- TECHNOFOBIA
- Posts
- Zespół zmęczenia kwarantanną - Newsletter Artura Kurasińskiego
Zespół zmęczenia kwarantanną - Newsletter Artura Kurasińskiego
Wchodząc w marcowy lockdown byłem dobrego zdania jeśli chodzi o moje możliwości i adaptację do wymogów "życia online". Wszak działam tak od ponad 15 lat. Po urodzeniu starszej córki, Róży przez pierwsze lata większość czasu spędzałem w trybie home office pomagając Żonie w opiece.
Wcześniej z uwagi na wybrany model działania (rozproszone zespoły, praca nad projektami dla klientów z różnych stref czasowych) również bardzo dużo czasu spędzałem "w komputerze" niż na spotkaniach w realu.
Czułem się pewny, że kto jak kto ale ja na pewno tylko zyskam na lockdownie.
Pomyliłem się. Pod koniec maja miałem dość. Rozregulowałem sobie zegar biologiczny (kładłem się o 3:00 a nawet 4:00 rano bo pracowanie w nocy kiedy wreszcie nikt nie przeszkadzał), bardzo szybko uchodziła ze mnie energia (pomimo ćwiczeń i dobrej diety, ok no może za dużo zjadłem słodyczy), miałem bardzo kiepski humor, zacząłem traktować kolejne skajpy, hengałty, i zumy jako zło konieczne.
W zasadzie przestałem ze swoimi znajomymi i przyjaciółmi grać w moje ukochane RPG bo wizja spędzenia kolejnych 3-4 godzin w trybie online wydawała mi się męczarnią. Błogosławieństwem była możliwość wyłączenia wideo i przejście na bezprzedowodwe słuchawki z którymi (często z zamkniętymi oczami) leżałem na łóżku i prowadziłem rozmowy.
Bardzo ale to bardzo tęskniłem do wyjścia z domu, spotkania z innymi ludźmi, spędzeniem czasu w kawiarni z gazetą i herbatą. Do bliskości z drugą osobą, small talku, wymiany zdań czy tylko po prostu obecności innych osób.
Do tej pory w moim mózgu konieczność chronienia przed zarażaniem wirusem siebie i rodziny była tak silnie wdrukowana, że przestałem słuchać swojego organizmu i potrzeb. Zagłuszałem sygnały. Dusiłem je.
Przede wszystkim nie rozumiałem jednej rzeczy - co takiego się wydarzyło, że ja, facet, który potrafił cały dniami grać w "Wiedźmina", oglądać seriale na Netfliksie czy godzinami czytać artykuły na ekranie komputera teraz mam ogromny problem żeby odbyć jedną, głupi wideo czat?
Zacząłem szukać informacji na ten temat. Bałem się, że to może być początek poważniejszych problemów, które będę musiał skonsultować z lekarzem.
Przekopałem wiele artykułów i informacji i lekko odetchnąłem - to nie jest tylko mój problem. To dotyczy nas wszystkich ponieważ związane jest z fundamentalnymi kwestiami naszego człowieczeństwa i równowagi psychicznej.
Dlaczego? Oto kilka naukowych faktów, które wynotowałem:
1) Spotkania online są wyczerpującą formą komunikacji - mitem jest, że "spotkanie online" (niezależnie czy widzimy całą postać rozmówcy czy tylko jej/jego twarz) to jest taki sam rodzaj relacji jak w przypadku rozmowy "twarzą-w-twarz". Umyka nam 85% mowy ciała, którą nam, ludziom bardzo dużo mówi o tym jaki stosunek ma do nas osoba z którą weszliśmy w kontakt.
Proces komunikacji między ludźmi to bardzo złożony proces różnych zachowań w których komunikacja werbalna to bardzo mała część. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy ale żeby przekazać drugiej osobie nawet prosty komunikat używasz do tego całego ciała. Nasze mózgi mają zdolność analizy mowy ciała, mowy jaki i całego spektrum zachowania drugiej osoby w czasie rzeczywistym. Dlatego czasami mamy wrażenie, że ktoś kłamie ponieważ co innego przekazuje w warstwie werbalnej a inaczej zachowuje się jego ciało.
2) Lockdown miał być wspaniałym czasem dla introwertyków - okazuje się, że absolutnie nie. Można być introwertykiem ale nadal do funkcjonowania potrzebujesz kontaktów i społecznych relacji.
3) Inaczej komunikujemy się podczas konferencji wideo- bardzo uważamy na swoje słowa, zastanawiamy się nad nimi. Nasz mózg jest zmuszony do innego rodzaju wysiłku. Dodatkowo dotychczas rzadko używaliśmy tej funkcji kontaktowania się - lockdown nas do tego zmusił. Nie byliśmy gotowi na aż taką dawkę nowych bodźców.
Ludzka twarz pełni dla nas, ludzi ogromnie ważną rolę. W toku ewolucji wykształciliśmy w naszych mózgach specjalny ośrodek odpowiedzialny za analizę i rozpoznawanie twarzy innych osób.
4) Nie patrzymy w twarz naszego rozmówcy - czy to jest problem? Ogromny! Kamera zazwyczaj znajduje się nad górną listą ekranu laptopa albo jest przymocowana na górze monitora. To powoduje, że my patrzymy w oczy naszego rozmówcy ale odbiorca widzi, że nasz wzrok pada zupełnie gdzieś indziej. Efektem jest poczucie ignorowania i mówienia "do ściany". Nawet jeśli nie wynika z samej rozmowy to po jej zakończeniu w naszym mózgu pojawi się informacja "rozmawiający nie był zainteresowany, coś musiałeś robić źle, że nie wciągnąłeś go w dyskusję".
Prawdziwym wyzwaniem dla naszego mózgu jest kwestia synchronizacji obrazu z dźwiękiem. Jeśli rejestruje delikatne „przesunięcia” między wypowiadanymi słowami a ruchem ust to mamy ogromny problem ponieważ grupa komórek nerwowych zwanych neuronami lustrzanymi bardzo chce rejestrować i naśladować osoby, które obserwujemy. Neurony lustrzane dają nam, istotom społecznym możliwość wytworzenia reakcji emocjonalnej. Innymi słowy – jeśli podczas rozmowy zrywa nam się dźwięk albo niknie obraz to nie jesteśmy w stanie odpowiednio zdekodować zachowania osoby z którą rozmawiamy. Nasz mózg chce dokończyć czynność, którą wykonywał miliony razy a nie może. Nasz procesor przegrzewa się.
5) Nie lubimy patrzeć na swoją twarz - wiem, że brzmi to banalnie bo przecież każdy z nas sprawdza prawie codziennie ułożenie włosów, ubiór czy kolor szminki ale takie wpatrywanie się w swoje odbicie w lustrze trwa kilka chwil. Patrzenie godzinami na swoją twarz w małym okienku to zupełnie inny problem. Odkrył to Robert Zajonc i opisał jako efekt czystej ekspozycji. W skrócie można to wyjaśnić tak: widząc często swoją twarz w lustrze akceptujemy siebie. Nasze odbicie jest dla nas "normalne". Natomiast jeśli zrobimy sobie zdjęcie to jest ono zrobione w lustrzanym odbiciu (tak, tak - selfie kłamie!). Innymi słowy widzimy na zdjęciu niby nas samych ale innych (bo nasze twarze nie są symetryczne).
6) Rozmowa twarzą w twarz w realu nie zastąpi nawet najlepszej wideo konferencji - Nawet gdybyśmy bardzo chcieli zmienić nasze mózgi to nie stanie się to szybko. Zapomnij więc o wydajności, pracy zdalnej i zarządzaniu projektami jeśli zamierzasz oprzeć to na video calls.
Jak możemy walczyć ze zjawiskiem syndromem "zoom fatigue"?
1) Zredukuj ilość czasu spędzanego przed ekranem - to będzie dobre dla naszych oczu jak i mózgu. Mniej czasu przed ekranem zawsze lepiej robi dla naszego samopoczucia.
2) Zamień wideo konferencje na rozmowy telefoniczne jesli to możliwe - nasz mózg o wiele lepiej radzi sobie z odbiorem dźwięku niż obrazu i dźwięku. W trakcie rozmowy telefonicznej możesz być swobodniejszy, możesz w tym czasie robić inne rzeczy (chodzić, pić itd)
3) Rób przerwy - jeśli to możliwe umawiaj spotkania wideo maksymalnie 30 minutowe i nie ustawiaj ich pod rząd. Zaplanuj kilka czynności pomiędzy nimi. Postaraj się aby twój mózg dostawał różne bodźce ale nie był zmęczony powtarzającymi się i mającymi męczący wpływ konferencjami wideo.
Ja zamierzałem wdrożyć wszystkie te rady w życie ale skończyłem siedząc od rana, w dniu wolnym od pracy i tworząc ten newsletter.
Życie.
Artur Kurasiński
ŚWIĘTUJ Z NAMI LOT DRAGONA! 🚀
Historia tworzy się na naszych oczach. 30 maja 2020 roku o godzinie 21:22 wystartowała rakieta Falcon 9 (SpaceX) z pierwszą w historii załogą komercyjnego lotu kosmicznego. Aby uczcić ten niezwykły moment zaprojektowaliśmy dedykowany plakat z ikoniczną kapsułą Dragon oraz schematycznym planem lotu.
Plakat przedstawiający kapsułę oraz plan lotu misji The Crew Dragon jest już dostępny w Astrography!
NASA i Space X właśnie piszą historię, misja Crew Dragon przyciągnęła uwagę ludzi z całego świata! Z drżącymi sercami obserwowaliśmy start pierwszej komercyjnej załogi kosmicznej z dwoma amerykańskimi astronautami Douglasem Hurleyem i Robertem Behnkenem na pokładzie.
Kup teraz ➔➔ https://astrography.com/pl/produkt/crew-dragon-the-first-crewed-commercial-spaceflight/
The Complex Debate Over Silicon Valley’s Embrace of Content Moderation - The New York Times — www.nytimes.com
Many in tech cheered when Twitter added labels to President Trump’s tweets. But civil libertarians caution that social media companies are moving into uncharted waters.
KOMUNIKACJA MAREK
Komunikacja stała się nowym wyzwaniem dla specjalistów od marketingu i komunikacji, ale i dla marek, które muszą zacząć brać pod uwagę globalną transformację nie tylko na poziomie gospodarczym, ale również mentalnym i świadomościowym. Teraz klienci inaczej będą reagować na bodźce marketingowe. Dokonują się zmiany w ich percepcji.
Stawiamy na:
Zaufanie
Zmianę strategii
Przemiany wewnętrzne
Nowe produkty
Angażowanie społeczności
Stałą komunikacja
Eventy
Pozycjonowanie
Porozmawiajmy o możliwościach: +48 609 544 069 | [email protected]
Tesla defied county orders so it could restart production. Days later, workers tested positive for the coronavirus. — www.washingtonpost.com
Elon Musk defied a public health order so his company could resume building cars in Fremont, Calif., last month.
Szukasz pomysłu na intratny biznes? Otwórz centrum tlenoterapii hiperbarycznej i zacznij zarabiać!
Skorzystaj z doświadczenia zespołu, który pomógł otworzyć już 50 gabinetów na terenie Polski. Tlenoterapia hiperbaryczna zyskuje coraz większą popularność w Polsce, ale jej dostępność jest nadal ograniczona. Dowiedz się jak działać, żeby osiągnąć sukces. Nawiąż współpracę z firmą o ugruntowanej pozycji na rynku, która będzie Cię wspierać na tej nowej biznesowej drodze.
» Zdjęcia satelitarne sugerują, że epidemia koronawirusa w Wuhan zaczęła się jesienią 2019 -- Niebezpiecznik.pl -- — niebezpiecznik.pl
IBM will no longer offer, develop, or research facial recognition technology - The Verge — www.theverge.com
IBM will no longer offer general purpose facial recognition or analysis software, IBM CEO Arvind Krishna said in a letter to Congress today. Facial recognition software has improved greatly over the last decade thanks to advances in artificial intelligence. At the same time, the technology has been shown to suffer from bias along lines of age, race, and ethnicity
Britain gave Palantir access to sensitive medical records of Covid-19 patients in £1 deal — www.cnbc.com
Peter Thiel's Palantir was given access to NHS patient records that contain citizen's contact details, gender, race, religion, occupation, physical and mental health condition, as well as past criminal offenses.
HiperAutomatyzacja’2020 – czyli 10 case study z Polski
HiperAutomatyzacja’2020 to nieodpłatna, całodniowa (30 czerwca) konferencja on-line pokazująca jak automatyzować procesy biznesowe łącząc możliwości narzędzi Robotic Process Automation, LowCode/NoCode, OCR i AI.
Poznaj case study: Arla Foods, BNP Paribas, BNP Paribas Securities Services, HSBC, Nordea, Raben, Warta.
Szczegóły i rejestracja: https://hiperautomatyzacja.pl
A millionaire at 34 and bigger than “Sunday Night Football,” China’s star saleswoman Viya rules a $60 billion world of live online shopping.
Altmaier charts Gaia-X as the beginning of a ‘European data ecosystem’ – EURACTIV.com — www.euractiv.com
France and Germany’s ambitious bid to create a European cloud data infrastructure to stave off US and Chinese competitors was launched on Thursday (4 June), as Ministers Bruno Le Maire and Peter Altmaier revealed more on their landmark Gaia-X project.
This wearable robotic arm can hold tools, pick fruit, and punch through walls - The Verge — www.theverge.com
Researchers from the Université de Sherbrooke in Canada have developed a wearable robotic arm. It’s powered by hydraulics and attaches to the user’s hip. It’s capable of lifting objects up to 5 kilograms in weight as well as more delicate tasks like picking fruit.
Twitter User Creates Account to Tweet Exactly What Trump Does to See If He'll Get Suspended, and It Only Took 3 Days — secondnexus.com
Trump's content is now proven to merit suspension from Twitter.
This Is How Much More Money Artists Earn From Bandcamp Compared to Streaming Services | Pitchfork — pitchfork.com
Independent musicians detail how Bandcamp is putting money in their pocket in a more meaningful way than Spotify, Apple Music, and YouTube.
Facebook w ramach swoich działań na rzecz walki z dezinformacją będzie oznaczać media finansowane w całości lub częściowo przez rządy państwowe.
Germany will require all petrol stations to provide electric car charging - Reuters — www.reuters.com
Germany said it will oblige all petrol stations to offer electric car charging to help remove refuelling concerns and boost consumer demand for the vehicles as part of its 130 billion euro ($146 billion) economic recovery plan.
The videoconferencing company says it wants to be able to work with law enforcement to catch bad actors on its platform.