- TECHNOFOBIA
- Posts
- A więc wojna USA z Chinami! Artura Kurasińskiego Newsletter
A więc wojna USA z Chinami! Artura Kurasińskiego Newsletter
Oficjalnie Google zawiesił świadczenie usług związanych z systemem operacyjnym Android dla Huawei - drugiego największego producenta smartfonów na świecie na czas nieokreślony. W przyszłości będziemy to określali jako początek "technologicznej zimnej wojny".
Stało się to w wyniku dekretu wydanego przez Prezydenta Trumpa jak można się domyśleć będącego kolejnym etapem wojny handlowej z Chinami. Huawei (i jej 68 filii) została wpisana na specjalną listę firm z którymi amerykańskie firmy takie jak Qualcomm, Intel, and Google nie mogą handlować bez specjalnej zgody amerykańskiego rządu.
Oprócz Google i jego Androida Huawei nie będzie mógł liczyć na współpracę z Intelem, Qualcommem czy Broadcomem czyli wiodącymi na świecie producentami mikroprocesorów.
Co oznacza decyzja Google dla posiadaczy telefonów Huawei? Oznaczą, że jego posiadacz nie przestanie już teraz korzystać z systemu Android ale zostaje pozbawiony jego kolejnych wersji. Co w rezultacie dla użytkowników poza Chinami powoduje, że telefon jest w praktyce mało użyteczny.
Huawei informował kilka razy w przeszłości, że pracuje nad własnym systemem operacyjnym dla smartfonów - odcięcie go od Androida pokaże na jakim etapie gotowości ten system się znajduje.
Czy to koniec działań przeciwko chińskiej spółce? Pamiętajmy, że każda firma z USA - (np. Slack, Skype, Twitter) jest w stanie pozbawić dostępu do swoich aplikacji i aktualizacji oprogramowania już zainstalowanego i znajdującego się na telefonach Huawei (i dowolnego innego producenta).
Jaki efekt dla Huawei będzie miało odcięcie od rynków poza Chinami? Na pewno przyspieszy ich prace nad własnym systemem operacyjnym, mikroprocesorów, technologię półprzewodników i cały ekosystemem. Doprowadzi to odcięcia Chin od Zachodu "technologiczną żelazną kurtyną".
Chiny na pewno uwzględniały w swoich przewidywaniach taki scenariusz - niemniej branżowi obserwatorzy uważają, że pełną gotowość chińskie spółki osiągną za kilka lat.
To co wydaje się kartą przetargową i asem w rękawie Chin to kontrola metali rzadkich. Chiny kontrolują 90% ich wydobycia metali rzadkich na Ziemi. Ameryka może mieć technologię ale Chin będą kontrolowały produkcję. I być może to jest coś, co zaboli amerykańskich przedsiębiorców najbardziej.
Niektórzy obserwatorzy rynku twierdzą, ze po Huawei kolejną spółką z Chin, która wpadnie na "czarną listę" będzie DJI z uwagi na dominującą pozycję w zakresie produkcji dronów. Przypomnijmy, że sankcje dotknęły już inną chińską spółkę czyli ZTE.
Co prawda Ren Zhengfei, założyciel Huawei zarzeka się, że wprowadzone sankcje nie wpłyną na pozycję spółki ale trzeba to potraktować jako próbę PR'ową obrony przed falą negatywnych wydarzeń jakie dotkną chińskiego giganta na giełdzie.
W innym wywiadzie buńczucznie twierdzi, że rząd amerykański nie docenia potęgi Huawei. I tu akurat może mieć po części rację.
Wprowadzenie bowiem ceł na chińskie produkty spowodowuje wzrost cen produktów Apple nawet o kilkadziesiąt procent (duża część iPhone'ów produkowana jest w Chinach).
Odcięcie Huawei od amerykańskiego rynku może spowodować, że chiński rząd wprowadzi lustrzane restrykcje dla spółek amerykańskich co by oznaczało zapaść w dostawach przez Foxconn dla między innymi Apple właśnie (ale również dla Microsoftu, Sony, Amazona Della i HP).
Dlaczego wojna celna USA z Chinami powinna nas interesować?
Z powodu "pułapki Tukidydesa". To zjawisko opisane przez greckiego historyka i filozofa - Tukidydesa. W monografii "Wojna peloponeska" opisał historię, kiedy Sparta i Atena jako obie strony konfliktu stały się zakładnikami nieuniknionej wojny. Konflikt ten wynikał ze wzrostu znaczenia Aten i wynikającym z tego lękiem Sparty.
Pułapka Tukidydesa polega zatem na tym, że obie strony nieuchronnie muszą zmierzyć się ze sobą ze względu iż obie walczą o te same zasoby lub obszary.
Nie zawsze oznacza to konflikt zbrojny. Rzadko, naprawdę bardzo rzadko, czynnik zewnętrzny, który dotyka obie strony - zmusza do wydostania się z pułapki Tukidydesa poprzez konieczność wspólnej interwencji w innym obszarze.
Obecny rząd w Polsce w wyniku polityki międzynarodowej postawił na Amerykę. W zasadzie można stwierdzić, że wybraliśmy sojusznika w postaci Waszyngtonu ucinając nasze kontakty i decydując się na bycie pariasem w Europie. Pouczamy Francuzów, skonfliktowaliśmy się z Niemcami.
Po wrześniowej wizycie w Białym Domu podczas której Prezydent Duda niczym petent podpisywał dokumenty udało się uzyskać milczącą akceptację dla pomysłu "Fortu Trump". Miałoby to być miejsce gdzie Amerykanie będą stacjonowali w Polsce w większej sile niż do tej pory. W zasadzie Fort Trump miałby zostać zbudowany kosztem innych baz amerykańskich w Europie.
Teraz wyobraźmy sobie sytuację kiedy w trakcie kampanii wyborczej w Polsce Donald Trump akceleruje konflikt gospodarczy z Chinami, który przeradza się w konflikt zbrojny.
Prezydent Trump będzie chciał od swoich jedynych pewnych sojuszników w Europie dostać pomoc (zawsze w mediach wygląda lepiej kiedy to nie amerykańscy chłopcy wracają w trumnach). Zawsze to lepiej wygląda w mediach jeśli walczy "koalicja".
Czy Polska zachowa się inaczej niż w przypadku inwazji na Irak? Raczej nie - wizja "zapunktowania" wśród wyborców i pokazanie reszcie Europy "kto tu rządzi" będzie potwornie ciężkie do odrzucenia w roku wyborczym. I polscy chłopcy pojadą na wojnę, walcząc o kompletnie nam obcą sprawę.
Może czas się zastanowić czy warto umierać za obecnego Prezydenta USA.
Artur Kurasiński
PS Wpadajcie na Targi Książki w Warszawie w tę sobotę (25 maja) o godzinie 13.00 - będę podpisywał książkę "Róża, a co chcesz wiedzieć" :)
ZGŁOSZENIA DO AULERÓW TYLKO JESZCZE 3 DNI!
Jeszcze tylko 3 dni czekamy na Twoje zgłoszenie do konkursu Aulery dla najlepszych polskich spółek technologicznych. Finał 6 czerwca w Warszawie. Warto wziąć udział!
ZAPRASZAM NA TARGI KSIĄŻKI W TĘ SOBOTĘ!
Gorąco zapraszamy Was razem z dziećmi na spotkanie z Autorami książki "Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci" - Arturem Kurasińskim i ekspertami szkoły Giganci Programowania - Radosławem Kuleszą, Sebastianem Langą, Piotrem Pełką i Dawidem Leśniakiewiczem!
Gdzie: Warszawskie Targi Książki, Sala Barcelona
Kiedy: sobota 25 maja, godz. 13-14:30 (po prelekcji zapraszamy na stoisko Grupy Helion 27/D4, będzie można dłużej porozmawiać z Autorami)
Książka do kupienia: https://helion.pl/go-Roza-ksiazka
Róża jest uczennicą podstawówki i lubi się uczyć nowych rzeczy. Razem z nią Twoje dziecko dowie się wszystkiego o internecie, komputerze, sztucznej inteligencji i nauczy się być ostrożnym w sieci. Stworzy też swoją pierwsza grę komputerową!
Przyjdź na spotkanie i posłuchaj o tym:
- czemu warto uczyć dzieci programowania od najmłodszych lat,
- jak zacząć naukę z dzieckiem,
- jakie języki pokazać na początku,
- jak nauka programowania zaprocentuje w przyszłości.
Książkę będziecie mogli przedpremierowo zakupić na Targach Książki przez cały czas trwania imprezy zapraszamy na nasze stoisko 27/D4!
Millions of Instagram influencers had their private contact data scraped and exposed – TechCrunch — techcrunch.com
A massive database containing contact information of millions of Instagram influencers, celebrities and brand accounts has been found online. The database, hosted by Amazon Web Services, was left exposed and without a password allowing anyone to look inside. At the time of writing, the database had over 49 million records — but was growing by […]
PLANUJESZ EVENT I SZUKASZ MÓWCY?
A może moderatora panelu dyskusyjnego? Energetycznego prelegenta w tematach innowacji i startupów? Prowadzącego konferencję z zagranicznymi gośćmi? Bardzo dobrze trafiłe(a)ś! Przeczytaj co mogę Ci zaoferować ZAPRASZAM DO KONTAKTU!
We’re launching Glass Enterprise Edition 2 to help businesses work better, smarter and faster.
SZUKASZ RYSOWANYCH RĘCZNIE MAP DO RPG?
Zapraszam na mojego Patreona gdzie już za 1$ miesięcznie masz dostęp do kilkunastu, autorskich, rysowanych ręcznie (!) map. 4 nowe będą dodawne co 30 dni. Oprócz map pojawią się także gotowe do druku planszetki potworów. A wszystko wraz z plikami PSD! Zapraszam :)
A region’s search data is like its subconscious. Beneath all the hype and the headlines, search data shows what people are really interested in learning more about, and is implicative of economic…
SpaceX files lawsuit against the federal government — but asks to keep the details under wraps — www.geekwire.com
SpaceX filed a lawsuit against the federal government, apparently protesting a contract bidding process — but asked the court to keep the proceedings under seal.
Some employees say Google is losing touch with its “Don’t be evil” motto. What happens when an empowered tech workforce rebels?
People Are Being Arrested and Jailed Due to Hertz Erroneously Reporting Rental Cars Stolen: Report - The Drive — www.thedrive.com
Cleaning fees could be the least of your worries if your next car rental is from Hertz.
Elon Musk zapowiedział pracownikom Tesli, że zwiększy kontrolę wydatków w firmie produkującej elektryczne samochody. W ten sposób po raz kolejny będzie szukał obniżenia kosztów – poinformował Reuters.
CHCESZ POJEŹDZIĆ BMW I3? WYSTARCZY APPKA!
Google collects the purchases you've made, including from other stores and sites such as Amazon, and saves them on a page called Purchases.
Deepfakes exist not only for photos and videos but for audio too. AI can be used to clone people’s voices, and this AI clone of podcaster Joe Rogan created by startup Dessa is the most convincing we’ve ever heard.
Huawei was already facing serious trouble following the Trump administration's de facto ban, but it might get considerably worse. Reuters sources claim Google h...
AccelUp - nowy program akceleracyjny dla startupów!
Call for startups! AccelUp to nowy program akceleracyjny akceleratora Accelpoint dla dojrzałych startupów z obszarów #fintech, # insurtech i #telco, który daje możliwość globalnego skalowania biznesu u boku partnerów: Santander, AXA, Orange. Korzyści? Wsparcie finansowe do 200 tys. zł, business know-how w postaci 100 godzin konsultacji z ekspertami rynkowymi, szerokie zaplecze inwestycyjne, w tym możliwość prezentacji przed globalnym funduszem Santander InnoVentures z Madrytu. AccelUp to program typu non-equity - po zakończeniu akceleracji całość udziałów pozostaje po stronie startupu. Sprawdź na www.accelpoint.pl
Video-game engines are speeding up the way visual effects are being rendered, letting actors experience the results in real time.
The broadcaster wants to "pop your bubble" by streaming programmes that challenge your world view.
Finland is winning the war on fake news. What it’s learned may be crucial to Western democracy — edition.cnn.com
Russia's neighbor has developed a plan for countering misinformation. Can it be exported to the rest of the world?
Microsoft’s new Minecraft Earth game will be available for free on iOS and Android. It’s designed to bring Minecraft to the real world, and Microsoft has an ambitious goal of having virtual holograms persist across the world.
Trump’s trade war with China is causing major concerns in the tabletop game industry - Polygon — www.polygon.com
President Trump’s trade war with China could hurt the board game industry. A proposed 25 percent tariff on hobby games, including card games and even dice, is causing a quiet panic among large publishers and independent developers alike.
Big tech firms are racing to track climate refugees - MIT Technology Review — www.technologyreview.com
Global warming will force millions of people to migrate. Now major technology companies are joining the rush to profit from cataloguing them all.
Coalition of governments and tech companies pledges to fight terrorist content, but U.S. refuses to join | VentureBeat — venturebeat.com
A Paris summit produced a broad but vague agreement to fight online terrorism that seemed most notable for the refusal of the U.S. to formally participate.
I decided to noise-cancel life.
The executive order to protect US networks from "foreign adversaries" is believed to target Huawei.