramach jednego wdrożenia wygenerowanie dla e-sklepu serwisu internetowego i aplikacji mobilnych na różne systemy. Szczegóły akcji: sklepywsieci.com

A WIRED analysis finds roughly 95 percent of contributions by employees of six big tech firms have gone to Trump's Democratic challenger.

What matters about the Congressional report on tech and antitrust is that it exists, not the specific details.

Amerykańska platforma crowdfundingowa właśnie ruszyła w Polsce. Do tej pory była obecna na 22 rynkach, teraz do tego grona dołączyła Polska, Grecja i Słowenia.

The new tool would also track other non-union threats to the company, like crime and weather.

Cybersecurity entrepreneur and crypto personality John McAfee’s wild ride could be coming to an end after he was arrested in Spain today, and now faces extradition to the U.S. over charges spanning tax evasion and fraud.

Ÿnsect, the startup building the world’s most high-tech bug colony, has added $224 million in equity and debt to an already impressive $148 million cash haul as it looks to commercialize its business. Investors backing the company include the Los Angeles-based investment firm Upfront Ventures and the FootPrint Coalition, an investment vehicle financed by celebrity […]

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie, że w świetle faktu, iż obecne czasy pod względem komunikacji i kultury bazują głównie na mediach wizualnych, gdzie mówi się, że jest to czas kultury obrazkowej, to aż dziw, że nikt nie poświęciłem temu należytej uwagi by stwierdzić, że pod względem edukacji wciąż tkwimy w epoce literackiej. Te …

For its first two decades, the consumer internet was American - American

companies, products, attitudes and laws set the agenda. That’s not so true

anymore - there are more smartphones in China than in the USA and Western

Europe combined. Software creation and company creation is diffusing, and

attitudes are fragmenting.

On Monday evening, the plenary approved the deal struck with the Council last December on common rules to boost EU crowdfunding platforms and protect investors.

A series of research papers renews hope that the long-elusive goal of mimicking the way the sun produces energy might be achievable.

Nvidia has launched an open beta for its Omniverse, a virtual environment the company describes as a "metaverse" for engineers. 

Records were kept on several hundred employees, including on family issues and religion.

A New York state senator introduced a bill that would require all in-state sales of new cars and trucks to be net zero by 2035.

This post was written by Ravi Mehta. Ravi is a consumer tech leader who is currently an Executive-in-Residence at Reforge. Previously, he was Chief Product Officer at Tinder and a product leader at Facebook, TripAdvisor and Xbox. He writes about scaling products and teams at http://ravi-mehta.com

One of the most attractive parts of the recent TikTok deal — for Walmart and many other bidders — was the platform’s immense potential for video commerce. While it is clear TikTok is just getting s…

As medical facilities strain amid the pandemic, they’re especially vulnerable to cyberattacks. A global coalition of volunteer experts has stepped into the breach.

Arise Virtual Solutions, part of the secretive world of work-at-home customer service, helps large corporations shed costs at the expense of workers. Now the pandemic is creating a boom in the industry.

Valve is holding a "Steam Digital Tabletop Fest" for tabletop-adjacent games, including talks from Steve Jackson, Sandy Petersen, and others, plus sessions of Plague Inc. and other games.

The Alphabet unit plans to make the payments over the next three years as it develops a product, Google News Showcase, which will be launched in Germany and Brazil.

The untold story of how digital detectives unraveled the mystery of Olympic Destroyer—and why the next big cyberattack will be even harder to crack.