- TECHNOFOBIA
- Posts
- Niewidzialna potęga Corning | TECHNOFOBIA | Newsletter Artura Kurasińskiego
Niewidzialna potęga Corning | TECHNOFOBIA | Newsletter Artura Kurasińskiego
W samym sercu stanu Nowy Jork, za biurkiem dyrektora generalnego Corning Inc., Wendella Weeksa, znajduje się kawałek historii amerykańskiego przemysłu. Jest to oprawiony, zwietrzały dokument z 1880 roku – oryginalne zamówienie Thomasa Edisona na szkło, które miało ostatecznie oświetlić domy na całym świecie dzięki jego rewolucyjnej żarówce. Skromna suma 311,97 USD oznaczała początek partnerstwa, które pomogło ukształtować współczesny świat, jaki znamy.
Dla Weeksa ten artefakt to coś więcej niż tylko historyczna ciekawostka. „Jeśli ktoś przychodzi do ciebie z pomysłem, który wydaje się mały, ale może uczynić świat choć odrobinę lepszym, powiedz tak” – mówi CEO. Nie wszystkie innowacje się udają, ale te, które przejdą dalej, mają szansę odmienić świat.
Ta filozofia przyświeca Coming od prawie 200 lat. Podczas gdy wielu może skojarzyć markę Corning ze swoich szafek kuchennych – dzięki nazwom domowych produktów, takich jak Pyrex i CorningWare – jej wpływ wykracza daleko poza naczynia codziennego użytku.
Od szkła w soczewkach teleskopów spoglądających w kosmos po okna chroniące astronautów w statkach kosmicznych – innowacje Corning po cichu kształtują nasze rozumienie wszechświata.
Być może najbardziej niezwykłe jest to, że ta 173-letnia firma wciąż rozwija się technologicznie. Kiedy Steve Jobs potrzebował rewolucyjnego szkła do iPhone'a – takiego, które które byłoby odporne na codzienne użytkowanie, pozostając jednocześnie wrażliwym na dotyk – zwrócił się do Corning.
W rezultacie powstało szkło Gorilla Glass, które obecnie jest standardem w smartfonach na całym świecie. Kable światłowodowe, tworzące szkielet Internetu iwspierające rozwijającą się dzisiaj rewolucję sztucznej inteligencji, również są innowacjami od Corning.
Oczywiście nie są gigantem w porównaniu z innymi firmami w branży tech, ich roczne przychody sięgające 13 miliardów dolarów, świadczą o solidnej pozycji na rynku., Jednak to nie liczby, a respekt, jakim cieszą się w branży, jest ich niespotykanym wyróżnikiem na tle innych firm.
Od Jeffa Bezosa z Amazona, po Jima Farleya z Forda, a być może przede wszystkim byłego szefa projektantów Apple, Jony'ego Ive'a, który uważa Weeksa i Corning za jednych ze swoich najbardziej cenionych współpracowników.
LIDER Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA
Droga do sukcesu była kręta. W latach 90., Wendel Weeks, wówczas w roli wiceprezesa w Corning, zaangażował się nowe, obiecujące przedsięwzięcie: rozwój technologii światłowodowej, mającej zasilić powstający Internet.
Inicjatywa początkowo wydawała się genialna, doprowadzając wartość rynkową Corning do oszałamiającej kwoty 100 miliardów dolarów w szczytowym momencie bańki dotcomów. Potem jednak nastąpił krach.
W ciągu kilku miesięcy cena akcji Corning spadła z 100 USD do zaledwie 1 USD – 99% wartości firmy wyparowało. Konieczne były drastyczne cięcia, w tym zwolnienie ponad połowy załogi. Wielu w takiej sytuacji by się poddało, jednak Weeks postanowił zrobić wszystko, by to naprawić. Zamiast zwolnienia, dostał stanowisko prezesa.
Chociaż firma upadła na kolana, jego wizja i wiara w technologię pozwoliła im stopniowo odzyskiwać swoją pozycję. Obecnie technologia światłowodowa stanowi 30% przychodów Corning, a rozwój sztucznej inteligencji tylko przyspieszył popyt.
Giganci technologiczni, tacy jak Microsoft, coraz częściej sięgają po zaawansowane światłowody Corning, aby zasilać swoje hiperskalowe centra danych i wspierać ogromne wymagania dotyczące przepustowości generatywnych systemów sztucznej inteligencji.
Wyniki firmy mają także odzwierciedlenie w liczbach – przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej 41 miliardów dolarów, cena akcji Corning od stycznia wzrosła o 50%. Niedawno podpisali również wieloletnią umowę o wartości 1 miliarda dolarów z AT&T, na dostarczanie światłowodów nowej generacji.
Weeks wyznaczył sobie ambitny cel – zwiększenie rocznej sprzedaży o ponad 3 miliardy dolarów w ciągu najbliższych trzech lat.
Jeff Bezos, który zaprzyjaźnił się z Weeksem po tym, jak ten dołączył do zarządu Amazona w 2016 roku, postrzega krach dotcomów jako kluczowy moment w kształtowaniu stylu przywództwa Weeksa. „Mam przeczucie, że Wendell został w znacznym stopniu ukształtowany przez bliskie śmierci doświadczenie Corninga” – powiedział Bezos w wywiadzie dla Fortune. „I to uczyniło go znacznie lepszym liderem” – dokończył.
PRZEŁAMAŁ SZKLANY SUFIT
Początki życia Weeksa były trudne – skromne życie i problemy z alkoholizmem w rodzinie nie napawały optymizmem. To trudne środowisko popchnęło go podjęcia studiów studiów z zakresu finansów i rachunkowości na Lehigh University. Jego historia w Corning zaczęła się w nieoczywisty sposób. Po ukończeniu studiów w 1981 roku pracował jako audytor w Price Waterhouse, gdzie miał okazję współpracować z Corning jako klientem.
To, co tam zobaczył, totalnie go zaskoczyło – kultura firmy zdefiniowana przez stabilność, zaangażowanie, życzliwość i wartości rodzinne była wszystkim, czego brakowało w jego młodym życiu.
Dwa lata później dołączył do Corning jako kontroler i od razu podjął się trudnego zadania restrukturyzacji działalności przemysłowej oraz zamknięcia starzejącej się fabryki.
Po zdobyciu tytułu MBA na Harvardzie w 1987 roku Weeks powrócił do Corning z misją opracowania strategii dla specjalistycznego szkła i ceramiki. Mimo braku formalnego wykształcenia naukowego poświęcał wieczory na studiowanie podręczników, budując niezbędną do pełnienia tej roli wiedzę techniczną. Tak samodzielnie zdobyta wiedza okazała się później bezcenna. Choć Weeks nigdy nie uzyskał tytułu naukowego, jest autorem 44 patentów w USA. Jego innowacje obejmują m.in. odporne na pękanie szklane fiolki Valor, kluczowe dla dystrybucji szczepionek COVID-19, oraz giętkie szkło wykorzystywane w wyświetlaczach samochodowych.
Firma, którą przyszło mu kierować, przeszła niezwykłą ewolucję. Począwszy od działalności w Massachusetts, przeniosła się do Brooklynu, by ostatecznie w 1868 roku osiedlić się w stanie Nowy Jork, przyjmując nazwę miasta, z którego się wywodzi – Corning.
Gdy firma wydzieliła swoje słynne marki, takie jak Pyrex i CorningWare, w 1998 roku, jej dziedzictwo innowacji trwało nadal. Rodzina Houghton, która wprowadziła firmę na giełdę w 1945 roku, utrzymała kontrolę do 2005 roku – w tym samym roku Weeks został dyrektorem generalnym.
Wielu prezesów największych firm technologicznych, jak Samsung czy Amazon, chwalą Wendela, twierdząc, że nie ma dla niego sytuacji do rozwiązania. Było to szczególnie widoczne podczas krachu dotcomów.
JAK WYCHODZIĆ Z KRYZYSU?
W 2002 roku, w obliczu pęknięcia bańki internetowej, Weeks i Flaws podjęli trzy odważne decyzje, które zmieniły przyszłość Corning. Zamiast redukować koszty, podwoili swoje inwestycje w badania R&D, wierząc, że innowacje są drogą do przetrwania. Postawili na technologię płaskich ekranów telewizyjnych LCD, która wkrótce zdominowała rynek. Firma była też pionierem w dziedzinie nowych filtrów ceramicznych do spalin samochodów ciężarowych i redukcji smogu.
Decyzje podjęte w najczarniejszej godzinie firmy stały się fundamentami jej przyszłych sukcesów.
Najbardziej przełomowy moment nastąpił w 2007 roku, po niespodziewanym telefonie od Steve'a Jobsa. Założyciel Apple, krótko przedstawiony Weeksowi przez wspólnego przyjaciela, miał pozornie niemożliwą prośbę: stworzyć ultra-wytrzymałe szkło dla rewolucyjnego urządzenia o nazwie iPhone – i to w mniej niż sześć miesięcy.
Pomimo wahań zarządu, Weeks parł naprzód. W rezultacie powstało Gorilla Glass – innowacyjne rozwiązanie, które stało się kluczowe dla rewolucji smartfonów. Początkowe analizy zakładały maksymalną sprzedaż na poziomie 50 milionów dolarów. Nikt nie przewidział skali sukcesu.
Do dziś szkło Gorilla Glass wygenerowało ponad 20 miliardów dolarów przychodu i znajduje się w ponad 8 miliardach urządzeń na całym świecie.
W miarę jak Corning zbliża się do kolejnego rozdziału, firma, która zmieniła urządzenia mobilne dzięki Gorilla Glass, ponownie staje na czele rewolucji technologicznej – tym razem w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Ta historia ma swoje początki 1970 roku, kiedy Corning stworzył światłowód, dziś podstawa nowoczesnej komunikacji cyfrowej. Te pasma wysoce czystego szkła optycznego, nie grubsze niż ludzki włos, zrewolucjonizowały transmisję danych
Chociaż kable miedziane nadal służą w wielu gospodarstwach domowych, gwałtowny rozwój streamingu, mediów społecznościowych, a teraz GenAI zależy w dużej mierze od łączności światłowodowej w centrach danych.
Uznając bezprecedensowe wymagania technologii AI, Corning niedawno zaprezentował kabel optyczny nowej generacji, zabezpieczając przełomową umowę z Lumen Technologies. Innowacja polega na gęstości – nowe, cieńsze włókna firmy pozwalają klientom na upakowanie od dwóch do czterech razy większej przepustowości w ich obecnej infrastrukturze.
Skala potencjału tej technologii jest oszałamiająca. Według CEO Corning, pojedyncza para światłowodów mogłaby teoretycznie umożliwić połowie ludzkości jednoczesną komunikację z drugą połową. Tymczasem aż około 50% Amerykanów wciąż nie ma bezpośredniego dostępu do połączeń światłowodowych. Wbrew pozorom znajdujemy się dopiero na początku krzywej technologicznej.
Sukces w tej dziedzinie nie jest jednak gwarantowany. Podczas gdy Corning jest pionierem w dziedzinie światłowodów, musi stawić czoła rosnącej konkurencji, szczególnie ze strony azjatyckich producentów, takich jak Sumitomo Electric i Furukawa Electric Co.
Lecz analitycy wierzą w Corning, Weeksa i jego plan zwiększenia przychodów o 3 miliardy dolarów. Jego zdolność do wyprowadzania firm z kryzysów oraz dostrzegania i wykorzystywania coraz to nowszych trendówy, które pojawiały się na jego drodze, pozwala patrzeć na przyszłość z optymizmem.
Historia zatacza koło. Tak jak kiedyś małe zamówienie od Edisona zapoczątkowało erę elektryfikacji, tak dziś innowacje Corning znów znajdują się w samym centrum kolejnej rewolucji technologicznej. Wszystko wskazuje na to, że ta 173-letnia firma dopiero się rozkręca.
Maciej Marek
JAK ZROBIĆ NAJLEPSZY PODCAST W POLSCE?
Szukasz takiej informacji? Potrzebujesz stworzyć podcast dla swojej organizacji? Chcesz zacząć tworzyć i zarabiać na podcastach?
NIE MASZ PODCASTU, ALE CHODZI CI TO PO GŁOWIE?
Marzysz o swoim podcaście, ale nie masz ani pomysłu, ani czasu na research, ani sprzętu? Nie jesteś w końcu influencerką ani radiowcem, ale kurde - inni też nie byli jak zaczynali, a jakoś im się udało? Tylko - jak? No właśnie JAK!?
JUŻ MASZ PODCAST I CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ?
Zastanawiasz się, jak inni to zrobili, że są w topce Spotify - czy mają jakieś triki na algorytm? Skąd biorą kreatywne pomysły? Jak to robią, że mają dziesiątki tysięcy odsłuchów?
MASZ PODCAST I CHCESZ WIĘCEJ ZARABIAĆ?
Skąd brać współprace? Ile w ogóle trzeba mieć odsłuchów, by cokolwiek zarobić? ILE w ogóle można zarobić i jak się za to zabrać?
PRACUJESZ W DZIALE MARKETINGU?
...i myślisz o tym, żeby podcastu dla Twojej marki (ale nie wiesz, jak zacząć, ile budżetu na to zarezerwować i ile czasu Ci to zajmie?) Czy zrobisz to sam, czy może lepiej wziąć do tego agencje? A może zlecić to osobom ze studia nagraniowego? I jak to w ogóle zmontować?
↳ Wchodzisz na stronę: https://www.najlepszypodcast.pl/
↳ Wybierasz wersję, która Cię interesuje
↳ Wbijasz kod KURASZALATWIL (i dostajesz 10% zniżki)
↳ Zaczynasz tworzyć najlepszy pod słońcem podcast
📰NEWSY WARTE TWOJEJ UWAGI
Google wprowadza nową generację modeli Gemini, startując z najmniejszą wersją Flash dostępną przez platformy deweloperskie. Model obsługuje generowanie tekstu, obrazów i mowy oraz analizę różnych typów danych, jednak część funkcji pozostanie ograniczona do partnerów do 2025 roku. Google planuje integrację technologii z Android Studio, Chrome DevTools i Firebase.
Apple pracuje nad składanym iPadem z 18,8-calowym ekranem, którego premiera planowana jest na 2028 rok. Firma stworzyła już prototypy urządzenia i rozwija iPadOS pod kątem obsługi aplikacji z macOS. Równolegle trwają prace nad składanym iPhone'em.
Autonomiczne taksówki Waymo osiągnęły 22% udziału w rynku przewozów San Francisco, zrównując się z Lyftem po zaledwie 15 miesiącach działalności. Uber utrzymuje pozycję lidera z 55% rynku. Dłuższy czas oczekiwania na Waymo wynika z mniejszej floty, jednak planowana rozbudowa taboru ma przyspieszyć wzrost udziału w rynku.
Google przedstawiło Android XR, system operacyjny dla gogli mixed reality. Pierwszym urządzeniem wykorzystującym platformę będzie konkurencyjny wobec Apple Vision Pro headset Samsunga o nazwie Project Moohan, którego premiera planowana jest na przyszły rok. System jest już dostępny dla deweloperów.
Jak Ci się podoba dzisiejsze wydanie? |