• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • Wielka Rezygnacja czy Zmiana? Newsletter Artura Kurasińskiego

Wielka Rezygnacja czy Zmiana? Newsletter Artura Kurasińskiego

Aż 4,5 mln Amerykanów dobrowolnie odeszło z pracy w listopadzie 2021 roku, jak wynika z danych amerykańskiego Bureau of Labor Statistics.

Pracownicy rezygnowali z pracy najczęściej w branży hotelarsko-gastronomicznej (w której wskaźnik ten był najwyższy i wyniósł 6,1%), ale także w służbie zdrowia, transporcie, gospodarce magazynowej i usługach komunalnych. Co ciekawe branża technologiczna zarejestrowała wynik 4,5%.

Według badania PwC przeprowadzonego w dniach 2-6 sierpnia 2021 wśród 1007 pracowników i 752 członków kadry kierowniczej w Stanach Zjednoczonych, ogromna grupa bo 65% pracowników stwierdziło, że szuka nowej pracy.

Nie jest zaskoczeniem, że aż 88% kadry kierowniczej stwierdziło, że ich firma doświadcza większej rotacji pracowników niż zwykle.

Terminem, który próbuje określić to zjawisko jest „Wielka Rezygnacja”, a jego autorem jest Anthony Klotz, który jako pierwszy użył go w czasie wywiadu dla Bloomberga w maju 2021 roku wyjaśniając falę ludzi odchodzących z pracy z powodu trwającej pandemii koronawirusa.

Pandemia, siedzenie zamkniętym w domu z dziećmi i rodziną a potem covidowe „zastrzyki” pieniędzy od rządu spowodowały, że ludzie nagle zobaczyli, że jest życie poza pracą ponad siły.

Nie trzeba gonić na żądanie szefa, urabiać sobie łokcie i brać każdą, dodatkową pracę żeby się utrzymać. Jest czas na rodzinę, przyjemności, a sama praca nie jest najważniejsza.

Paradoksalnie pandemia okazała się więc najlepszym okresem do podjęcia decyzji o zmianie zatrudnienia. Co ważniejsze – osoby, które porzuciły swoje dotychczasowe miejsca pracy nie odeszły z niej zupełnie.

Po prostu ludzie zaczęli doceniać możliwość zajęcia się swoimi sprawami, bliskość rodziny i wolny czas, którego nie mieli wcześniej.

Napędzani konsumpcjonistycznymi komunikatami, otaczając się podobnymi do nich pracownikami (którzy odkładali urlopy i spotkania po pracy żeby zdobyć kolejny szczebel kariery i zapunktować w oczach przełożonego) straciliśmy z oczu to, co najważniejsze w życiu. Teraz spadły nam klapki z oczu i zaczęliśmy widzieć dzięki pandemii inny system wartości.

Pandemia przerwała szereg rytuałów, które w dużej części kiepsko opłacani pracownicy wykonywali automatycznie, nie dając sobie czasu na zaobserwowanie sygnałów o wypaleniu czy wręcz depresji wśród pracowników.

„More than a year-and-a-half into the Covid-19 pandemic, burnout is having a moment. Having initially scrambled to adjust to the sudden upheaval of the workplace – made to switch to remote work with little or no preparation, or deemed an essential worker and asked to continue business-as-usual in highly unusual circumstances – we’re perhaps only now really starting to feel the repercussions„

Prace zmieniają osoby z kiepsko płatnych zawodów, ale dlaczego świetnie opłacani pracownicy branży IT? Można to wyjaśnić następująco - najwięcej rezygnacji zaobserwowano w branżach, które doświadczyły ekstremalnego wzrostu popytu w związku z pandemią, co prawdopodobnie doprowadziło do zwiększonego obciążenia pracą i wypalenia zawodowego. Czyli usługi, opieka zdrowotna ale również i sektor IT.

Takie masowe porzucanie zatrudnienia to kolejny sygnał o rosnącej roli pracowników ("rynku pracownika"), którzy nie boją się ryzyka zmiany pracy ponieważ jest dla nich dużo ofert. Część osób zrezygnowała również ponieważ bała się zarażenia COVID-19 w swoim miejscu pracy.

W listopadzie 2021 roku tylko w USA na chętnych czekało aż 10,6 mln miejsc pracy (co oznacza niewielki spadek w porównaniu do 11 mln w październiku).

Co ciekaw wskaźniki rezygnacji są najwyższe wśród pracowników na średnim szczeblu kariery zawodowej co potwierdza, że ludzie czekający latami na promocję i lepsze wynagrodzenie znudzili się czekaniem i zaryzykowali zmianę pracę zamiast potulnie czekać na swoją szansę.

“Things are looking pretty tight given the available supply of labor that we have right now. But there are millions on the sidelines who will come in, once the labor supply-suppressing effects of Covid are in the rearview mirror.” Heidi Shierholz, president of the Economic Policy Institute”

Shierholz zwraca również uwagę, że w tym samym czasie zatrudniono 6,7 mln osób. "Ludzie, którzy odchodzą z pracy, podejmują inne zatrudnienie, a nie odchodzą z rynku pracy”. Innymi słowy, "Wielka Rezygnacja" to w mniejszym stopniu masowy ruch ludzi bezcelowo krzyczących „odchodzę!", a bardziej jako zmiana miejsc pracy w celu znalezienia lepszej posady.

Co nam przyniesie rok 2022? Pracownicy będą (do czasu) kuszeni coraz większą ilością bonusów a praca zdalna spowoduje, że nie trzeba będzie pojawiać się w biurze – można zatem przeprowadzić się do miejsca gdzie jest taniej i żyć za tę samą pensję. Inny trendem będzie kuszenie pracowników z tańszych krajów do pracy w międzynarodowych spółkach dzięki pracy zdalnej.

Zyskiwać będzie automatyzacja, sztuczna inteligencja i wdrażanie cyfrowych rozwiązań. Pracodawcy będą musieli kontratakować wykorzystując technologię bo nie mogą w nieskończoność podnosić wynagrodzenia pracownikom i rozdawać benefitów.

Szykuje się bardzo ciekawy rok na rynku pracy. Omikron, globalna inflacja, pompowanie rządowych pieniędzy – to wszystko będzie tworzyło ciekawą mieszankę. Czy ten roztwór wybuchnie? Zobaczymy już niebawem.

SZUKASZ KSIĄŻKI DLA DZIECI O SZACHACH?

REKLAMA

Zapraszam do zakupu mojej kolejnej książki z serii "Róża, a co chcesz wiedzieć?" Tym razem uczymy dzieciaki jak grać w szachy. W książce znajdziecie 194 strony wskazówek, rozgrywek, grafik i wywiadów z ludźmi, którym królewska gra zmieniała życie!

Spotkajmy się na Mobile Trends Conference 2022!

REKLAMA

Śledząc mój newsletter, wiesz już, że nowinki techniczne to coś, czego zawsze możesz tutaj znaleźć. Skąd jednak czerpać wiedzę na temat trendów i prognoz w dziedzinach technologicznych? Jednym ze sposobów pozyskiwania świeżych informacji, jest uczestnictwo w wydarzeniach branżowych.

W marcu wystąpię z prelekcją na Mobile Trends Conference, gdzie wspólnie z innymi ekspertami branży mobile opowiemy o naszych doświadczeniach, propozycjach i przewidywanych trendach. To idealne miejsce, aby zyskać wiedzę opartą na doświadczeniach prelegentów.

Zaraz po konferencji odbędzie się gala wręczenia nagród dla najlepszych projektów mobilnych roku 2021. To kolejny sposób na pozyskanie wartościowych informacji o tym, co jest teraz na topie w branży mobile.

Poszukujesz więcej wiedzy? Nie może Cię tam zabraknąć!

KRYTYKA WEB3 - POSŁUCHAJ WSTĘPNIAKA

Zgodnie za zapowiedzią - od dziś możesz wysłuchać mojego wstępniaka (dzięki współpracy z partnerem: earborne media). Do tej pory mojego nagrania dostępne były na EmpikGo, ale od teraz stają się częścią mojej oferty dla wszystkich chętnych. Zapraszam do subskrypcji mojego podcastu na Spotify (jak i innych platformach streamingowych)

WRACA AULA POLSKA!

REKLAMA

Z nową osobą u sterów fundacji, Piotrem Nowosielskim z Just Join IT, zapraszamy na pierwszy meetup po reaktywacji naszej organizacji. Chcemy, żeby ludzie wciąż mogli twierdzić, że Aula wychowuje nowe pokolenie naprawdę fajnych ludzi, którzy budują ciekawe rzeczy i nie boją się sięgać po więcej.

Tematem spotkania będzie bootstraping. Zaprosiliśmy gości, którzy mają doświadczenie na rynku startupowym i mogą wymienić wszystkie za i przeciw o tej metodzie finansowania, a także tym, jak taki biznes się buduje. Poznajcie naszych prelegentów:

  • Michał RokoszInovo Venture Partners

  • Grzegorz Warzecha, User.com

  • Piotr Nowosielski, Just Join IT

SPRZEDAŻ 10X DLA TWÓRCÓW - DARMOWY EVENT!

Jestem prelegentem na "Sprzedaż 10X dla Twórców", organizowanym przez @easycartpl.

Już 27. stycznia widzimy się na darmowym wydarzeniu online dla Twórców, w ramach którego o godzinie 13:00 wezmę udział w panelu "Od side projektu do biznesu".

Obok mnie na scenie zobaczycie najlepszych (subiektywnie) twórców w Polsce, którzy podzielą się swoimi wskazówkami, jak skutecznie sprzedawać i zarabiać więcej.

Rejestracja jest w 100% darmowa, ale obowiązuje limit miejsc, więc zarezerwuj swoje już teraz na: https://10x.easycart.pl/

DANE, WYKRESY, STATYSTYKI

"Bitcoin’s hash rate, the network’s computational power, is back. It dropped 54% when China instituted a proof of work hashing ban. The US and Kazakhstan have taken up the reigns, although the recent unrest in Kazakhstan has hit miners there. The network proves incredibly resilient. Source: Glassnode"

"We’re spending more and more of our waking hours using our phones. The average Brazilian packing nearly five-and-a-half hours per day on the devices. It’s roughly a third of our waking hours, with a marked increase since the pandemic started. Globally, humans downloaded 230 billion apps in 2021. Source: App Annie"