• TECHNOFOBIA
  • Posts
  • WTF is NFT? Newsletter Artura Kurasińskiego

WTF is NFT? Newsletter Artura Kurasińskiego

Jak część z Was się zorientowała czytając moje teksty delikatnie mówiąc nie jestem specjalnym fanem kryptowalut. Pisałem już kilka razy o problemach związanych z nimi (i cały czas szykuję opus magnum czyli duży artykuł o bitcoinach).

Niemniej uważam, że sam koncept blockchaina jest bardzo ciekawy i na pewno zobaczymy wiele jego sensownych wdrożeń. Dla tych, którzy chcieliby zrozumieć dokładnie czym jest blockchain, jak działa dzięki niemu można uzyskać zapraszam do lektury tego artykułu na moim blogu.

A dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam ideę NFT czyli "Non-Fungible Tokens" ("tokenów niewymienialne").

Jeśli rozumiecie czym jest blockchain (w bardzo dużym skrócie: to cyfrowy rejestr, prowadzony przez wszystkich uczestników transakcji, który notuje wszystkie wykonywane operacje w tym samym czasie - oszustwo praktycznie nie jest możliwe) to nie będzie dla was zaskoczeniem, że za pomocą identyfikatora można oznaczyć cyfrowy plik i śledzić jego drogę między portfelami użytkowników.

Różnica między np. bitcoinem a NFT jest tak, że token NFT staje się wyjątkowy, jedyny i niepowtarzalny (stąd nazwa niewymienialny). De facto staje się unikalnym plikiem cyfrowym bez możliwości jego podrobienia (nawet jeśli się go skopiuje).

Dzięki temu jego wartość rośnie bo można kupić tylko jeden egzemplarz i stać się jego właścicielem. No dobrze - a co może być obiektem handlu tokenów NFT?

Elementem, który możemy sprzedać albo kupić za pomocą NFT jest wszystko co jest cyfrowe - muzyka, grafika, wideo, kawałek kodu, broń z ulubionej gry wideo. Wszystko co zostało zdigitalizowane. Zatem NFT są formą aktywów cyfrowych, których własność jest zapisana na blockchainie.

Tak jak jest jeden obraz "Mona Lisy" tak samo za pomocą NFT może stworzyć albo kupić dzieło, które co prawda może mieć wiele kopii ale jedna tylko jedna z nich jest uważana (i certyfikowana) jako oryginał.

Dzieło sztuki może być stworzone i istnieć na ekranie, czy to telefonu, komputera czy tabletu, itp. Następnie, to samo dzieło sztuki może być obejrzane, zapisane i pobrane.

NFT po raz pierwszy pojawiły się w 2017 roku wraz z projektem o nazwie CryptoPunks, który swobodnie oferował 10 000 unikalnych cyfrowych awatarów zaprojektowanych przez algorytm. Niektóre z nich miały rzadsze atrybuty niż inne, na przykład takie, które miały twarz kosmity lub posiadały maskę na twarz. Co ciekawe, awatary te są niemożliwe do skopiowania.

W tym samym roku pojawiła się gra CryptoKitties oparta o kryptowalutę Ethereum, która pozwalała użytkownikom kupować, sprzedawać i hodować wirtualne koty. Każdy token reprezentował unikalnego kota, który został stworzony przez "inteligentny kontrakt" na blockchainie ethereum. Tamagochi oparte o blockain przynoszące krocie dla właścicieli gry? Yes sir!

Większość NFT są zbudowane w oparciu o Ethereum. Ta technologia blockchain ma być bardziej użyteczną wersją Bitcoina. Ethereum pozwala na tworzenie "inteligentnych kontraktów" na blockchainie, które mają określone zasady. Czasami nazywa się je "programowalną" kryptowalutą właśnie z uwagi na możliwość warunkowania jej użycia.

Czy nadal zatem wydaje się wariactwem, ale są ludzie którzy chcą kupić pierwszego tweeta założyciela tej platformy Twitter za miliony dolarów. Albo nabyć animację ogromnego Trumpa leżącego w trawie za 6,6 mln$ tym samym ustanawiając historyczny rekord jako najdroższa sprzedaż sztuki cyfrowej. Albo nagrania magicznego wsadu LeBrona Jamesa podczas meczu NBA (przegranego!). Lub też animacja kota Nyana za 590 tys $?

Istnieje wiele różnych marketplace, na których można kupić i sprzedać NFT: Nifty Gateway, MakersPlace, SuperRare, OpenSea, Decentraland czy Rarible to tylko kilka z wielu. Jeśli szukasz kolekcjonerskich pamiątek z NBA (może tym razem z wygranego przez LeBrona Jamesa meczu?), sprawdź NBA Top Shot - gdzie wydano już 230 milionów dolarów na handel tokenami, z najlepszymi "momentami" z meczów NBA.

Inne przykłady? Proszę: YellowHeart, platforma, którą zespół Kings of Leon wykorzystali do wydania albumu jako NFT, jest platformą skoncentrowaną na muzyce, która zapewnia autentyczność biletów na koncerty.

Niektórzy twierdzą, że jest to przyszłość branży eventów muzycznych i dzięki NFT twórcy odzyskają kontrolę nad swoją karierą i biznesem (bo po co wielkie firmy sprzedające bilety (np. Ticketmaster) kiedy może to robić sam zespół?

No ale dlaczego akurat trend i zainteresowanie NFT wybuchło teraz? Po pierwsze transakcje zawierane są za pomocą kryptowaluty Ethereum co oznacza, że taką walutę posiadają ludzie, którzy interesowali się od dawna handlem kryptowalutami a teraz bardzo na tym się wzbogacili.

I szukają możliwości inwestycji a sztuka pod postacią cyfrową nadaje się do tego idealnie.

Jaki efekt mogą wywołać NFT? Przede wszystkim wzmocnić wzbierający trend "ekonomii twórców" gdzie kreatorzy za pomocą takich serwisów jak Patreon czy innych crowdfundingowych platform pozyskują środki i monetyzują swoją twórczość sprzedając ją bezpośrednio do fanów (odbiorców).

Wreszcie nie będzie do tego potrzebny Facebook czy Twitter - bo internet uwielbia "wycinać" pośredników tak jak i w tym wypadku wzrośnie wartość narzędzi, które pozwalaja lepiej zarabiać samym twórcom.

"That said, there are three important reasons why NFTs offer fundamentally better economics for creators. The first, already alluded to above, is by removing rent-seeking intermediaries. The logic of blockchains is once you purchase an NFT it is yours to fully control, just like when you buy books or sneakers in the real world. There are and will continue to be NFT platforms and marketplaces, but they will be constrained in what they can charge because blockchain-based ownership shifts the power back to creators and users — you can shop around and force the marketplace to earn its fees. (Note that lowering the intermediary fees can have a multiplier effect on creator disposable income. For example, if you make $100K in revenue and have $80K in costs, cutting out a 50% take rate increases your revenue to $200K, multiplying your disposable income 6x, from $20K to $120K.)"

Czy zatem NFT posiada same plusy? Oczywiście nie brakuje krytyków i osób wątpiących. Jeden z nich Andrew Price znany jako Blender Guru (1,6 mln subskrypcji na YT) w tym filmie kpi z idei NFT i podważa jej sens.

Branżowy inwestor Mark Cuban wieszczy, że ceny produktów sprzedawanych za pomocą NFT będą spadały, ale sama technologia zostanie z nami i będziemy z niej korzystali.

Wiele innych osób zwraca uwagę, że to jest zabawa bogatych dzieciaków, kaprys wynikający ze wzrostu wartości zgromadzonych kryptowalut. I bawiąc sie windują ceny kupując tandetne obrazki.

Z trzeciej strony NFT mogą być niesamowitą siłą napędową dla świata cyfrowej sztuki. Fenomen  Banksy'ego polegający (między innymi) na komercjalizacji street artu, buntu i nonkonformizmu oraz umieszczaniu dzieł (głównie) na murach spowodował ogromny wzrost popularności nie tylko samego tajemniczego twórcy ale całej masy podobnych artystów.

A propos Banksy'ego - oczywiście już pojawili się jego naśladowcy sprzedający NFT:

What about uploading something I didn’t create? Recently an account on Rarible started to sell images that were similar in style to Banksy. Hoping this might be Banksy’s secret account, some collectors began to buy up the account’s NFTs. They ultimately spent over $1 million on this fake Bansky’s art before Banksy’s spokesperson (he has one, surprisingly) put out a statement making clear that this was an imposter.

Oraz palący jego dzieła (po wydrukowaniu oczywiście)

A blockchain company has bought a piece of Banksy artwork and burnt it. But instead of destroying the value of the art, they claim to have made it more valuable, because it was sold as a piece of blockchain art.

The company behind the stunt, called Injective Protocol, bought the screen print from a New York gallery. They then live-streamed its burning on the Twitter account BurntBanksy.

Osobiście deklarowałem wiele razy krytykowałem świat kryptowalut - tutaj mogę powiedzieć, że upatruję w NFT rewolucji i zmiany w sposobie zarabiania pieniędzy przez artystów, którzy do tej pory byli ostatnim elementem biznesowego łańcucha pokarmowego i dostawali najmniej.

Teraz role sią odwracają - to twórca mający prawa do swojego dzieła może nim dysponować i zarabiać 100% wartości sprzedanej pracy (minus prowizja platformy). Na tym polega rewolucja oraz wzrost roli creator economy w globalnej gospodarce.

A w najgorszym razie zostaną nam kryptokotki. Dużo kryptokotków.

Artur Kurasiński

PS Jeśli spodobał Ci się ten tekst to tutaj możesz mnie wesprzeć. Wyceniłem koszt miesięcznego wsparcia (4 wydania) na 12 złotych. Jeśli uznasz, że to co pisze i wiedza jaką przekazuję ma dla Ciebie sens to zapraszam do wspierania. Dziękuję!

Wywiad z Michałem Kędziorą (Mr. Vintage)

Wywiad z Karolem Kopańką o polskim e-sporcie

Astrogórnicy - nowa gra twórców "Beyond Humanity: Colonies"!

REKLAMA

Od kilku lat jestem zaangażowany w spółkę tworzącą gry planszowe. Pozwalam sobie zatem na małą prywatę i poinformowanie o jej kolejnym produkcie. Wraz z Pawełem Suskim (z Three Headed Monster, odpowiedzialną za Beyond Humanity: Colonies) pracujemy nad nową (tym razem klasyczną – bez technologicznych nowinek) grą planszową – Beyond Humanity: Astrogórnicy. Projekt będzie miał premierę 16 marca na Wspieram.to. Jeśli jesteś zainteresowana / zainteresowany to

Podcast Człowiek Biznes Technologia

REKLAMA

Paulina Walkowiak - O strategii analitycznej i rage-clickach

Gościem czterdziestego czwartego odcinka podcastu Człowiek Biznes Technologia jest Paulina Walkowiak, to co-founderka i CEO cux.io. Prowadzący Wiesław Kotecki rozmawia z Pauliną o analizie danych - co mogą przynieść klientom i biznesowi.

O tym, czym różni się small data od big data, jaka jest ich rola w organizacji i jak ułożyć strategię analityczną. Paulina opowiada jak połączyć dwa światy- podejście jakościowe i analityczne, aby jak najlepiej poznać użytkownika sieci oraz tłumaczy, dlaczego emocje i zachowania klienta są ważne.

Nowe odcinki “Rozmów Facebooka”

Drugi sezon podcastu “Rozmowy Facebooka” rozpoczyna rozmowa z Karoliną Szabłowską, odpowiedzialną za komunikację marketingową w IKEA i Jakobe Mansztajnem, twórcą Make Life Harder. Temat to fenomen memów i real-time marketing.

 Goście podcastu rozmawiają o zmianach w społeczeństwie, trendach, rozwoju technologii i jej wpływie na ludzi, a także o szansach dla biznesu, jakie te zmiany niosą. Jednym słowem - o przyszłości. Nieprzypadkowo zatem drugi sezon “Rozmów Facebooka” startuje w roku poświęconym człowiekowi, który o przyszłości opowiadał jak nikt - mistrzowi polskiej fantastyki naukowej, Stanisławowi Lemowi.

 W pierwszym odcinku Jakobe i Karolina zastanawiają się jaką rolę memy pełnią w dzisiejszej komunikacji. Ustalają kiedy właściwie powstał pierwszy mem i czy “obrazki z internetu” zawsze muszą śmieszyć.

💻 Kolejny cyberatak na USA

Niedawne włamanie do SolarWinds jeszcze nie zostało do końca oszacowane pod kątem strat a tymczasem mamy kolejny - tym razem hakerzy wykorzystali nieujawnione wcześniej luki w Microsoft Exchange, popularnym narzędziu do obsługi poczty elektronicznej dla firm, agencji rządowych i organizacji non-profit.

Dlaczego to ma jest ważne?

Ponad 30.000 instytucji w USA zostało dotkniętych nowym atakiem, według eksperta ds. bezpieczeństwa Briana Krebsa. Od stycznia hakerzy z Chin wykorzystali kilka błędów w oprogramowaniu Microsoftu, aby przejąć kontrolę nad serwerami pocztowymi organizacji na całym świecie.

Microsoft opublikował 2 marca aktualizacje bezpieczeństwa dla tego oprogramowania, ale chińska grupa szybko nasiliła ataki na serwery Exchange.

Wśród ofiar ataku są banki, unie kredytowe, organizacje non-profit, dostawcy usług telekomunikacyjnych, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej oraz policja, straż pożarna i jednostki ratownicze.

Tymczasem New York Times doniósł w niedzielę, że Stany Zjednoczone przygotowują się do uderzenia odwetowego na Rosję.

🛒 Shopify + Facebook

Shopify nawiązał współpracę z Facebookiem w celu rozszerzenia opcji płatności Shop Pay na wszystkich sprzedawców Shopify sprzedających na Facebooku i Instagramie. Jest to pierwszy raz, kiedy Shop Pay zostanie udostępniony poza własną platformą Shopify i stanowi znaczące rozszerzenie dla technologii płatności platformy e-commerce.

Shop Pay będzie najpierw dostępny dla wszystkich sprzedawców Shopify korzystających z kasy na Instagramie w USA, a następnie zostanie rozszerzony na Facebooka w kolejnych tygodniach.

Dlaczego to jest ważne?

Przed tym uruchomieniem, platforma Facebook był jednym z najbardziej popularnych kanałów sprzedaży i marketingu Shopify dla handlowców, Shopify mówi. Na początku pandemii w zeszłym roku (marzec-kwiecień 2020), marketing na Facebooku i Instagramie poprzez integrację kanałów Shopify odnotował 36% wzrost miesięcznych aktywnych użytkowników, a trend ten nadal rośnie.

Obecnie z opcji płatności Shop Pay korzysta wiele czołowych marek typu direct-to-consumer i nowszych, w tym Allbirds, Kith, Beyond Yoga, Kylie Cosmetics, Jonathan Adler, Loeffler Randall, Blueland i inni. Ponad 40 milionów kupujących regularnie korzysta z usługi Shop Pay.

🇺🇸 Biden wyrusza na wojnę z BigTech?

Długoletni krytyk technologii Tim Wu dołącza do administracji Bidena jako doradca ds. technologii i konkurencji, co jest sygnałem, że Biały Dom prawdopodobnie będzie naciskać na politykę, która rein w Big Tech.

Wu będzie służył w Narodowej Radzie Gospodarczej jako specjalny asystent prezydenta ds. technologii i polityki konkurencji, Biały Dom powiedział dziś rano. Wu potwierdził tę wiadomość w tweecie.

Dlaczego to jest ważne?

Wu jest najlepiej znany w kręgach technologicznych jako człowiek, który ukuł termin "neutralność sieci" na początku lat 2000. Wcześniej zajmował kilka stanowisk na szczeblu federalnym, w tym pełnił funkcje doradcze zarówno w Federalnej Komisji Handlu, jak i Narodowej Radzie Gospodarczej. Od 2006 r. jest profesorem zwyczajnym w szkole prawniczej Uniwersytetu Columbia, gdzie wykłada prawo pierwszej poprawki i prawo antymonopolowe. Biały Dom może wysuwać różne sugestie co do zmian, ale faktyczne egzekwowanie prawa antymonopolowego należy do Departamentu Sprawiedliwości i FTC, które wciąż czekają na nominację. Zatem czekam na kolejne nominacje, ale nowa rola Wu oznacza obranie kursu na zderzenie z amerykańskimi behemotami technologicznymi.