• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • No Fate? Newsletter Artura Kurasińskiego

No Fate? Newsletter Artura Kurasińskiego

Wczoraj wieczorem miałem okazję wziąć udział w dyskusji w "VUCA nocą" z Ivo Zmyślonym i Filipem Dębowskim (dziękuję chłopaki za zaproszenie i jeśli ktoś chce to zapraszam - obejrzyjcie nagranie). VUCA czyli zmiennością (volatility), niepewność (uncertainty), złożoność (complexity) i niejednoznaczność (ambiguity) jako metryki albo narzędzia poznania i refleksji nad światem, który jest chaotyczny, zmienny, niejednoznaczny i szybko zmieniający się. Czyli coś co dokładnie opisuje to, co chcemy teraz zrozumieć.

Dyskutowaliśmy oczywiście o tym co dzieje z nami, ludźmi walczącymi z wirusem, który zamknął połowę ludzkości w domach. Próbowaliśmy znaleźć jakieś recepty, nowe narzędzia do nazywania tego co rodzi się na naszych oczach. Nawet staraliśmy się znaleźć pozytywne strony obecnego kryzysu.

Bardzo próbowaliśmy, ale nam się nie udało.

Dlaczego?

Wyobraźcie sobie, że inżynierom i naukowcom udaje się stworzyć super-hiper-uber komputer (taki byt cyfrowy rodem z 3 sezonu "Westworld" o którym dyskutuję z Bartkiem Filipem Malinowskim tutaj albo komputer kwantowy z genialnego serialu "Devs" o którym rozmawiam z Bartkiem tutaj).

Taki superkomputer budzi się, widzi nas, ludzi i pyta "jak mogę wam pomóc? Stworzyliście mnie aby rozwiązał wasze problemy". Zgromadzeni naukowcy cieszą się i proszą? "pomóż nam rozwiązać nasze największe problemy: globalne ocieplenie, topnienie lodowców, pandemię wirusa, migracje ludzi, nierówności ekonomiczne, susze.."

Superkomputer milczy przez moment a potem mówi: "to wyjątkowo proste. musicie mniej i wolniej konsumować bo zużywacie za dużo i za szybko zasoby jakie są wam dane."

Brzmi znajomo? Tak, to zdanie zapożyczyłem to oczywiście z mojego wstępniaka o "Planet of The Humans" z poprzedniej edycji newslettera.

Czy naprawdę potrzebujemy jakiegoś bytu rodem z filmów SF, który nam powie, to co wiemy? Bo nie potrzebujemy żadnych bóstw czy komputerów kwantowych żeby stwierdzić tu i teraz - jako ludzkość znaleźliśmy się pod ścianą i tylko my sami możemy to zmienić.

Genialny Jacek Dukaj w swoim felietonie opisuje świat, który doznał nagłej akceleracji. Kończy się globalizacja, zaczyna przeglobalizacja czyli stan w którym mamy już owej globalizacji za dużo. Cyfra pożera nas, naszą kulturę i rzeźbi w naszych mózgach nowe rowki. Uciekam przed katastrofą w "cyfrę" (jak bohaterowie jego innej książki "Samotność aksolotla" - bardzo marnie zaekranizowanej przez...Netfliksa)

Dukaj zaczął to już opisywać w swojej książce "Po piśmie" ale tutaj wykłada to zwięźlej i celniej - te kilka miesięcy kiedy siedzieliśmy w domach zmieniły całą ludzkość. Determinizm kulturowo-technologiczny (gdzie technologia warunkuje kulturę, a kultura sprzyja lub przeszkadza w rozwoju technologii) staje się podstawową osią opisuj zmian.

Rozwój technologii decyduje o sile gospodarki, która decyduje o sile politycznej i militarnej.

Wartości, sposób życia, treść produkowanych masowo przeżyć – wszystko to jest zasobem strategicznym w rywalizacji państw i bloków państw w przeglobalizowanym świecie.

Albo więc pozostawiamy kulturę na pastwę losu, motywowanych zyskiem manipulacji globalnych korporacji oraz wypadkowej wpływów zewnętrznych – i w konsekwencji przegrywamy w wyścigu technologicznym.

Konflikt o zbudowanie najlepszej AI, o dominację na rynku usług cyfrowych, zbudowanie jeszcze większego serwisu społecznościowego de facto jest nową wojną, nową przemocą a wygrany opanuje (i sformatuje) nasze umysły (kulturę) na wieki (powiało Mordorem, prawda?).

Człowiek Zachodu musi przestać być człowiekiem Zachodu, żeby móc obronić człowieka Zachodu przed człowiekiem Wschodu.

Człowiek Zachodu staje zatem wobec niemożliwej do przyjęcia prawdy: „Jestem pomyłką rzeczywistości”

To już nie jest konfllikt dwóch supermocarstw tylko manichejska rozgrywka o rząd dusz, przyszłość i wizję ludzkości.

A co jeśli (to są już moje, nie dukajowe wnioski) COVID-19 to (taki rozwój i konflikt jaki jest jego efektem) jest cena za jedzenie na telefon dowożone przez uchodźców z Syrii? Za najnowszego iPhone'a i samochody elektryczne produkowane dla garstki bogaczy? Za Netfliksa, TikToka, Zooma i maila dzięki którym możemy żyć i pracować całymi stadami-korporacjami po różnych stronach oceanu i stref czasowych?

Może ten kompromis zakłada zniszczenie i śmierć połowy ludzkości? Czy ktoś nam kiedyś pokazał rachunek zysków i strat z uwagi na działalność człowieka czy własnie teraz nam go wręczono?

Co wybierasz? "No fate" jakie Sarah Conor rżnęła na desce w "Terminatorze 2", które jest pochwałą determinizmu i wyrazem bezradności przed "zaprogramowanym" losem czy optujesz za "the future has not been written. There is no fate but what we make for ourselves"? Jaka wersja przyszłości ci się jawi i za którą głosujesz? Której wersji apokalipsy pragniesz bardziej?

A może wrzućmy na luz i zamiast takich bolesnych rozważań obejrzyjmy na Netliksie coś przyjemniejszego dziś wieczorem?

Może Matriksa?

Artur Kurasiński

🔥 ZAREKLAMUJ SIĘ TUTAJ 🔥

Wiele osób pyta się o możliwość zareklamowania swojego biznesu czy usługi tutaj. Więc jeśli chcesz umieścić reklamę w tym newsletterze to zapraszam: 1000 zł netto za 4 edycje (czyli jeden, pełen miesiąc). Stworzyłem 185 wydań przez 3 lata. Obecnie newsletter subskrybuje 5716 osób (głównie menadżerowie, prezesi i osoby odpowiedzialne za zarządzenie w firmach i startupach). Format reklamy: tytuł, wstęp + grafika z linkiem (tutaj zobacz przykład). Zainteresowany?

Napisz na maila: [email protected]

A CO JEŚLI JEST JESZCZE LEPSZY NEWSLETTER O TECHNOLOGII, STRATEGI I INWESTYCJACH??

Ano jest. Stworzył go Bartek Pucek i jest genialny. Sam korzystam, zapraszam - dostaniecie wiedzę oraz możliwość interakcji z innymi subskrybentami za pomocą Slacka. Ogromna wartość merytoryczna i śmiesznie niska cena jak za taki produkt. Must have!

A TUTAJ BARTEK DZIELI SIĘ SWOJĄ KOLEKCJĄ KSIĄŻĘK

Twój sposób myślenia wpłynie na każdego, kogo spotkasz w życiu. Moja lista najważniejszych książek, które warto przeczytać.

Walczysz o efektywną pracę zdalną? Wdrażasz ją w swoim zespole lub całej firmie? Skorzystaj z naszego doświadczenia.

REKLAMA

W SoftwareMill pracujemy 100% zdalnie od ponad 10 lat. Znamy odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie teraz tak wiele osób. Dlatego chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem.

Ebook Remote Software Development to 74-strony o tym jak pracuje zdalnie 60-osobowy zespół SoftwareMill:

✔ 8 lekcji programistów o tym jak efektywnie pracować zdalnie.

✔ Nasz system narzędzi i kanałów komunikacji.

✔ Najlepsze praktyki zdalnego dostarczania oprogramowania.

✔ Wskazówki jak zadbać o kulturę zdalnego zespołu.

✔ I wiele więcej.

To teraz jest czas na doskonalenie pracy zdalnej. Dowiedz się jak usprawnić komunikację, pracę zespołu czy stanowisko pracy.

Chcesz zwiększyć oporność swoją i Twojej rodziny?

Poszukujesz rozwiązań wyjątkowych, które pozwolą Ci zadbać o najbliższych w sposób niestandardowy, ale skuteczny? Kiedy w grę wchodzi zdrowie najbliższych, warto postawić na sprawdzoną technologię popartą badaniami, którą stosują znane osobistości świata sportu i showbiznesu.

  • Naturalne i skuteczne wsparcie układu immunologicznego dla Ciebie i Twojej rodziny,

  • Poprawa parametrów wydolnościowych organizmu, a także spowolnienie efektów starzenia,

  • Wsparcie leczenia chorób cywilizacyjnych wysoce efektywną i nowoczesną technologią.

  • Ekskluzywny pakiet specjalistycznego wsparcia dopasowany do Twoich potrzeb.

Current and former moderators will all be paid a minimum of $1,000. The Verge reported that many moderators suffer from mental health issues from doing the job.

Two months into working from home, Twitter makes it permanent for some.

Idil Canal, the general manager of Max at AppLovin, joins How Games Make Money to talk about the opportunities still available in the mobile-gaming market.

A MOŻE KOLEKCJA POSTERÓW NASA NA ŚCIANĘ?

Astrography.com - unikalny sklep w którym (Adam Jesionkiewicz i ja) sprzedajemy wydruki o tematyce kosmicznej (jakości galeryjnej). Odkryj niesamowitą kolekcję plakatów zaprojektowanych przez ilustratorów NASA. Misją tej serii jest promocja kosmosu i nauki. Twórcy chcą, aby te projekty wisiały na Twojej ścianie, co jest zgodne z naszą misją w Astrografii!

All Good SA właśnie wystartował z ofertą akcji i kampanią crowdfundingową promowaną przez platformę Crowdway.pl. Jej cel to zebranie do 2 mln zł na rozwój w Polsce, Europie Środkowo-Wschodniej i Skandynawii.

Rozmowa z Krzysztofem Malińskim i Rafałem Kemnitzem z Insane Code o ich pracach nad 80's Overdrive na Nintendo Switch.

The scheme to pay wages of workers on leave because of coronavirus has been extended to the end of October.

To historia o tym, jak trudno jest przyjmować krytykę, gdy merytoryka miesza się z jej brakiem i sami mamy wątpliwości kogo słuchać.

Bitcoin's third halving, a once-every-four-years occurrence and the most anticipated event this year in the cryptocurrency industry, has finally happened.

Virtual dates are here to stay. That's according to European startups like Relate, Her, Feeld, Happn, Once, The Intro and Muzmatch.

The Tesla CEO confirmed his company is reopening its California car factory against Alameda County’s wishes, and says he’ll be on the production line this week. "If anyone is arrested, I ask that it only be me," he tweeted.

The company filed a lawsuit against a local California county where its factory is located over the weekend, hoping to restart its manufacturing.

Christopher Nolan’s new movie Tenet is scheduled to open on July 17th, and if it does, will mark a big move for Warner Bros. and other studios including Disney, Paramount, and Universal into whether or not a summer blockbuster season happens.

Rome's airport is the busiest in Italy, as well as the first in Europe to use thermal scanning AR helmets to check visitors for COVID-19 fever symptoms.

A deep-dive into the fastest growing content creator in the world.

The company’s independent oversight body will focus on challenging content issues, such as hate speech and harassment.

An overwhelming majority of Europeans support the introduction of universal basic income (UBI), a radical economic policy often described as utopian, a survey conducted by a German think tank has

The shutdowns aren’t what’s driving the worst unemployment crisis since the Great Depression.

Their net worth is rising at a time when millions and millions of people are finding themselves out of work.

Google has added a handful of new features to its AR-powered Google Lens tool, including a new function that lets you copy and paste handwritten notes from your mobile device to your computer. It’s handy if you’re surrounded by endless to-do lists and notes to self.

In an interview with WIRED, WoW game director Ion Hazzikostas reflects on the shifting culture of the landmark MMORPG.