- TECHNOFOBIA
- Posts
- Slack Story - Newsletter Artura Kurasińskiego
Slack Story - Newsletter Artura Kurasińskiego
Muszę się do czegoś publicznie przyznać. Uwielbiam Stewarta Butterfielda i jego historię. Jest w niej wszystko - młodzieńczy zapał, potężne życiowe zawirowania i zwycięstwo. A dokładnie dwa zwycięstwa.
Może to podobny wiek w jakim jesteśmy a może pasje i zainteresowania. Jednym słowem jestem totalnym psychofanem życia i kariery biznesowej Stewarta Butterfielda.
Butterfieldowi w 2000 roku w okresie bańki dotcomów udało się stworzyć (wraz ze swoim kolegą Jason Classon) startup Gradfinder.com i szybko go sprzedać. Zarobek nie było ogromny ale pozwolił im na kilka miesięcy życia bez konieczności martwienia się o wynagrodzenie. Butterfield niedługo potem wrócił do freelancerki związanej z webdesignem.
Ale Butterfieldowi marzyły się gry. Wraz ze swoją dziewczyną Catariną Fake (i kolegą z poprzedniego startupu Jasonem Classonem) założyli Ludicorp - firmę, która miała tworzyć gry online w trybie rozgrywki multiplayer. "Game Neverending" miała być ich pierwszą, wielką produkcją.
Niestety Butterfield ( jak i jego zespół) szybko się przekonali, że tworzenie gier to nie jest prosta i łatwa sprawa. Co i rusz rozbijali się o jakieś problemy i prace nie szły specjalnie do przodu. Mówiąc wprost - okazało się, że projekt stanął w miejscu.
Jednak w procesie tworzenia gry powstało kilka narzędzi - między innymi funkcja wymiany zdjęć między użytkownikami. Okazało się, że ta funkcja jest na tyle fajna, że zaczęło z niej korzystać wielu osób nie tylko w trakcie grania.
W 2004 roku nazwali swój nowy twór Flickr i jednocześnie doszli do wniosku, że czas skończyć z tworzeniem gier.
Flickr szybko stał się ikoną tzw "internetu 2.0" a pojawienie się serwisu do hostingu zdjęć zbiegło z rosnącą popularnością zdjęć cyfrowych i coraz bardziej nowoczesnymi telefonami komórkowym wyposażonymi w aparaty i szybki (jak na tamte czasy) internet.
Flickr stał sie najpopularniejszym serwisem do "wgrywania i oglądania zdjęć online" a ruch na nim wzrósł o 448% do prawie 3.5 milionów użytkowników w czasie 12 miesięcy.
Rok po starcie Flickr został przejęty za 30 mln dolarów przez Yahoo! - ówcześnie jeden z największych serwisów portali internetowych na świecie. Niestety Yahoo! to była klasyczna, toksyczna i źle zarządzana korporacja - tacy marzyciele i twórcy jak Butterfield dusili się w niej i byli ignorowani.
Po trzech latach kompromisów i wymuszonych ustępstw twórca Flickr złożył jedną z najsłynniejszych rezygnacji w historii startupów i finałowo uciekł z korpo kołowrotka.
So please accept my resignation, effective July 12. And I don’t need no fancy parties or gold watches (I still have the one from ’61 and ’76). I will be spending more time with my family, tending to my small but growing alpaca herd and of course getting back to working with tin, my first love.
Wydawało się, że Stewart Butterfield w końcu może przejść na emeryturę i zająć się swoim hobby. Dwa razy budował i sprzedawał firmy. Pracował w korporacji, której nienawidził i z której udało mu się dopiero po długim czasie uciec. To powinno wystarczyć każdemu.
Ale nie Stewartowi Butterfieldowi.
I zgadnijcie co postanowił zrobić. Tak! Stworzyć w końcu tę swoją ukochaną i wymarzoną grę.
Zebrał kilka osób z którymi pracował w Ludicorp po czym stworzył w roku 2009 nową spółkę Tiny Speck, która miała stworzyć Glitch - grę multiplayer (a jakże!) opartą o przeglądarkę internetową.
W grę władowano 17 milionów dolarów. Scenariusz sam Butterfield oceniał na mocno "pojechany i niszowy". Wokół gry powstała rzesza wyznawców. Gra rosła, zespół pracował ale okazało się, że nadal nikt nie wie czym ma być ten produkt. Przestał w to wierzyć sam założyciel, który po raz kolejny postanowił zastopować produkcję.
Stało się to po kilku latach kiedy okazało się, że jedno z narzędzi stworzone do komunikacji użytkowników wewnątrz gry było tak dobre, że wszyscy chcieli z niego mieć w swoich firmach. Określano go "IRC na sterydach" i w całej Dolinie Krzemowej startupy ustawiały się żeby móc z niego skorzystać.
Tak narodził się Slack - dziecko kolejnej biznesowej porażki Butterfielda na polu tworzenia gier. Kolejny "side project", który nie tyle pozwolił przejść założycielom Tiny Speck suchą nogą przez widmo bankructwa ale przyciągnął rzesze inwestorów taki jak Andreessen Horowitz i Kleiner Perkins.
Slack z dnia na dzień stał się fenomenem - najszybciej w historii rosnącą firmą, która w czasie krótszym niż 12 miesięcy zdołała osiągnąć wycenę 1 mld dolarów. Każdy zespół startupowy musiał pracować na Slacku. Nic innego nie było ani modniejsze, lepsze i cool.
Latem 2018 roku, Slack urósł do ponad 8 milionów aktywnych użytkowników dziennie, a nawet pojawiły się pogłoski, że Amazon chce go kupić. Slack zebrał ponad 1,5 miliarda dolarów od inwestorów, a w ostatniej rundzie finansowania osiągnął wycenę na poziomie 7 miliarda dolarów.
W 2019 roku Slack pojawił się na giełdzie. W pierwszym dniu notowań akcje Slacka wzrosły o prawie 50% a spółka uzyskała wartość 23 miliardów dolarów. Butterfield był w siódmym niebie.
1 grudnia 2020 Salesforce ogłosił, że za cenę 27,7 mld dolarów przejmuje całą spółkę. Marc Benioff CEO Salesforce tak określił to przejęcie:
“This is a match made in heaven. Together, Salesforce and Slack will shape the future of enterprise software and transform the way everyone works in the all-digital, work-from-anywhere world”
Można mówić, że Slack szczęśliwie uciekł spod rynkowego topora bo akcje spółki spadły o 40% od momentu debiutu giełdowego.
Że jeszcze moment i Microsoft (który chciał kupić Slacka za 8 mld $) by swoimi Teamsami rozjechał firmę Butterfielda jak czołg wjeżdżający w masło.
Że pomimo pandemii, który pozwoliła niektórym firmom jak Zoom osiągnąć astronomiczne wyniki a wartość Slacka nie tyle co nie rosła tylko malała.
Że moda na tego typu narzędzia przychodzi i odchodzi. Że Slacka zje niebawem Discord, który rośnie z ogromną prędkością.
To wszystko prawda.
Ja jednak patrzę na Stewarta Butterfielda i myślę sobie, że każdy z nas oddałby wszystko żeby mieć takie problemy jakie on ma teraz.
A na pewno ja.
Artur Kurasiński
PS Tutaj możesz wesprzeć mój newsletter. Wyceniłem koszt miesięcznego wsparcia (4 wydania) na 19 złotych. Jeśli uznasz, że to co pisze i wiedza jaką przekazuję ma dla Ciebie sens to zapraszam do wspierania.
WYWIAD Z TWÓRCĄ PIERWSZEJ POLSKIEJ GRY WIDEO
WYWIAD O AMERYCE, MEDIACH, BRONI I TRUMPIE
OD TERAZ TEN NEWSLETTER W POSTACI AUDIO!
Od dziś mój newsletter w postaci audio (tylko i wyłącznie) posłuchacie na Empik Go. Użyj kodu KURAS30 żeby przez (tak, zgadłeś!) trzydzieści dni korzystać z aplikacji za free.
Co zrobić żeby z niego skorzystać?
1. Wejdź na www.empik.com/gofree
2. Zaloguj/zarejestruj się
3. Podepnij kartę̨ płatniczą w celu weryfikacji (w okresie promocyjnym nie zostaniesz obciążony opłatami).
4. Pobierz aplikację Empik Go na swój smartfon i zaloguj się̨ za pomocą tych samych danych.
5. Użyj kodu KURAS30 (ważny do 31 grudnia 2020). Kod jest ważny tylko dla nowych użytkowników aplikacji, którzy jeszcze z niej nie korzystali. Kod pozwala na darmowe korzystanie z aplikacji przez 30 dni.
Do usłyszenia!
CO TERAZ CZYTAM?
W tej części newslettera dzielę się moimi aktualnymi lekturami. Wszystkie wymienione tutaj książki możecie zakupić w Empiku, który jest partnerem tej sekcji.
"Siódma funkcja języka" (Laurent Binet) - Filozoficzna bomba, semiologiczna petarda, językowy majstersztyk. Po prostu thriller intelektualny. Powieść spiskowa z wielkimi filozofami i semiologami w rolach głównych.
"Shitshow! Ameryka się sypie a oglądalność szybuje" (Charlie LeDuff) - Charlie LeDuff, ekscentryczny amerykański dziennikarz, wraz z ekipą telewizyjną rusza w podróż po Stanach Zjednoczonych, oddając głos tym, których na co dzień nikt nie chce słuchać. Biali mężczyźni ciężko pracujący przy wydobyciu ropy, meksykańscy imigranci docierający do USA wpław przez Rio Grande, czarnoskórzy mieszkańcy Baltimore i Detroit żyjący na marginesie społeczeństwa, samotne matki płacące krocie za wodę niezdatną do picia i wielu innych, których poza LeDuffem wysłuchała tylko urna wyborcza.
"Misja encyklopedia" (Arturo Perez-Reverte) - Hiszpania końca XVIII wieku. Dwóch akademików – bibliotekarz i admirał – wyrusza z Madrytu do Paryża z tajną misją. Ich cel: zdobyć egzemplarz słynnej francuskiej Encyklopedii. To dzieło, dla wielu wyklęte i heretyckie, potępione przez Kościół, zawiera wiedzę zarezerwowaną dla nielicznych i podważa dotychczasowy porządek świata. Awanturnicza eskapada pełna pojedynków, intryg i spisków zmienia się w walkę światła z ciemnością.
"Snajperzy. Antologia opowiadań" (Marek Czerwiński) - Książka zawiera zbiór wszystkich opowiadań o strzelcach wyborowych i snajperach Marka Czerwińskiego. Do tej pory były one zamieszczone w innych pozycjach książkowych (m.in. „Snajperzy. Wczoraj i dziś”, „Pojedynki snajperskie” czy „Czas snajperów”).
🔥 REKLAMA NA BLOGU I W NEWSLETTERZE 🔥
Wiele osób pyta się o możliwość zareklamowania swojego biznesu czy usługi w tym newsletterze albo na blogu. Więc jeśli chcesz zamieścić reklamę w tym newsletterze i dotrzeć do bardzo wartościowej grupy odbiorców to zapraszam! Cena: 850 zł netto (4 edycje, jeden pełen miesiąc).
O tym newsletterze: najpopularniejszy newsletter technologiczny w Polsce. Stworzyłem już 209 wydań przez 4 lata. Obecnie subskrybuje go 5883 osób (głównie menadżerowie, prezesi i osoby odpowiedzialne za zarządzenie w firmach i startupach).
Format reklamy: tytuł, wstęp + grafika z linkiem (tutaj zobacz przykład).
Blog - zapraszam po szczegóły tutaj. Polecam ofertę zamieszczenia artykułu w cyklu “Biznes Hackers” (zobacz przykład tutaj) za 2000 zł netto
Napisz do mnie i ustalimy szczegóły: [email protected]
CHCESZ IDEALNY PREZENT NA GWIAZDKĘ?
Od tego komiksu wszystko się zaczęło - dzieciaki i rodzice pokochali przygody Róży i jej zmagania z technologią. Samochody autonomiczne, tworzenie gier komputerowych, serwisy społecznościowe i co najważniejsze: 10 lekcji programowania w Scratchu - rozrywka i nauka w jednym!
136 stron wspaniałych przygód i treści naukowych! Ten komiks edukacyjny był bestsellerem w 2019 roku a teraz powraca - prawdopodobnie możesz go kupić tylko w tym jednym moim sklepie!
Szukasz prezentu na urodziny a może już na Gwiazdkę? Nie wahaj się i kup przygody Róży w postaci najlepszego polskiego edukomiksu!
WANTED: PRELEGENCI NA MTC2021 POSZUKIWANI!
Mobile Trends Conference 2021 to 10. edycja największej w Polsce cyklicznej konferencji poświęconej nowym technologiom, projektowaniu aplikacji, designowi, UX, UI, trendom oraz marketingowi w branży mobile.
Już teraz weź udział w Call For Papers. Na Twoje zgłoszenie czekamy do 29 stycznia 2021 roku. Pamiętaj, że im szybciej prześlesz zgłoszenie, tym większe będą Twoje szanse! Nie zwlekaj, uzupełnij formularz już dziś i spraw, aby to Twoje nazwisko gościło w programie jubileuszowej 10. edycji Mobile Trends Conference. Wyślij zgłoszenie na www.2021.mobiletrends.pl/cfp
Nie jesteśmy skazani na śledzącą reklamę. Nowy raport Panoptykonu | Fundacja Panoptykon — panoptykon.org
Dominujący obecnie w sieci model reklamy dobieranej na podstawie informacji gromadzonych na każdym kroku o każdym użytkowniku i każdej użytkowniczce jest opłacalny, ale tylko dla wielkich platform internetowych, brokerów danych i pośredników reklamowych. Tracą na nim użytkownicy, twórcy, wydawcy treści online, nawet reklamodawcy. Tymczasem alternatywy, takie jak reklama
Apple releases its ‘Best of 2020’ App Store winners and most downloaded apps of the year – TechCrunch — techcrunch.com
Apple today released its highly anticipated annual list of the best apps and games of 2020. As in previous years, App Store editors selected the winners based on factors like the app’s quality, creative design, usability and use of Apple technology, among other things. The “Best of 2020” winners this year include a number of […]
Google illegally spied on workers before firing them, US labor board alleges - The Verge — www.theverge.com
Laurence Berland and Kathryn Spiers were fired in the wake of employee organizing efforts.
5G: China will account for nearly 80 per cent of global subscriptions by end-2020, Ericsson says | South China Morning Post — www.scmp.com
More than 1 billion people will have access to 5G coverage by this year, Swedish telecommunications equipment maker Ericsson in a report.
Snuggle up with these 2019 books on the so-called language of God, dirty drugmakers, and the future of food and booze.
YouTuber Simone Giertz gave up wildly popular but barely functioning machines and confronted her fears of imperfection (while facing her own mortality and making an awesome Truckla EV).
Mapy Google już dawno przestały być tylko i wyłącznie elektroniczną wersją atlasu geograficznego. Google sukcesywnie poszerza paletę możliwości usługi, która bez wątpienia dokonała rewolucji w naszym codziennym przemieszczaniu się oraz podróżowaniu w najdalsze zakątki świata.
US Lawmakers Introduce Bill That Would Require Stablecoin Issuers to Obtain Bank Charters — www.coindesk.com
A new bill would require stablecoin issuers to secure banking charters and either maintain full reserves or gain FDIC cover for its tokens.
Stripe’s announcement of Treasury — banking-as-a-service — manifests the breadth of the company’s ambition.
Facebook's global payments-and-messaging effort is finally starting to catch up with WeChat.
How the Slack/Salesforce deal stacks up to history's other Big Tech acquisitions | Fortune — fortune.com
To put the deal in perspective, it helps to look backwards.
In 2018, Netflix created an interactive experience called Black Mirror: Bandersnatch. Netflix subsequently won an Emmy for the Charlie Brooker film, but also got sued by the childrens' book publisher that owns the trademark to "Choose Your Own Adventure."
Teen banking service Step raises $50M, adds TikTok star Charli D’Amelio to investor list – TechCrunch — techcrunch.com
Step, a mobile banking service aimed at teens, announced this morning it has raised $50 million in Series B funding after growing to over 500,000 users only two months after its official launch. The round was led by Coatue, with returning investors from Stripe, Crosslink Capital, Collaborative Fund and Will Smith’s Dreamers VC. The startup […]
The tech giant is in exclusive talks to purchase the last large, independent podcaster on the market, according to people familiar with the matter, as it pushes further into the growing audio sector.
Europe's Rosalind Franklin ExoMars rover has a younger 'sibling' – ExoMy. The blueprints and software for this mini-version of the full-size Mars explorer are available for free so that anyone can 3-D print, assemble and program their own ExoMy.
Samsung Electronics Co Ltd may discontinue its premium Galaxy Note phone next year, sources with knowledge of the matter said, a move that would reflect the sharp drop in demand for high-end smartphones due to the coronavirus pandemic.
Elon Musk wants Tesla to focus on profits or warns that TSLA will fall like ‘soufflé under a sledgehammer’ — electrek.co
In a new email to Tesla employees, CEO Elon Musk says that he wants the automaker to focus on profits and cost-saving.
ContextLogic Inc., the parent company to mobile e-commerce platform Wish, has filed for an initial public offering amid a massive shift to online shopping...
Salesforce, the CRM powerhouse that recently surpassed $20 billion in annual revenue, announced today it is wading deeper into enterprise social by acquiring Slack in a $27.7 billion megadeal. Rumors of a pending deal surfaced last week, causing Slack’s stock price to spike. Salesforce co-founder and CEO Marc Benioff didn’t mince words on his latest […]
Nearly $1 billion in fresh capital has been committed in 2020 to firms looking to acquire Amazon sellers and brands. The market had a breakout year because of three factors: the pandemic accelerating spending on Amazon, Thrasio raising hundreds of millions of dollars, and Anker, an Amazon-native brand, going public.
This year’s lockdowns triggered a huge spike in online sales of every kind,
but where would that stabilise? Once things started to calm down, where
would the new level be set? We’re now starting to see - over 20% of US
retail sales are now online and in the UK, ecommerce is now 40% of retail
sales excluding groceries.
How sports, music and exhibitions are managing in a time of social distancing
In the past decade, celebrity interest and investment in tech companies has significantly increased. But not all celebrity investments are created equally. Some investors, like Ashton Kutcher, have prioritized the VC pursuits. Some have invested casually without getting overly involved. Others have used their considerable platforms to market their portfolio to varying degrees of success. […]
Amazon, Apple stay away from new French initiative to set principles for Big Tech | Reuters — www.reuters.com
U.S. tech giants Amazon and Apple have not signed up to a new French initiative to get global tech companies to publicly commit to principles including paying their fair share of taxes, government officials said on Monday.
‘It will change everything’: DeepMind’s AI makes gigantic leap in solving protein structures — www.nature.com
Google’s deep-learning program for determining the 3D shapes of proteins stands to transform biology, say scientists.
In a major scientific advance, the latest version of our AI system AlphaFold has been recognised as a solution to the protein folding problem by the organisers of the biennial Critical Assessment of protein Structure Prediction (CASP).
This new VR workplace simulator helps you prepare for the most awkward office encounters | Fortune — fortune.com
Customers refusing to wear a mask? Coworkers trading microagressions? Simulations from startup Mursion helps employees train for the talks nobody wants to have.
This infographic visualizes 50 years of gaming history, from the first wave of arcades and home consoles to a tsunami of mobile gaming.
Instead of optimizing work, technology has created a nonstop barrage of notifications and interactions. Six months into a pandemic, it's worse than ever.
This infographic visualizes 50 years of gaming history, from the first wave of arcades and home consoles to a tsunami of mobile gaming.
Republicans are flooding the Georgia runoffs with millions of dollars in digital dark ads - Protocol — www.protocol.com
Facebook and Google's political ad ban has pushed all digital spending for the Georgia runoffs onto platforms that offer no transparency at all.
Many Americans’ feeds are nightmares. I know because I spent weeks living inside two of them.
Dołożycie do czynszu? Zafundujecie terapię? Ludzie pracujący zdalnie, których szefom się wydaje, że są do dyspozycji 24 godziny na dobę, zadają niewygodne pytania.https://mamstartup.pl/z-biegiem-czasu-stres-u-przedsiebiorcy-nie-mija-ale-sie-zmienia-dobrze-by-motywowal-rafal-han-silvair
A conflict with the unions could be a stumbling block for Elon Musk in his mission to make 500,000 electric vehicles a year in his Berlin gigafactory.
Facebook Inc. will be making payouts to only about a quarter of the 6 million Illinois residents eligible for the biggest consumer privacy settlement in U.S. history.
Even the worst-run startup can beat competitors if investors prop it up. The V.C. firm Benchmark helped enable WeWork to make one wild mistake after another—hoping that its gamble would pay off before disaster struck.
I saw this tweet in my feed yesterday and read the New Yorker piece when I woke up this morning: Here’s what I think. There is more truth to that article than anyone in the venture capital industry wants to admit. The idea that capital alone can create a strong company is a flawed idea […]
Shadowlands, a new expansion of World of Warcraft, was crafted by workers in pandemic lockdown. Here's how Blizzard made it happen.