- TECHNOFOBIA
- Posts
- Świat po epidemii - Newsletter Artura Kurasińskiego
Świat po epidemii - Newsletter Artura Kurasińskiego
W październiku 1347 r., do portu w Messynie na Sycylii dobiły genueńskie galery, na których pokładach znajdowały się osoby zarażone dżuma dymieniczną wywołaną przez bakterie (pałeczki) Yersinia a przez ówczesnych określaną jak Czarna Śmierć.
Zapoczątkowało to epidemię w wyniku której do 1352 roku w Europie zmarło od 30 do 60 procent jej mieszkańców (niektóre źródła mówią o nawet o 25 milionów ofiar).
Na całym świecie Czarna Śmierć odpowiedzialna była za zgon 100 mln ludzi. Musiało minąć około 150 lat zanim populacja na kontynencie europejskim powróciła do stanu z początku XIV wieku (!)
Giovanni Bocaccio, twórca słynnego "Dekameronu" (który powstał w czasie gdy autor wraz z grupą przyjaciół uciekając przed dżumą schronił się pod Florencją) tak w nim opisywał przypadki dżumy:
"W pachwinach i pod pachą pojawiały się nabrzmienia, przyjmujące kształt jabłka i zwane przez ludzi szyszkami. Wkrótce te śmiertelne opuchliny pojawiały się i na innych częściach ciała; od tej chwili zmieniał się charakter choroby: na rękach, biodrach i indziej występowały czarne albo sine plamy; u jednych były one wielkie i rzadkie, u drugich skupione i drobne".
Czarna dżuma. Epidemia. Śmierć. Choroba wywołana przez bakterie przenoszona łatwo i szybko dzięki szlakom handlowym i statkom. Przenosiła się z Chin poprzez Ameryką Północną i Łacińską aż do Europy. Nie szczędziła nikogo i niczego. Ginęły całe wsie i miasta a trupów nie miał kto chować.
Skutki były straszne - na skutek zmniejszenia ilości ludzi pracujących w rzemiośle i handlu upadały całe miasta, spadek produkcji żywności doprowadził do wzrostu cen żywności i inflacji.
"W książce „Strach w kulturze Zachodu” Jean Delumeau pisał, że endemiczny charakter zarazy (która powracała co 6-12 lat) powodował, że ludność Europy przez wiele lat ulegała zbiorowej panice. Nadejście dżumy wiązało się z nowym, gwałtownym rodzajem zejścia ze świata doczesnego. Zmiany w mentalności oddziaływały na sferę kultury – np. w sztuce i literaturze dominować zaczęły makabryczne wątki i motyw „tańca śmierci” (danse macabre)."
Olbrzymie straty poniósł Kościół Katolicki. Wszystkie te zmiany w konsekwencji doprowadziły do upadku w Europie systemu feudalnego oraz reorganizacji struktury społecznej Europy.
673 lata później możemy być spokojni - epidemia a nawet pandemia wirusa 2019-nCoV nie ma szans żeby osiągnąć taką skalę. Jesteśmy uzbrojeni w wiedzę, naukę, metody zapobiegania takim wydarzeniom i mamy doświadczenie a zaraz zapewne w lek. To powinno być dla nas pocieszeniem.
Oczywiście wiele czasu musi upłynąć zanim odtrąbimy zwycięstwo. Bill Gates uważa, że wirus 2019-nCoV nadal jest bardzo groźny i w dodatku epidemią występującą raz na stulecie - wtóruje mu "The Economist", który podkreśla, że jeszcze dużo przed nami i wiele będziemy musieli się nauczyć o wirusie, niemniej to co już wiemy jest bardzo niepokojące
Officials will have to act when they do not have all the facts, because much about the virus is unknown. A broad guess is that 25-70% of the population of any infected country may catch the disease. China’s experience suggests that, of the cases that are detected, roughly 80% will be mild, 15% will need treatment in hospital and 5% will require intensive care. Experts say that the virus may be five to ten times as lethal as seasonal flu, which, with a fatality rate of 0.1%, kills 60,000 Americans in a bad year. Across the world, the death toll could be in the millions.
Natomiast już dziś możemy się próbować zastanowić jakie globalne skutki może spowodować koronawirus kiedy przestanie być już zagrożeniem?
Jakie piętno wywrze ta epidemia na globalnej gospodarce i nawykach konsumentów. W kilku punktach poniżej staram się naświetlić moje propozycje takich zmian:
1. Szybsze rozwiązywani problemów i i lepsza współpraca między naukowcami z różnych stron świata.
Chińscy naukowcy w kilka dni po wybuchu epidemii zsekwencjonowali wirusa 2019-nCoV a wstępne dane dotyczące genomu były dostępne online.
Lauren Gardner, profesor inżynierii lądowej w Johns Hopkins i dyrektor Centrum Nauki i Inżynierii Systemów uruchomiła mapę rozprzestrzeniania się 2019-nCoV sw czasie rzeczywistym.
Stworzono ogólnodostępny katalog 5000+ opracowań naukowych na temat koronaawirusa, do którego każdy może mieć dostęp za darmo: "Jest to nielegalne, ale jest to również imperatyw moralny. Ciekawy kontrast: duża liczba krytycznych badań nad Ebolą była niedostępna w czasie epidemii, a nawet dziś pobranie jednej pracy może kosztować 45 dolarów co jest wysoką ceną dla pracownika służby zdrowia na przykład w Liberii. Szereg dużych wydawnictw naukowych, w tym Elsevier, Wiley i Springer Nature, usunęło swoje paywalle do najnowszych badań związanych z 2019-nCoV
2. Włączenie w proces rozwiązywania problemu i szukania leku sztucznej inteligencji.
Wystarczy przeczytać nagłówki tych newsów żeby zrozumieć, że AI będzie miał ogromne pole do popisu przy każdej kolejnej epidemii. Taki kryzys to raj dla zbieraczy informacji i możliwość wykazania jak bardzo zaawansowane są ich rozwiązania.
“Alibaba’s new AI system can detect coronavirus in seconds with 96% accuracy” [TNW]
“From robots to AI drugs, here are six tech startups fighting coronavirus” [Sifted]
“AI could be our best hope in fighting the next coronavirus” [Telegraph]
“How Coronavirus-Affected Regions Are Using AI to Combat Outbreak” [Analytics Insight]
“Can Artificial Intelligence Prevent Coronavirus From Spreading?” [CIO Review]
“Coronavirus: Can AI (Artificial Intelligence) Make A Difference?” [Forbes]
“Coronavirus: Can AI Be A Cure?” [IBT]
Z drugiej strony sama wiara w cudowność AI nas przed niczym nie uchroni. To co może nam pomóc to dobry, powszechnie dostępna opieka zdrowotnej, procedury oraz stosowanie podstaw higieny (mycia rąk!) i zdrowy rozsądek.
3. Cyfrowa kwarantanna
Szczególnie to jest widoczne w Chinach gdzie rząd ma absolutną kontrolę nad środkami masowego przekazu i Internetem. Usuwano niewygodne dla rządu nagrania pokazujące chaos, kasowano wypowiedzi ludzi, którzy byli siłą przemieszczani do obozów dla ludzi chorych.
4. Zdalna praca, spotkania, rekrutacja...
W obliczu zagrożenia wynikającego z kontaktem z drugim człowiekiem ogromna część korporacji zabroniła swoim pracownikom podróżowania oraz wprowadziła telepracę. Spowodowało to zmniejszenie zapotrzebowania na dojazdy oraz konieczność pracy w domu. Pracownicy zobaczyli ile czasu marnowali w korkach, jak wygodnie im się pracuje w domowym zaciszu a pracodawcy przestali się bać braku kontroli nad pracownikami. Pytanie czy to będzie tylko trend przejściowy?
A na pracy zdalnej niektórzy zarobili całkiem dużo. Przez konieczność pracy zdalnej firma Zoom tylko na początku 2020 roku firma odnotowała 2,22 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. Firma usunęła 40-minutowy limit na spotkania więcej niż dwóch osób dla darmowych użytkowników w Chinach. Akcje Zoom wzrosły o 40% w lutym.
5. Imprezy masowe
Jedną z pierwszych ofiar wirusa były największe na świecie konferencja dotycząca zagadnień mobilnych w Barcelonie. W Polsce wojewoda zamknął Intel Extreme Masters 2020 dla publiczności a poza naszymi granicami w ostatnich dniach dowiadywaliśmy się co dnia, że któryś z organizatorów właśnie ogłosił, że impreza się nie odbędzie. Powstała nawet specjalna strona na której można to sprawdzić.
Czy w związku z tym nadchodzi era live streamingów, uczestnictwa wirtualnego awatarów na scenie i VR? I tak i nie - ogromnie ważnym elementem takiej formy rozrywki jest fizyczna obecność i uczestniczenie.
6. E-commerce i technologia
Kryzysowi wywołanemu przez SARS w 2002 r. przypisuje się moc sprawczą w pobudzeniu chińskiego przemysłu handlu elektronicznego. Tak samo będzie teraz. Już mówi się o niebywałym wzroście e-commerce w Chinach (a wręcz o utrzymywaniu przy życiu klientów). Dzięki QR kodom, mobile i aplikacjom uwięzieni w domach Chińczycy mogli kupować jedzenie, leki i pracować.
7. Turystyka i podróżowanie
6 tysięcy turystów uwięzionych na wycieczkowcu Costa Esmeralda z powodu podejrzeń o zarażanie koronawirusem na pewno szybko nie wróci do tej formy podróżowania. I nie powinniśmy zbytnio płakać po tej formie spędzania czasu (która jest jedną z najbardziej szkodliwych dla naszego przegrzanego klimatu). Tak samo ja po tanich lotach czy masowych wycieczkach do rezerwatów przyrody czy "cudów świata".
8. Produkcja przemysłowa
To jest coś z czego cała globalna gospodarka będzie otrząsywała się latami. Już 60 % producentów z USA odczuwa skutki oddziaływania koronawirusa na gospodarkę, a 34% spodziewa się, że w wyniku tego ich działalność znacząco spadnie. Jedna piąta badanych firm posiada zakłady produkcyjne w Chinach. Dla wielu z nich największym zmartwieniem jest niepewność co do rozwoju epidemii lub czasu jej trwania, co utrudnia im planowanie przyszłych decyzji biznesowych.
SARS-CoV-2 ustanowił nowy rekord w całkowitej ilości globalnego nieaktywnego tonażu kontenerów. Wynika to częściowo ze wzrostu flot bo aż 8,8% światowej floty jest obecnie bezczynna, w porównaniu z 11,7% w 2009 r. w czasie kryzysu finansowego. Wpływ ten będzie odczuwalny na całym świecie w nadchodzących miesiącach, ponieważ przekłada się on na poważne niedobory podaży.
9. Klimat
Wiemy już co trzeba zrobić żeby szybko przeciwdziałać globalnemu ociepleniu - po prostu trzeba wyłączyć fabryki, spowodować żeby ludzie nie korzystali z samolotów i samochodów. To są wnioski z dwóch ostatnich miesięcy. Ilość dwutlenku azotu (NO2) w powietrzu uległa olbrzymiemu spadkowi w całych Chinach. Ilość dwutlenku węgla w Chinach zmniejszyła się o 25%. Tutaj można zobaczyć to na zdjęciach. Nie ma natomiast wątpliwości, że nie tylko w Chinach sytuacja wróci do normy kiedy fabryki ponownie się otworzą i trzeba będzie nadgonić stracony czas...
10. Ekonomia
Koszty ekonomiczne SARS-CoV-2 będą ogromne. Prognozuje się, że wzrost gospodarczy w Chinach spadnie do 3,5 procent, a rynki akcji na całym świecie gwałtownie spadną, gdy skala kryzysu stanie się jasna. Wpływ na globalne łańcuchy dostaw będzie prawdopodobnie odbijał się szerokim echem przez wiele miesięcy. Niektórzy wieszczą załamanie rynków i globalny kryzys.
Zapewne jednym z podstawowych zmian będzie szybsze przenoszenie fabryk z Chin w inne rejony świata. Apple będzie jedną z pierwszych firm, która wyciągnie lekcje z obecnej epidemii. Można podejrzewać, że patrząc na korporacyjne sprawozdania za 2020 ten rok będzie przełomem w myśleniu o globalizacji dla wielu firm. Chyba jednak wyjdzie z podliczenia zysków i strat, że więcej zagrożeń i ryzyk stwarza produkcja w odległym kraju jak Chiny. Donald Trump będzie triumfował i jemu akurat koronawirus może przynieść reelekcję.
11. Nowe, stare rządy
Czy państwa autokratyczne, takie jak Chiny, są lepiej przygotowane niż ich bardziej demokratyczne odpowiedniki do reagowania na wybuchy chorób? 31 grudnia 2019 r. Chiny powiadomiły WHO o wybuchu zapalenia płuc o nieznanej przyczynie w mieście Wuhan w prowincji Hubei. Epidemia szybko się rozprzestrzeniła, a przypadki nowego koronaawirusa (2019-nCoV) potwierdziły się w całych Chinach oraz w innych częściach Azji, Europy, Ameryki Północnej i Australii. Zdecydowana reakcja chińskiego rządu spotkała się z uznaniem światowych urzędników służby zdrowia. Naukowcy i liderzy w dziedzinie zdrowia od dawna dyskutowali o tym, czy demokracja poprawia się, utrudnia, czy też jest nieistotna dla zdrowia publicznego. Czy jest to sygnał autorytarnej przewagi w walce z epidemiami?
To jest bardzo ciekawe pytanie. Wydaje się, że stopień reakcji i powodzenia chińskich metod zapobiegania epidemii zdały rezultaty właśnie dzięki kontroli i rządom silnej ręki. Kontrola nad aplikacjami, mediami, relokacja chorych, planowanie centralne, objęcie kwarantanną milionów mieszkańców zadziałały.
Z drugiej strony pojawiają się głosy, że to właśnie przez brak demokracji komunistyczne władze Chin dowiedziały się o realnym zagrożeniu koronawirusem tak późno. I tym samym ustrój demokratyczny radzi sobie lepiej z walką z tego typu wyzwaniami jak epidemia ponieważ bazuje na zaufaniu społecznym.
Czy to oznacza, że zachodnie demokracja dostały wyraźny i jasny sygnał "bądźcie jak my, będziecie lepiej radzili sobie z kryzysami?". Pewnie można to tak odczytać ale patrząc po trwających od miesięcy krwawych demonstracjach w Hong Kongu można również powątpiewać co do możliwości systemów autorytarnych.
Niemniej w erze post pandemicznej będziemy widzieli coraz więcej przypadków używania technologii (np. skanowania twarzy) w celach "walki z...".
Świat po 2019-nCoV się zmieni. Pytanie tylko czy w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Artur Kurasiński
Szukamy Customer Success Managera/ki!
Potrafisz budować relacje z klientami oraz wiesz jak pomóc im przekuć pomysł i strategię w proaktywne działanie? Teraz masz szansę wykorzystać te umiejętności jako Customer Success Manager w Monterail.
Szukamy osoby z doświadczeniem w pracy z klientami w branży technologicznej, wspieraniu ich w procesie tworzenia produktu, koordynowaniu negocjacji i ofert oraz określaniu zakresu projektu.
To praca dla Ciebie jeśli potrafisz prawdziwie słuchać klientów, budować długotrwałe relacje oraz pomagać im rozpoznawać i definiować potrzeby.
Ze względu na rynek, w którym działamy, konieczna jest biegła znajomość języka angielskiego.
Hello DevOps Engineers! New job is calling!
Work with professionals for leading IT company on various projects. We are looking for an experienced DevOps Engineers, familiar with designing and development of tools automating. Working with us, you will have a great opportunity to work on innovative projects for clients all around the world.
Location: Warsaw
Salary: 700 PLN MD
Dołącz do inwestorów z całego świata!
Jak wybrać startupy z najlepszym potencjałem – o tym będziemy pisać w najbliższych tygodniach.
Jesteśmy platformą crowdfundingu udziałowego z bazą 250.000 zarejestrowanych inwestorów ze 110 krajów, którzy łącznie zainwestowali w spółki ponad 64 milionów EUR.
Wspieramy przedsiębiorców z Polski, aby mogli rozwijać swoją działalność na rynkach międzynarodowych.
Jeżeli szukasz ciekawych projektów inwestycyjnych albo budujesz swój portfel składający się z kilkunastu mniejszych projektów, to koniecznie zajrzyj na stronę FundedByMe.com
Jak P&G chce zachęcić polskie startupy do współpracy?
Ten startup z Polski już namieszał na rynku muzyki!
Wywiad z Maciejej Mazurem z PSPA
Although the public part of the worldwide experiment is coming to an end this month, the world’s greatest extraterrestrial hunt is far from finished.
CEO Jack Dorsey faces a challenge from investors who are likely frustrated by Twitter's conservative product development strategy and part-time leadership.
An hour's drive from Wichita, Kansas, in a little town called Potwin, there is a 360-acre piece of land with a very big problem.
The bullish AR, voice & chatbot predictions that didn't come to pass by 2020: stats – Econsultancy — econsultancy.com
Both New York City and San Francisco have banned private vehicles on major city streets recently, continuing a trend of car bans in cities.
STARTUPY, MEDIA I PR -AULA POLSKA 12 MARCA!
Jak wygląda praca redakcji? Jak budować PR swojej firmy? Jak firmy PR współpracują ze startupami? O czym trzeba wiedzieć, ile to kosztuje i na jakie efekty można liczyć? Czy robić PR wewnątrz swojej organizacji czy płacić za to i zaprosić do współpracy agencję? Czy robienie PR przez szefa spółki to dobry pomysł i czy każdy to może robić?
YC just published a 70-page Series A guide so founders don’t tank their own prospects – TechCrunch — techcrunch.com
This morning, Y Combinator is publishing a 70-page Series A guide based on its work with 190 YC companies over the last couple of years. It’s part of an initiative launched in 2018 to help these alums understand how Series A rounds work — and how to make them work to their advantage. The program […]
WARSZTATY TWORZENIA PODCASTÓW
Zbieram chętnych na komercyjne warsztaty (750 zł netto) z tworzenia podcastów. Chcesz robić podcast w korpo, startupie? Chcesz na tym zarabiać, nauczyć się czegoś o tym rynku albo sprzedawać reklamę? Znajdź czas na 8-mio godzinne spotkanie z mega fachowcami: Karolem Stryją i Markiem Rakiem. Lokalizacja: Warszawa. Termin koniec marca.
Zainteresowanych zapraszam do zgłoszeń - wyślij mi maila na: [email protected] >>
Star Wars and Knives Out director Rian Johnson explains why you should rule out a character as a suspect, if you've seen them holding an iPhone.
ARK expects that a handful of autonomous ridehailing platforms will enjoy natural geographic monopolies and profit handsomely.
All informations about „Zalando Announces “Pre-Owned” Category“ at Zalando Corporate ✓ Current information about Zalando SE
The Citroën Ami is a new take on urban mobility. It’s electric, cheap and doesn’t require a license. In short, it’s less of a car and more of an electric scooter with two seats, doors and a heater. Jokes aside, the Citroën Ami could be a glimpse at the future of mobility. The innovation isn’t […]
The membership program will feature unlimited grocery deliveries, and perhaps other perks like discounts on gas and prescription drugs.
Fiasko aplikacji do prawyborów w Iowa pokazuje, jak wątpliwy jest sens głosowania przez Internet. Badania nie dowodzą, że wybory online prowadzą do wzrostu frekwencji, a przynoszą ryzyko utraty społecznego zaufania i bezpieczeństwa proces.
Banknotes may be spreading the new coronavirus so people should try to use contactless payments instead, the World Health Organization has said.
Chinese cybersecurity company accuses CIA of 11-year-long hacking campaign - Reuters — www.reuters.com
Chinese anti virus firm Qihoo 360 said CIA hackers have spent more than a decade breaking into the Chinese airline industry and other targets, a blunt allegation of American espionage from a Beijing-based firm.
A bipartisan trio of U.S. senators pushed again for answers on Google’s controversial “Project Nightingale,” saying the search giant evaded requests for details on its far-reaching data tie-up with health giant Ascension.
Silicon Valley Leaders’ Plea to Democrats: Anyone but Sanders - The New York Times — www.nytimes.com
Their tech employees are a different story.
Nowy raport Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej wskazuje, że chińscy dostawcy Apple’a i innych firm wykorzystują do pracy tysiące wysiedlonych Ujgurów.
If I told you about a piece of consumer electronics technology that: A billion+ people own and use every dayHas changed those people and their world in some pretty radical and consequential waysGets more important every year, but not much attention - and the little attention we give it is mostly a sideshow that misses…
Warnings about job-stealing robots miss the other automation crisis: in warehouses, call centers, and other sectors, intelligent machines are managing humans, and they’re making work more stressful, grueling, and dangerous.
Chinese nationals helped North Korea launder stolen cryptocurrency, US officials say - The Verge — www.theverge.com
North Korean hackers stole $250 million worth of cryptocurrency and two Chinese nationals helped them launder $100 million of it, according to the US Department of Justice. The Treasury Department says the pair are tied to a North Korean crypto hacking group.
Waymo raises $2.25 billion to scale up autonomous vehicles operations | VentureBeat — venturebeat.com
Alphabet's Waymo announced that it's raised $2.25 billion from investors including Andreessen Horowitz as it aims to scale up its autonomous car business.
Roblox raises $150M Series G, led by Andreessen Horowitz, now valued at $4B – TechCrunch — techcrunch.com
Online gaming platform Roblox, now home to 115 million largely Gen Z players per month, announced today it has raised $150 million in Series G funding, led by Andreessen Horowitz’s late-stage venture fund. The company will also open a tender offer for up to $350 million of common and preferred shares, it says. The company […]
A social network populated entirely by adoring bots aims to mimic the experience of being a celebrity online—trolls not included.
Sołowow, Solorz i Starak, czyli najbogatsi wśród Polaków. Producenci gier wideo gonią krezusów — www.stockwatch.pl
W tegorocznym zestawieniu Forbesa znalazło się aż 56 miliarderów. To nowy rekord w historii rankingu. Łącznie majątek całej setki opiewa na ponad 176 mld zł (+15,7 proc.).
Apple to pay up to $500 million to settle U.S. lawsuit over slow iPhones - Reuters — www.reuters.com
Apple Inc has agreed to pay up to $500 million to settle litigation accusing it of quietly slowing down older iPhones as it launched new models, to induce owners to buy replacement phones or batteries.
Uber and Lyft generate 70 percent more pollution than trips they displace: study - The Verge — www.theverge.com
Ride-hailing companies are responsible for nearly 70 percent more carbon pollution than trips they displace, like mass transit, biking, and walking, a study by the Union of Concerned Scientists concludes. The group recommends a more concerted effort to electrify ride-hailing fleets and promote shared rides.
The retail giant says it penalizes sellers who violate its policies, but some merchants say enforcement seems haphazard.
After decades of fan petitions and dreams, it’s clear that video game
publishers, Hollywood, and general audiences are finally ready for gaming
IP to be adapted to film and TV. Why now and what does this mean?
They scored $80 million by tricking a network into routing funds to Sri Lanka and the Philippines and then using a "money mule" to pick up the cash.
China’s E-Learning Leaders Add $3.2 Billion As Coronavirus Fears Drive Students Online — www.forbes.com
With the opening of schools pushed back and extracurricular activities suspended to contain the spread of the virus, tens of millions of students have been told to go online to study.
About two out of every three North American manufacturing companies - or 60% - reveal that they are already feeling the disruptions caused by the recent coronavirus outbreak on their production facilities and supply chains.
With some delay, the Disengagement Report 2019 for California was published today. This report is an annual survey that the California Department of Motor Vehicles (DMV) requires all companies licensed to test autonomous cars on California's public roads to submit to the DMV. The report must include the number and specifics of the test vehicles…
The coronavirus is the first true social-media “infodemic” - MIT Technology Review — www.technologyreview.com
Social media has zipped information and misinformation around the world at unprecedented speeds, fueling panic, racism … and hope.